Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съставът на енергийния регулатор ще бъде освободен и съкратен

10 коментара

Целият състав на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще бъде освободен заради редуцирането на броя на членовете на органа от 13 на седем души, реши парламентът на второ четене в четвъртък, когато влезе в сила поскъпването на цената на газа с почти 25 на сто, на парното - средно с 12 на сто, но за софиянци с близо 19 процента, и на тока - с под 2 на сто.

До три месеца от влизане в сила на поправките в Закона за енергетиката ще бъдат назначени нови хора или преназначени част от сегашните комисари.

Досега комисията имаше председател, двама заместници, отговорни съответно за енергийния и водния сектор, и по петима водни и енергийни комисари. Вече регулаторът ще има един председател и по трима членове от съответните отрасли, като мандатите на състава се ограничават до два пълни последователни мандата. Досега те бяха неограничени. Освен това поправките предвиждат смяната на членовете да става последователно през две години и половина за двама от енергийните комисари и един от водните, така че да има ротационен принцип, каквото е едно от изискванията на Европейската комисия.

Освен това вече се предвижда и възможност решенията на ДКЕВР да са легитимни и когато на член от комисията е изтекъл мандатът и не е назначен нов на негово място.

В момента председател на ДКЕВР е назначеният през октомври миналата година от ГЕРБ Ангел Семерджиев, негови заместници са Валентин Кирчев и Люцкан Далакчиев, съответно отговаряще за енергетиката и ВиК-ата. Енергийни комисали са Анжела Тонева, която е с най-скорошно назначение, Димитър Гривеков, Тома Гьорчев,  Пламен Денчев и Марияна Жекова. Водни комисари Исмет Саралийски, Орфей Малчев, Миладин Лазаров и Марин Маринов, на които обаче мандатите изтекоха на 24 юни, когато ДКЕВР се сдоби с най-новия си член - ВиК-инженера Цветанка Андреева, назначена на мястото на Кирил Козаре.

Промените в Закона за енергетиката на второ четене подкрепиха 64 народни представители, шестима бяха против и 12 се въздържаха. До последно за председателя не се предвиждаше освобождаване, но миналата седмица това бе поправено. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма отрече това да е поправката "Семерджиев", за да може да се отстрани и шефът на комисията. Според него не е изключено да има преназначения на сегашните членове на регулатора.

Рамадан Аталай от ДПС коментира, че и сега има критики към работата на регулатора и попита как след като бъде намален съставът му, ще изпълнява дейността си. Той призова да се остави комисията независима и да не се назначават в нея партийни функционери.

Мартин Димитров от "Синята коалиция" обаче му опонира, че именно сегашните изменения позволяват в ДКЕВР да бъдат избрани специалисти и на комисията се дават повече възможности за контрол над енергийните компании. той обърна внимание на това, че предишното ръководство на регулатора не е извършило необходимите одити на енергийните дружества и за известен период от време те са били извън контрола на държавата.

Намаляването на състава на регулаторните органи, след като на по-ранен етап бе редуциран броят и на членовете в Комисията за регулиране на съобщенията и в Комисията за финансов надзор, обаче предизвика Европейската комисия да направи проверка дали българското правителство е спазило европейското право при намаляването на управленския състав на двата органа.

КРС бе орязана от девет на петима членове, а съставът на КФН бе намален от осем също та петима души.

Целта е да се гарантира, че двата надзорни органа са независими от външна намеса и политически натиск, пишат еврокомисарите по вътрешния пазар Мишел Барние и по телекомуникации Нели Крус до двама евродепутати от БСП. Ивайло Калфин и Кристиян Вигенин сезираха Еврокомисията, че намаляването на състава на КР и КФН носи риск за независимостта на органите. Отговорите на техните питания бяха публикуване в сряда.

Според Вигенин целта на законовите промени при КФН е "да бъдат назначени по-удобни политически членове, които да са под прякото влияние на управляващото мнозинство. Калфин пък се заинтересува дали свиването на КРС не го прави по-малко независим и повече податлив на политически натиск=

Барние отвръща, че страните-членки са свободни да организират финансовия си надзор както намерят за подходящо, но независимостта на надзорните органи е ключова и затова ще бъде направена проверката.

Крус също посочва, че се проверява съответствието на намаляването на състава на КРС с европейското законодателство, но също така припомня, че преди увеличаването на броя на членовете на КРС, той е бил от петима души. “Комисията може да действа според правомощията си, ако стигне до заключението, че е нарушена независимостта на националния регулатор", пише еврокомисарят по телекомуникациите.

Ако Брюксел прецени, че промените в регулаторите не гарантират тяхната безпристрастност и независимост от политически и лобистки интереси, може да започне наказателна процедура срещу България за неспазване на европейското законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mimi
    #11

    Откакто е създадена комисията, умишлено разрушава държавата ни с безумните си решения.

  2. llll
    #10

    "Промените в Закона за енергетиката на второ четене подкрепиха 64 народни представители, шестима бяха против и 12 се въздържаха."Колеги форумци!!! Как да коментираме обстоятелството, че Закона за енергетика е приет на второ четене от 64 депутати, а общо в залата са били 82???? Това ако не е самоотлъчка, здраве му кажи! И как се приемат закони с по-малко от половината от избраните депутатници! После държавните чиновници били виновни, че държавата не върви! Обикновено рибата се вмирисва от към главата!!!

  3. 657
    #9

    Ако един човек е специалист и знае, че там ще бъде на ротационен принцип т. е. временно, би трябвало да е луд за да се съгласи да отиде там.

  4. Разбрал
    #8

    стигнат и всичките комисии в България

  5. 657
    #7

    Прав си колега.В тази държава за пореден път се демонстрира, че отговорните работи се решават безотговорно, а после народа плаща.

  6. 657
    #6

    Държавата не се разрушава от комисията.Комисията е независима, т. е. нищо от нея не зависи.Каквото й наредят от горе това прави.Ако резултатите са положителни лаврите обира правителството, ако са отрицателни се оправдават с комисията.Както обикновено всичко в България е извратено.

  7. mimi
    #5

    Да нареждат им ама и те имат принос.Безумията на Шушулов никой не ги нареждаше. И най-лошото е, че продължават.

  8. EU
    #3

    Прав си.Относно: ОсвобождаванеАвтор: llllПолучено на: 1 Юли 2010 14:12"Промените в Закона за енергетиката на второ четене подкрепиха 64 народни представители, шестима бяха против и 12 се въздържаха."Колеги форумци!!! Как да коментираме обстоятелството, че Закона за енергетика е приет на второ четене от 64 депутати, а общо в залата са били 82???? Това ако не е самоотлъчка, здраве му кажи! И как се приемат закони с по-малко от половината от избраните депутатници! После държавните чиновници били виновни, че държавата не върви! Обикновено рибата се вмирисва от към главата!!!

  9. Шилешки
    #2

    Костов обърка нещата с русия, като изпрати Бакърджиев да преговаря, а той поискал България да купува газ от Русия на по-висока цена! Нищо няма да се оправи с цената на газа. Политиците изпуснаха много възможности и не направиха нищо за изграждане на газови хранилища и други източници на газ.Руснаците не са лесни, когато Рем Вяхирев беше в България аз чаках преговорите зад фикуса, тъй като той не прие да присъствам на преговорите!Евгений Бакърджиев поиска по-висока цена на газа по една формула, която

  10. няма нужда от
    #1

    !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.