Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ твърдят, че Турция предоставя бази срещу джихадистите, Анкара отрича

Вашингтон не е готов за забранена за полети зона над Сирия, каквато иска Турция

2 коментара

Турция се е съгласила да предостави базите си за подготовка на бойци на т.нар. умерена сирийска опозиция, както и на международната коалиция, която се сражава срещу джихадистката групировка "Ислямска държава", съобщи съветничката на президента на САЩ за националната сигурност Сюзан Райс. Същото твърдят и американски и британски медии в понеделник.

От Анкара обаче, засега от неназован правителствен източник, дойде опровержение на това съобщение, в което се казва, че преговорите за използване на турски бази продължават и споразумение няма.

От размяната на реплики може да се съди, че причина за разминаването е искането на Анкара за създаване на буферна на зона и на забранена за полети зона в Сирия, което обаче САЩ отхвърлят.

"Преди няколко дни Турция пое ангажимента да предостави на САЩ и нашите партньори своите бази и територия за подготовката на сили на умерената сирийска опозиция," посочи
Райс в интервю за телевизия Ен Би Си.

Тя съобщи, че Анкара ще предостави базите си и за военните нужди на силите на международната коалиция, които извършват въздушни удари по позиции на бойците на "Ислямска държава" в Сирия и Ирак.

"Ние сме им много благодарни за това. Продължаваме да водим с Анкара преговори за това каква още помощ би могла да окаже тя. Турция вече играе важна роля - тя възпрепятства проникването на ислямисти (в Сирия) и блокира възможностите на "Ислямска държава" за износ на петрол", каза още съветничката.

По думите на Райс Вашингтон засега не разглежда възможността за създаване на забранена за полети зона в Сирия, за което Анкара отдавна настоява.

В. "Ню Йорк таймс" пише, че Турция ще разреши на войски на САЩ и на коалицията да ползват базите ѝ, включително ключово важен обект на около 150 км от сирийската граница, за операции срещу екстремистите от "Ислямска държава" (ИД) в Сирия и Ирак.

Американски военен екип ще пристигне в Турция тази седмица да договори подробностите по тренировъчната програма на сирийски опозиционни бойци и да обсъди какви въздушни мисии може да се изпълняват от турските бази.

Споразумението за ползването на базите идва след два дни преговори в Анкара между турските власти и генерала от резерва Джон Алън, който координира отговора на коалицията на ИД.

Министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл беше съобщил по-рано, че САЩ искат достъп до турските военновъздушни бази, включително тази в Инджирлик, Южна Турция, пише "Ню Йорк таймс".


Турция доскоро проявяваше нежелание да се включи в коалицията за борба срещу ИД, защото смята, че това отклонява вниманието от усилията за сваляне на сирийския президент Башар Асад. Правителството ѝ отдавна критикува забавянията в американската тренировъчна програма за сирийската опозиция, отбелязва в. "Вашингтон пост".

Според британския в. "Гардиън" Турция е поставила условие сирийските опозиционни бойци, които да бъдат обучавани в нейни бази, да са не повече от 4000 души и да бъдат предварително проверени от турското разузнаване.


Анкара: Между Турция и САЩ няма никаква нова договореност


Турция не е постигала ново споразумение за предоставяне на военно-въздушната си база Инджирлик за ползване от САЩ в борбата срещу групировката "Ислямска държава" и преговорите по въпроса продължават, посочили в понеделник източници от офиса на турския премиер, цитирани от Ройтерс.

Турция е постигнала договореност с Вашингтон за обучение на сирийски бунтовници, съобщиха източниците пред репортери, без да уточняват кой ще обучава бунтовниците или къде ще става това.

Нашата позиция е ясна, няма ново споразумение, изтъкна правителственият източник, като припомни, че сега действащото споразумение между Турция и САЩ позволява достъп на американската армия до ВВС база Инджирлик, близо до Адана /Южна Турция/, само за логистични или хуманитарни операции. Преговорите продължават на базата на вече поставените от Турция условия, добави източникът.

Турция отказва засега да се присъедини към международната военна коалиция с мотива, че въздушните удари срещу джихадистите биха могли да подсилят позициите на сирийския президент Башар Асад, за чието сваляне от власт настоява Анкара.

