Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ню Йорк таймс": САЩ укрепват европейския изток, за да сдържат Путин

Инвестициите са насочени и към неутрализирането на мигрантския поток и "Ислямска държава"

12 коментара
"Ню Йорк таймс": САЩ укрепват европейския изток, за да сдържат Путин

Американският президент Барак Обама планира значително да увеличи тежкото въоръжение, бронираната техника, както и други видове военно оборудване в страните от НАТО в Централна и Източна Европа.

Официални източници от правителството на САЩ заявиха, че този ход има за цел възпиране на Русия от по-нататъшна агресия в региона, пише вестник "Ню Йорк таймс".

Белият дом планира да финансира допълнителното въоръжение и техника, като поиска над 3.4 милиарда долара от американския бюджет за военни разходи в Европа през 2017 г., казаха няколко неназовани официални източници.

Това е над четири пъти повече от сегашния бюджет от 789 милиона долара.

Въоръжението и техниката ще бъдат използвани от силите на САЩ и НАТО, като се направи така, че алиансът да може да поддържа цялостна бронирана бойна бригада в региона по всяко време.

Въпреки че руската военна активност в Източна Украйна затихна през последните месеци, Москва продължава да поддържа присъствие там, като работи с местни проруски сили, се отбелязва в материала на "Ню Йорк таймс".

Допълнителните сили на НАТО са предвидени така, че да изпратят послание на руския президент Владимир Путин, че Западът продължава да е дълбоко подозрителен към подбудите му в региона, заявяват официални източници от американското правителство.

"Това не е отговор на нещо, което се е случило миналия вторник", каза високопоставен правителствен представител. "Това е дългосрочен отговор на променената среда на сигурност в Европа. Това отразява нова ситуация, при която Русия вече е по-сложен играч."

Не е ясно каква ще бъде реакцията на Русия на засиленото присъствие на НАТО на източния фланг на алианса, отбелязва "Ню Йорк таймс" и допълва, че откакто е подписано мирното споразумение в Украйна миналата година, правителството на Путин е опитало да смекчи напрежението със Запада.

Според цитирани от вестника официални източници руското правителство има силно желание САЩ и Европа да отслабят икономическите санкции, което подсказва, че то няма да изостря напрежението заради новите военни ангажименти.

Според някои анализатори увеличаването на финансирането и на числеността на разположените сили със сигурност ще обезпокоят Русия. Сред страните, където техниката и допълнителните сили е възможно да бъдат разположени, са Унгария, Румъния и балтийските страни, посочват официални източници от Пентагона.
Други американски представители заявяват, че искането на средствата ще е еднократно и няма да залегне като мярка отвъд 2017 г.

Анализатор от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон казва, че с исканите финанси се цели да се заобиколят бюджетните ограничения върху Пентагона и изразява мнение, че те може и да не успокоят източноевропейските съюзници, защото решението за по-нататъшните военни разходи в Европа остава за следващото правителство.

Официални източници от американското правителство заявяват, че новите инвестиции не са само за сдържане на Русия. Въоръжението и техниката могат да бъдат разположени и по южния фланг на НАТО, където могат да помогнат в борбата с "Ислямска държава" или в справянето с миграционния наплив от Сирия, се посочва в материала.

Но няма съмнение, че основната цел е Русия, отбелязва "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.

Представители на американското правителство посочват, че две години след анексирането от нея на Крим, е важно да бъде изпратено послание на Москва, че НАТО ще направи всичко необходимо, за да застане зад източноевропейските си членки, които са обезпокоени, че може да са следващите.

Русия е инвестирала доста сериозно във въоръжените си сили, като е превърнала тромавата армия от съветски тип в по-лека и гъвкава сила, способна да извършва бързи интервенции. Това, съчетано с готовността на Путин да разшири влиянието на Русия отвъд границите ѝ, създава необходимост от по-силна сдържаща сила, посочват официални източници на "Ню Йорк таймс".

В статията представители на американското правителство също така изразяват увереност, че разполагането на новите сили няма да бъде в нарушение на Основополагащия акт за отношенията между НАТО и Русия от 1997 г., с който двете страни се ангажират да не разполагат големи сили по своите граници.

Отбелязва се също, че на среща в Брюксел преди две седмици, на която е присъствал и генерал Джоузеф Дънфорд, председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, източноевропейски страни отново са изразили безпокойство в Русия. Източници на "Ню Йорк таймс" допълват, че представители на балтийските страни Естония, Латвия и Литва са поискали по-силно заявление на американската военна подкрепа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zlatan
    #11

    Яворе, Костовисте от Германия, уважавам мнението Ви, но обяснението Ви е елементарно, т.е. Костовистко. Няма нация в света, гласувала закон за създаване на ликвидационни съвети в парламент. Историята на цивилизацията не знае подобно нещо. сега това е Български патент под Вашето управление. Питам : Кой сериозен капиталист ще инвестира в България, след като види с очите си, че ние българите сме ликвидирали нашите основни производствени и оборотни фондове? човекът ще си каже, абе българите тяхното си

  2. Златане, нещо сте грешно разбрал. в България инвестиции няма и няма да има заради корупцията и петата руска колона. Вие бихте ли вложил капитал в държава с толкова "независма" правна система!?

  3. Коментарът е изтрит в 16:49 на 31 май 2016 от автора.
    #9
  4. Zlatan
    #8

    Путин не позволи Русия да бъде превърната в колония на САЩ, подобно на ЕС и блока НАТО. Това е причината.Западът не спази никакви договорки с Горбачов, относно неразширяването си източно от Немската граница. Като мотив, плитко измислен се цитира - "желанието на Източноевропейските народи" да влязат НАТО и ЕС. Интересн извод, без референдуми. Така и Косово, без референдум, чрез подбрани проамерикански политици с Решение на парламента обяви независимост???Колониалната система се разпадна, но колониалната политика на зап.държави остана. Това е отговорът защо в България инвестиции няма и няма да има.

  5. Коментарът е изтрит в 16:49 на 31 май 2016 от автора.
    #7
  6. И какво от това
    #6
  7. blue velvet
    #5
  8. Доналд Дък
    #4

    Прочитайки оригиналният текст в Ню Йорк Таймс намирам , че нито дума не се споменава за инвестиране в нашата българска отбранителна мощ. Приоритети за Америка остават Литва, Латвия, Естония , Полша, Румъния и Турция.

  9. Коментарът е изтрит в 16:49 на 31 май 2016 от автора.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.