Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Състоянието на икономиката може да е решаващо за колебаещите се британци

2 коментара
Състоянието на икономиката може да е решаващо за колебаещите се британци

Дебра Хейстингс ще реши дали Великобритания да се откаже от членството си в ЕС едва в навечерието на референдума по този въпрос, който ще се произведе вероятно в края на юни.

Тя има само един важен въпрос към тези, които се стремят да получат гласа ѝ: дали напускането на ЕС ще направи мен и страната по-богати или по-бедни?

Както се вижда от проучванията на общественото мнение, британците са разделени по въпроса за ЕС. Хейстингс и още до 10 милиона други гласоподаватели, много от тях жени, все още не са взели решение. Начинът, по който ще гласуват, ще определи бъдещето на петата най-голяма световна икономика и на самия ЕС.

Хейстингс е 57-годишна жителка на югозападното английско графство Девън, която гласува за консерваторите на премиера Дейвид Камерън. Тя казва, че Великобритания отдавна е пренебрегвана от един ЕС, който според нея е доминиран от Германия и Франция. Тя дори обвинява правилата на ЕС за емисиите парникови газове за изваждането от производство на любимата ѝ кола Лендроувър Дифендър 4х4.

Хейстингс казва, че намеренията на Камерън да ограничи социалните помощи за мигранти от ЕС са започнали да я спечелват в последните дни. При претеглянето на аргументите за излизане от ЕС обаче тя се притеснява какво би станало с множеството германски туристи, които подкрепят местната икономика.

Тя е отворена към убеждаване и има послание към тези, които искат гласа ѝ. Да говорят по-малко за имиграция и да обяснят по-подробно дали за Великобритания ще е по-добре или по-зле да е извън ЕС.

"Наистина ли скачаме в пропаст ако напуснем?", пита Хейстингс в Егсфорд, селска община на около 270 км западно от Лондон. Според неотдавнашно допитване на ЮГав избирателите в Южна Англия са сред най-колебаещите се как да гласуват на референдума.

"Ще получим ли нови пазари? Кои пазари ще изгубим? Какъв ще е контролът над вноса и износа от двете страни?", пита Хейстингс искащите напускане на ЕС. Нейният съпруг и син смятат да подкрепят това напускане.

Около 20 процента от британците казват в проучвания на общественото мнение, че още не са решили как да гласуват на референдума. Много от тях са жени на средна възраст, които подкрепят консерваторите на Камерън и живеят извън Лондон и Шотландия, два от най-проевропейските райони във Великобритания.

Ако Камерън иска да задържи Великобритания в съюза, в който тя влезе през 1973 г., той ще трябва да си осигури гласовете на милиони хора като Хейстингс.

Останалата част от Европа внимателно следи ставащото - Великобритания е втората най-голяма икономика в ЕС и една от двете му най-големи военни сили.

Проевропейците предупреждават, че излизане от ЕС би навредило на икономиката на Великобритания и може да задейства разпада на Обединеното кралство като предизвика нов шотландски референдум за независимост. Противниците на членството в ЕС казват, че Великобритания ще процъфтява извън него.

Макар и допитванията да сочат, че имиграцията - която доминира в заглавията на дясната британска преса - е главният повод за безпокойство на гласоподавателите, проучванията върху дълги периоди от време и предишни гласувания показват, че тревогите от икономическата сигурност могат в крайна сметка да повлияят на решението на колебаещите се.

"Макар че твърде вероятно ще споменават имиграцията като сериозен повод за безпокойство или пък достъпа до социални помощи, в крайна сметка икономиката ще определи решението им", каза ръководителят на института Ипсос МОРИ Бен Пейдж.

"Хората обсъждат всички тези неща, но в крайна сметка въпросът е: ще запазя ли работата си?", добави той.

Великобритания, чиято икономика беше изостанала далеч след тези на Германия и Франция през 1975 г., когато за последен път гласува по членството си в ЕС, е една от най-бързо растящите големи икономики в последните години, изпреварвайки Франция като втора икономика в ЕС през 2014 г.

Противниците на членството казват, че силата на британската икономика в размер на 2,9 трилиона долара показва, че страната може да благоденства ако Лондон скъса с това, което според тях е осъден на провал експеримент за доминирано от Германия единство и раздути социални помощи, финансирани със задлъжняване.

Поддръжниците на членство, сред които са "Голдман Сакс" и "Морган Стенли", предупреждават, че отделяне от най-големия икономически блок в света може да отслаби британската лира и да постави под въпрос позицията на Лондон като единственият финансов център, който може да се мери с Ню Йорк.

Колебаещите се избиратели, които се тревожат за състоянието на икономиката, помогнаха в референдума за независимост на Шотландия през 2014 г., когато шотландците гласуваха с 55 на 45 процента да запазят съюза си с Англия, както и в изборите от 2015 г., когато Камерън получи неочаквано мнозинство, каза Пейдж.

Над половината британци очакват Камерън да получи незадоволителна сделка за реформиране на членството на Великобритания в ЕС на започващата днес среща на върха на евросъюза, сочат данните на проучване на КомРез. При все това мнозинството гласоподаватели смятат, че в личен план и като държава за тях е по-добре да останат в ЕС.

Решаващ фактор при убеждаването на колебаещи се гласоподаватели е да се обвърже гласът им с лични обстоятелства, каза американецът Джери Гънстър, чиято адвокатска кантора работи за движението Leave.EU (Напуснете ЕС). "Едно от нещата, които ще се запитате, е следното: това добро ли е за мен, добро ли е за семейството ми, добро ли е за общността ми, добро ли е за портфейла ми. Това са много важни фактори", каза той.

Лидия Макграт, млада майка и собственичка на фирма в северното английско графство Йоркшър, също изчаква до последния момент преди да вземе решение. Макграт, която гласува за Консервативната партия, се безпокои, че имиграцията поставя под напрежение местните служби.

"До голяма степен си мисля, че би било хубаво да си стъпим на краката и да сме силни", казва 35-годишната жена, чиято фирма предлага услуги като прочистване със струи под високо налягане и ремонт на отводнителни канали.

Тя обаче има и своите съмнения.

"Доколко бихме били успешни без ЕС? Не съм съвсем сигурна. Той е голям и силен, а отделянето ни, за да сме самостоятелни, може да е рисковано. По-добре познатото зло, отколкото непознатото", каза тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Икономиката на Великобритания от доста години върви нагоре и затова Дейвид Камерън има мнозинство в Порламента. Възможно е още тази година да изпревари Германия и да стане третата икономика в Света!За разлика от друга империя: \"Добро пожаловать в ад, Путлер\": Российская банковская система, которую подпитывает правительство Российской Федерации и Центробанк путем печатания рублей, приведет к взрывной девальвации, при которой наступит инфляция в сотни процентов.Падение доходов россиян ускорилось.

  2. анита хегерланд
    #1

    В крайна сметка не решават британците, а икономическите групировки, големите индустриалци, банкерите и политиците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.