Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сателит засече стотици отломки в района на изчезване на малайзийския самолет

1 коментар
Сателит засече стотици отломки в района на изчезване на малайзийския самолет

Около 300 отломки бяха локализирани в Индийския океан от тайландски сателит в зоната за издирване на изчезналия полет 370 на малайзийските авиолинии край австралийския град Пърт, съобщи тайландската Агенция за развитие на геоинформационните и космически технологии, цитирана от Франс прес.

"Тайландски сателит откри около 300 предмета с големина от 2 до 15 метра, плаващи в южната част на Индийския океан", на 2700 километра от Пърт, заяви пред АФП Анон Снидвонгс, изпълнителен директор на тайландската агенция.

Въпрос на време и подходящи метеорологични условия е достигането до отломките и идентифицирането им, смятат участници в издирвателните мисии.

Темата за загадъчното изчезване на самолета продължава да занимава световните медии заради безпрецедентния си характер.

Надеждите за намиране на черните кутии на самолета се увеличават, въпреки че зоната на издирване обхваща 1.6 милиона квадратни километра, посочва в четвъртък в. "Индипендънт".

Не на такова мнение е в. "Дейли телеграф". На 5 април в зоната пристига американски детектор на черни кутии, съобщава вестникът. Това е 28 дни след катастрофата и само два дни преди батериите на индикаторите на черните кутии да се изчерпят. След това черните кутии могат да излъчват сигнал още около 10 дни, по който да бъдат намерени, но той ще бъде доста по-слаб. Така че търсенето може да продължи години и дори да остане без резултат, посочва изданието.

Освен това най-важните моменти от полета няма да са записани от черната кутия, регистрираща комуникациите в пилотската кабина. Тези моменти са един час след излитането, когато машината сменя рязко курса и връзката със земята е прекъсната. По принцип тази черна кутия записва в продължение на два часа комуникациите в кабината, като същевременно изтрива предишните записани два часа. Така че ако кутията бъде намерена, в нея ще има само записи от последните два часа от полета, който е продължил около 8 часа след прекъсване на връзката със земята, посочва "Дейли телеграф".

Издирването се усложнява от това, че в него участват 26 страни, някои от които са съперници и бранят различни геополитически интереси, посочва в. "Ню Йорк таймс". Между някои от тези страни продължава да цари недоверие. Някои с нежелание споделят данните от военните радари, необходими за издирвателната операция (например Индия или Китай). Някои се обвиняват взаимно, че не искат да споделят информация (например Китай и Малайзия).

Някои страни се притесняват, че ако споделят данни от военните радари, това ще разкрие не само технологичния им капацитет, но и докъде се простират технологичните им възможности и може да подкопае репутацията им (Китай).

Истината е, че в Югоизточна Азия и дори в по-широк район в тази част на света няма форум, посветен на отбраната, който да позволява споделяне на информации и технологични възможности при събитие като изчезването на малайзийския самолет, добавя вестникът.

В. "Вашингтон пост" припомня, че издирването става в зона, в която се намира подводната Югоизточна индийска верига, която е част от планинската верига Средна океанска верига, простираща се на 50 000 мили дължина и опасваща земята.

В. "Гардиън" се спира върху решението на Пекин да насочи ледоразбивача "Снежен дракон" ("Сюелун") към зоната на издирване на самолета. Корабът плаваше от Антарктика към Китай, но беше върнат. Сега ще участва в мисията няколко месеца, след като спаси драматично 52 учени, заседнали с руски кораб насред ледовете на Антарктика.

Изпращането на ледоразбивача е пропаганден удар за китайския президент Си Цзинпин. Корабът е флагман на китайската програма за разширяване на китайското присъствие в Антарктика, където сега Китай има четири бази и планира да строи пета, припомня изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Никола
    #1

    След като няма логично обяснение защо самолета бе отклонен и изпратен да потъне на 4,000 метра в океана много вероятно е това да бе предизвикано за да се отклони вниманието на публиката от агресията на Русия в Крим. Извършителите са скочили с парашути над Малайзия след като са приспали екипажа и саботирали системите за управление и комуникации.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.