Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сасккобургготски загуби делото и за имението ”Саръгьол”

7 коментара
Симеон Сакскобургготски, снимка БГНЕС

Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок ще трябва да върнат на държавната ловното имение ”Саръгьол”, реши Софийският окръжен съд, цитиран от вестник ”24 часа”. Само преди седмица бившият премиер и сестра му загубиха на първа инстанция и делото за собствеността на двореца ”Царска Бистрица”.

Лавината загубени дела от Симеон и сестра му за т.нар. ”царски имоти” започна с окончателното решение по съдебната сага за двореца ”Кричим”, който бе върнат на държавата преди година.

По казуса ”Саръгьол” Софийският окръжен съд решава, че ловният дом е изграден върху държавен терен и собственикът на земята има право на собственост и върху сградата.

Съдът обаче е отхвърлил предявените от държавата искове срещу Симеон и Мария-Луиза да платят обезщетение от по 15 000 лева, тъй като са ползвали имота 5 години без правно основание. Окръжният съд е приел, че те са получили имота от държавата по силата на заповед на областния управител на Софийска област и не дължат обезщетение за ползването му без основание.

Магистратите са отхвърлили и исковете на Симеон и сестра му да задържат хижата до заплащане на направените в нея подобрения. Според съда те са били недобросъвестни владелци и законът не им предоставя право на задържане до заплащане на направените подобрения.

Хижата “Сарьгьол” е един от трите имота на българския цар, за които държавата води дела в окръжния съд. Останалите са резиденцията “Ситняково” и “Царска Бистрица”. Има и дело за 66 гори в община Самоков.

Ловният дом ”Саръгьол” има централна сграда с 14 стаи, кухня и столова - общо 454 кв. м. Другата сграда е от 142 кв.м, конюшня и караулно помещение, построени върху обща площ от 2597 кв. м. Имението е построено от 1912 до 1914 година по заповед на цар Фердинанд в рилската гора край Боровец.

На първа инстанция все още се водят делата за двореца ”Ситняково” и горите в Рила.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #7

    Т.н. "адвокати на държавата" по царското дело са все отбрани комунисти. Миро Найденов Слушалката, който заведе делото, защото бил "абсолютно сигурен" че бил прав, е същият боклук. Те се ръководят от собствено, комунистическо кастово "право". На последните заседания, вещите лица казаха, че след мораториума, единственото у нас, изградено по европейските лесоустройствени правила, горско стопанство "Кардам" е предадено в безупречно състояние. Сега всичко било занемарено. Червената горска мафия сече незаконно около 2-3 млн.куб.м.

  2. Филка Русофилка
    #6

    Миленке, в статия в юридическо списание от средата на 30-те години, корифеят на вещното право проф. Йосиф Фаденхехт разлежда случая с вилите в Чам кория, строени върху държавна земя по договор за наем за 99 години. Той доказва, че такъв договор за наем не може да има, а това си е перфектно право на строеж. По тази причина бяха реституирани вилите в Боровец, заграбени навремето от болшевиците. Проф. Й. Фаденхехт е бил служебен защитник пред анти-"народния" съд. Мисля че на проф. Богдан Филов и други.

    Т.н.

  3. GogoPG
    #5

    Клети, бедни, миличък... С каквито и имоти да се разделиш в България - малко ти е!

  4. Milenca
    #4

    "...че ловният дом е изграден върху държавен терен и собственикът на земята има право на собственост и върху сградата..."
    За съжаление това елементарно правило, че собственикът на земята е собственик на построеното върху нея се прилага много избирателно. Колко ли са имотите на разни комунистически мутри и бандити построени върху чужди заграбени терени за които собствениците на земята са пили по една чаша вода?
    Но тук има и друго. Монката бе използван, и захвърлен като парцал. Е, не съвсем, запази

  5. В и К
    #3

    Така му се пада, царят-менте получи имоти-менте!

  6. Колчо
    #2

    ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА СЪДА ЗА СМЕЛОСТТА ДА ВЗЕМАТ ТОВА ЗАКОНОСЪОБРАЗНО РЕШЕНИЕ.
    НО ИСТИНАТА Е,ЧЕ ВСИЧКИ ИМОТИ НА ЦАРСКАТА ФАМИЛИЯ БЯХА ВЪРНАТИ НЕЗАКОННО ОТ СТЕФАН СОФИЯНСКИ И ОЛИМПИ КЪТЕВ.
    Първо.Защото всеки юрист,още повече съдия,знае,че решението на Конституционния съд от 1999 г.,с което бе обявен за противоконституционен Закона за национализиране на царските имоти от 1947 г.няма реституционен ефект,той не важи с обратна сила и не може да възстянови ничия собственост.За да се върнат имоти,одържавени

  7. dann
    #1

    Мн поучителна история за това как всичко е пари. Уж аристократи, роднини на половината висши семейства в Европа, заможни, едно , второ, а като свършат финикийските знаци, ще се направят на клоуни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.