Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ смятат желанието на Русия за преговори за оръжията за част от манталитета от времето на Студената война

0 коментара

Ако САЩ и Русия не напреднаха много в договарянето на нов подход към контрола над въоръженията по време на кратката визита на министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд в Москва, вероятно причината е, че според него няма за какво толкова да се преговаря. След 14 часа разговори на четири очи с висши правителствени служители и с руски журналисти и специалисти, Ръмсфелд отново даде да се разбере, че администрацията на президента Джордж У. Буш смята целенасочено да действа за изграждане на националната противоракетна отбрана, независимо дали на руснаците им харесва или не.

Очевидно е, че на руснаците това не им харесва, но по мнението на Вашингтон те не могат да направят почти нищо по въпроса. Това, което стои на пътя на администрацията, е едно 29-годишно споразумение - Договорът за противоракетната отбрана, който Буш иска да изостави. Той би предпочел руснаците да се съгласят с това и заедно със САЩ да се оттеглят от договора, но ако те не искат, САЩ сами ще го направят.

Ръмсфелд се върна във Вашингтон рано тази сутрин. Преди да напусне Москва, той каза, че американската администрация планира да продължи разговорите с руснаците за отмяната на Договора за ПРО и по по-нататъшните съкращения на ядрените арсенали. Но тя възнамерява това да стане без детайлните преговори по конкретните цифри, които характеризираха контрола върху въоръжаването по време на Студената война.

Описвайки подхода на Вашингтон към новите отношения за сигурност с Русия, Ръмсфелд избегна думата "преговори". Руският му колега я използва многократно. Ръмсфелд каза, че Съединените щати и Русия се намират в хода на един "процес", а разговорите между тях са "консултации". Руският министър на отбраната Сергей Иванов даде ясно да се разбере, че Кремъл иска да преговаря, и то не само за съгласуване на съкращенията в ядреното въоръжаване, но и за ограничаване на противоракетната отбрана.

"Това, от което имаме нужда сега, е система от контролируеми ограничения", каза Иванов на съвместна пресконференция с Ръмсфелд. Той допълни, че двете страни трябва да създадат "най-тясна връзка" между ограниченията в нападателните и отбранителните въоръжения и прогнозира, че това ще се окаже трудно. Иванов каза, че очаква "подробни преговори", но предупреди, че двете страни трябва първо да се споразумеят относно "праговете и ограниченията както на нападателните, така и на отбранителните системи".

"Не виждам как можем да се заемем с нещо толкова сложно и да го приключим само за няколко месеца", посочи той.

Споменаването на "няколкото месеца" е много важно, защото скоро, вероятно до края на годината, администрацията на Буш ще се изправи пред голяма дилема, ако не успее да убеди Русия да се откаже от Договора за ПРО. Ръмсфелд призна, че някои аспекти на изпитанията за ПРО, планирани за 2002 г., противоречат на договора. САЩ ще трябва или да отложат, или да отменят изпитанията, или да упражнят правото си да се оттеглят от договора с шестмесечно предизвестие.

Запитан от репортер дали Ръмсфелд го е убедил, че Договорът за ПРО е изживял времето си, Иванов отговори: "Страхувам се, че не."

От своя страна, Ръмсфелд не вижда смисъл да се преговаря за ПРО или за съкращенията в ядрените въоръжения. По негово мнение, желанието на руснаците да преговарят е признак, че те остават верни на "мисленето от времето на Студената война". Защо да се договаря взаимен контрол върху въоръжените сили, ако Съединените щати и Русия вече не са противници, пита той. Защо да нямаме по-неформални отношения на сигурност, където договори не са необходими?

Отговорът вероятно е, че руснаците се тревожат от това, че Америка може да засили военното си господство в света прекалено много. Ръмсфелд казва, че основната цел на Русия трябва да е да достигне по-голяма политическа и икономическа свобода, да заприлича на страните, "където хората искат да инвестират, където има икономически растеж, възможности и гражданско общество". Проспериращите страни не се безпокоят, че могат да използват ядрени оръжия една срещу друга, смята той. "Те нямат договори помежду си, целящи да контролират поведението си така, че да не е враждебно. Ние например нямаме договор с Мексико, който да ни спира да се бомбардираме или нападаме".

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.