САЩ
изпращат екип от 1000 души в Ирак със задачата да издирват
скрити оръжия за масово унищожение, съобщи Си Ен Ен, като
се позова на представители на Пентагона. Американският екип
е 4 пъти по-голям от екипа на ООН, който за около три месеца
активна работа в навечерието на войната не успя да открие
оръжия за масово унищожение, но също така и не излезе с категоричен
извод, че такива оръжия не съществуват.
Американският екип ще бъде ръководен от генерал и ще бъде сформиран от военни и цивилни учени и от представители на частния бизнес. Някои от тях вече са в Ирак и екипът като цяло ще може да заработи до две седмици.
Едновременно с това шефът на оръжейните инспектори на ООН Ханс Бликс поиска неговите специалисти да се включат в издирването на оръжията.
Ако на територията на Ирак бъдат открити забранени оръжия, потвърждение от инспекторите по разоръжаване на ООН ще придаде достоверност на находката, каза ръководителят на Комисията на ООН за наблюдение, проверка и инспекции /ЮНМОВИК/ в интервю за Би Би Си. Смятам, че светът желае да получи достоверна информация за това дали в Ирак има оръжия за масово унищожаване и че САЩ и Великобритания също ще поискат разкритията им да бъдат потвърдени по достоверен начин на международно равнище, посочи той. Американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд призна, че Съединените щати се опасяват, че може да бъдат обвинени в манипулиране на доказателствата за наличие на оръжие за масово поразяване в Ирак. Американските екипи, които търсят оръжие за масово унищожение, са придружавани от компетентни хора, за да бъде всичко под контрол, каза Ръмсфелд, но подчерта, че това няма да попречи на отделни страни и хора да говорят за манипулиране.
Ръмсфелда посочи, че американските екипи разчитат основно на информация от иракски източници, които да посочат къде точно режимът на Саддам е скрил оръжията за масово поразяване.
В началото на тази седмица, когато стана ясно, че американското правителство започва широка кампания в Ирак за издирване на забранени оръжия, говорителят на Централното командване генерал Брукс посочи, че засега няма условия за включване на екипи на ЮНМОВИК.
Си Ен Ен коментира, че вероятно Пентагонът не се чувства способен сам да намери иракските оръжия за масово унищожение, а ще трябва да предложи някаква отплата на иракчаните, за да получи сведения за евентуалните тайни складове. "Не търсим съкровище, ще намерим хора, които ще ни помогнат да открием оръжията", каза американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд на среща със служителите на министерството.
Според бивши служители на разузнаването неспособността на американската администрация да се справи с проблема с укритите оръжия на Саддам вече става обезпокоителна. "Ще стане доста неудобно, когато се разбере, че изобщо няма такива оръжия", прогнозира бившият служител на разузнаването на САЩ Юджийн Бетит и член на формираната през януари група ВИПС /Бивши шпиони за психично здраве/.
Мнозина смятат, че е възможно оръжията да са изнесени от Ирак още преди идването на инспекторите на ООН през ноември 2001 г. или продадени на терористични групи.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.