Турските власти поставиха като предварително условие за участието си в коалицията създаването на буферна зона и на забранена за полети зона в Северна Сирия, обучение и въоръжаване на умерената сирийска опозиция и потвърждаване на целта за сваляне на сегашния режим в Дамаск, отбелязва АФП.

САЩ не са готови за забранена за полети зона над Сирия

Правителството на президента Обама ограничи възможностите си за действие с обещанието си да ограничи американския военен ангажимент срещу екстремистите от групировката "Ислямска държава", което прави за него доста трудно да приеме условието на Турция за присъединяване към боевете в съседна Сирия, пише пък в понеделник агенция "Асошиейтед прес".

Анкара и други американски съюзници искат на територията на Сирия да бъде създадена забранена за полети зона. За да стане това обаче, ще е необходимо да се поеме по единия от два пътя, на които президентът Барак Обама отдавна се противопоставя - сътрудничество с правителството на сирийския президент Башар ал Асад или обезвреждане на неговата противовъздушна отбрана, което е равносилно на война.

Само с въздушни удари може и да не се попречи на "Ислямска държава" да извърши клане в кюрдския пограничен град, който в момента е подложен на щурм, но засега САЩ не предприемат нов курс в своята разширена, продължаваща вече месец контратерористична кампания в Ирак и Сирия.

Множат се исканията за създаване на обезопасена буферна зона откъм сирийската страна на границата с Турция, докато САЩ и членовете на тяхната коалиция умоляват турците да предотвратят падането на Кобане - където ООН предупреждава за масови убийства. Евентуалната "безопасна зона" ще изисква американците и техните партньори да защитават сухоземната ѝ част и да патрулират небето над нея, а това от своя страна значи и налагане на забранена за полети зона.

Турция иска такава стъпка поради различни причини. Една буферна зона може да спре притока на бежанци в нейна територия. Тя също така би могла да осигури на сирийските опозиционни бойци плацдарм за бунта им за сваляне на Асад - нещо, което Анкара иска да се случи. САЩ от своя страна се безпокоят от възможните последици и искат основната цел да бъде разгромяването на джихадистите от "Ислямска държава", които превзеха обширни райони от Северна Сирия и Ирак.

При все това някои от най-близките партньори на Америка, както и най-яростните домашни критици на външната политика на Обама одобряват това искане на Турция. Дори държавният секретар Джон Кери определи варианта за забранена за полети зона като заслужаващ да се проучи.

Създаването на защитен коридор в Сирия, който да бъде обезопасен откъм сухопътни нападения на "Ислямска държава" и сирийските военновъздушни сили, поражда очевидно безпокойство за американските военни. По оценки на генерал Мартин Демпси, председателя на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, това начинание ще изисква стотици американски самолети и ще струва поне 1 милиард долара месечно, и то без никаква гаранция за промяна на ситуацията на бойното поле в посока на прекратяване на сирийската гражданска война. Всичко това значи, че този вариант може да стане за САЩ ангажимент с отворен край.

Установяването на такива райони в Сирия би довело до пряка конфронтация с една от най-труднопреодолимите противовъздушни отбрани в Близкия изток, която през последните години бе попълнена с най-добрата руска техника в тази област. Сирийците разполагат с голям брой ракети земя-въздух, осигуряващи припокриване на охранявания от тях периметър, а също така и с хиляди зенитни оръдия, способни да поразяват нападащи самолети на по-малка височина.

За правителството на Обама обаче политическите предизвикателства от забранена за полети зона може да са дори още по-големи. Немалко конгресмени оспорват обосновката на правителството за война въз основа на разрешението, дадено на администрацията на президента Буш за борба срещу Ал Каида. Групировката "Ислямска държава" произлезе от движението Ал Каида, но те сега са врагове. САЩ не разполагат с мандат от ООН да водят война в Сирия срещу бунтовниците или правителството.

За да избегнат тези клопки, САЩ могат да опитат да постигнат договорка със сирийското правителство. Но макар сирийските сили също да се бият срещу "Ислямска държава", Обама изключи тази възможност поради ужасяващия списък с нарушения на човешките права и военни престъпления, в които се твърди, че са извършвали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dadmoroz
    #2

    Така става когато САЩ започнат "износ" на протестантска демокрация, в случая в Близкия изток... Като се почан в 2003 в Ирак, уж на бързо, та вече 11 години в целия Близък изток проблеми.... Сега докато не го отнесат сирийските кюрди, Турция и пръста си няма да мръдне.....

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.