Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ загубиха второ поред място в орган на ООН

0 коментара

Държавният департамент изрази съжаление, че САЩ са загубили мястото си в Бюрото за международен контрол над наркотиците. Тайното гласуване, при което се случи това, се е състояло в четвъртък в Икономическия и социален съвет на ООН. Същия ден 54-те членове на съвета гласуваха и за новия състав на комисията на ООН по човешките права, от който САЩ също отпаднаха, предаде Ройтерс.

Кандидатът на САЩ за бюрото във Виена, което следи спазването на договорите на ООН за трафик и злоупотреба с наркотици, бе Хърбърт Окън. Той е служил два петгодишни мандата в бюрото и е бил негов вицепрезидент. 70-годишният дипломат, бивш посланик на САЩ в няколко европейски страни, е работил в мисията на САЩ в ООН. В началото на 90-те години той помага на бившия държавен секретар Сайръс Ванс в търсенето на дипломатическа формула за мир в Босна.

Бюрото наблюдава и злоупотребата с легални лекарства и контрола на правителствата над химикалите, които се използват за производство на нелегални наркотици.

След трите тура на гласуването са избрани кандидатите на Австрия, Холандия, Франция, Перу и Индия, предложени от техните правителства. От отделния списък с кандидати, внесен от Световната здравна организация, са избрани бразилският и иранският.

Изразявайки съжаление от втория удар, който Вашингтон понася в ООН, говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър подчерта, че не желае да подхранва разнообразните версии за причините, които се лансират. "Би било честно да се предположи, че може би има някаква връзка с начина, по който САЩ са се застъпвали енергично за човешките права", призна той.

Според анонимен дипломат, цитиран от Ройтерс, и в двата случая причината е, че няколко европейски кандидати са оспорвали единственото място, полагащо се на групата на западните държави. Баучър също отбеляза, че "често се случва да има повече кандидати, отколкото места, предназначени за западната група". Най-разпространеното предположение сред дипломатическите среди обаче е, че става дума за липса на лобиране от американска страна. То се обяснява с голямата заетост на сегашния постоянен представител на СА в ООН Джеймс Кънингам, който този месец е председател на Съвета за сигурност, както и с недостига на дипломати в мисията, след като назначените от Клинтън напуснаха.

Администрацията на Буш още преди два месеца оповести назначението на дипломата-ветеран Джон Негропонте начело на мисията в ООН, но още не е представила кандидатурата му за одобрение в Сената.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.