Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сатурновата дупка на българина

94 коментара

Щом според някои съществува такова нещо като народопсихология, не виждам защо да няма и нещо като психически състояния на народа. Той сега се намира в едно такова състояние.

Нещо тягостно е налегнало българската душа. Някаква голяма тревога. Неувереност. Летаргия. Нещо не е наред. Българинът като че ли си мисли, че краят е дошъл. Няма живот, няма веселие, всички са маскари, никой не ни обича, гледат ни с подозрение, не ни искат, а и ние не знаем какво да правим, за да оправим нещата. А и да знаем, нищо не ни се прави.

Отговорът е прост. Поизчакай. Сега България се намира в Сатурнова дупка. Сатурновата дупка е нещо, в което изпадаме преди рождения си ден. Четиридесет дни преди това. Тя е български национален феномен. Другите народи, и техните астролози, си нямат сатурнови дупки. Май само ние си имаме. С влизането в ЕС ще ни трябват уникални феномени, за да защитим идентичността си. Сатурновата дупка може да е един от тях.

Сегашната Сатурнова дупка на българина е плод на предстоящото членство в ЕС. Ние сме в нещо като предбрачна депресия. Мечтахме, мечтахме и сега ни предстои да се съберем с мечтата си. Дали тази мечта няма да се окаже кошмар? Дали няма да е някаква мръсотия, която няма нищо общо с бляновете ни? Дали въобще си струваше цялата дандания? Дали не се събираме прекалено рано. Или пък не ни ли е минало времето. Как ще се представим в първата брачна нощ? И от коя страна ще се окажем? Все трудни въпроси, на които нямаме отговори. И не можем да имаме. Затова сме потиснати.

Има и друго нещо, което ни тревожи. Нищоq че не сме националисти и че се отнасяме към националната си принадлежност с леко пренебрежение. Въпреки това, няма как да не се тревожим за това, дали няма да се загубим в морето от ½ милиард души. И то все такива едни по-богати от нас души. И по заплати и по тираж на романите им. Няма ли да се размием и да изчезнем? Ние от циганите се страхуваме, дето си стоят вкъщи и не ни се месят в живота, а какво да кажем за англичаните... дето купуват къщите по селата ни, преобразяват се в образцови български селяни и пеят народните ни песни, ако не по-добре, то поне с повече ентусиазъм от нас? Как да не се тревожим!

Партиите ни се разпадат. Появяват се нови, но никой не е въодушевен от тях. Никой не вярва, че те ще дойдат на власт, а и да дойдат, никой не го е грижа. А и да го е грижа, тези партии няма да могат нищо да направят, защото цялата власт ще отиде в Съюза. Защо да се тревожим за властта? Защо да се тревожим за каквото и да било?

Така депресията преминава в апатия.

А апатията ни е познато чувство. Също национално.

Имаше един виц за това, че България била най-независимата държава. Защото нищо не зависело от нея. Сега този вид независимост предстои отново да се институционализира и документира. И то по начин, който е по-детайлен и затегнат от Варшавския договор, СИВ и съветската хегемония. Просто защото ЕС е реален ангажимент. Договор. Съветското влияние беше далеч по-успокояващо от европейското членство. Така както затворът или казармата са недепресиращи преживявания. Там нямаш отговорност. Заключват те и най-много да отнесеш някой бой, но никой няма да те натовари с прекомерна отговорност. Именно затова много хора тъгуват по комунизма. Заради младостта и чувството за отговорност. Или по-скоро липсата на такова.

Не е необичайно, ако човек влезе в затвора и прекара доста време там, после да не иска да излезе. Напускането на затвора е често по-потискащо от влизането там. Никой не те подготвя за затвора. За сметка на това има хиляди организации, книги, психолози и методи, които те подготвят за връщане в цивилния живот. Просто този живот е по-труден. Психологически много по-объркващ. Заради отговорността, заради чистия въздух, простора и многото хора, не всички от които познаваш. Животът на свобода е мъчителен. Няма коловози, няма клишета, или поне имаш огромен избор от клишета, няма дневен режим и утринна гимнастика. Може да си затлъстяваш на воля докато се пръснеш от кюфтета и умреш. Никой не те кара да метеш и да се бръснеш. Можеш свободно да си загинеш от мръсотия. От теб си зависи.

След двадесетина дни точно това очаква българина.

Отговорност. Самостоятелност. Простор.

Все депресиращи неща. Затова българинът е объркан и нещастен. В последните 17 години ние все някак можехме да си живеем с убеждението, че нищо не се е случило. Комунистите си казваха, че комунизмът си е все още тук и няма да си ходи. Антикомунистите и те до ден днешен това си повтарят. Така и едните, и другите се чувстват уютно. Мразят се взаимно, подозират се и им е удобно, топло. Нали има и такъв израз за затвора – “на топло“.

България е уникална страна. Надали има друга страна, поне в Европа, която никога да не е успяла да произведе масова емиграция. През вековете всички са бягали от страните си – било да строят империи, било от глад, било от любопитство. Българинът винаги си е стоял у дома. Средновековие, робства (както не съвсем правилно ги наричаме), световни войни, болести, комунизъм, каквото и да ни се случи, ние все си седим у дома. Едва през последните няколко години българинът започна да се изнася. На големи вълни и талази и по целия свят. Колкото и да е странно, това преселение засилва чувството за тревога у останалите. Те не си мислят, че “ето на, имаме възможност да пътуваме, да ходим където си искаме, телефоните са без пари, а билет за Лондон струва една надница, колко хубаво“. Обратно. Те си мислят “ето на, имаме възможност да пътуваме, да ходим където си искаме, телефоните са без пари, а билет за Лондон струва една надница, колко лошо“. Затвореният, топъл и уютен свят е на път да се сгромоляса.

Българинът обича да си строи големи къщи. Колкото е по-богат, толкова му е по-голяма къщата. Пет стаи, 10 стаи, 15 стаи... няма граници. Какъвто и палат обаче да построи, накрая всички се събират в кухнята. “По-уютно си е.“ Останалата част е така, да си я имаш, да я показваш и да се покажеш. Но не да навлизаш в нея. Сега този уют се разпада. Той се е разпаднал вече, но ние все още може да живеем в отрицание на тази реалност и да твърдим, че комунистите са тук и те не ни дават изходни визи. От 1 януари само избрани крайни параноици ще могат да защитават и отбраняват подобен възглед. Тези параноици сега са доволни, за тях нищо няма да се промени. Но те са няколко. За останалите неизбежно ще нахлуе хладният свеж въздух на отвореното пространство и те ще трябва да го вдишат. Как да не си притеснен и потиснат.

Има и още нещо. Никой не говори на българина. Има ли глас в държавата, който да казва: “Всичко ще е наред.“? Не, няма.

Българският политик е кахърен.

Той обича трагедии, защото само там блясва. Там е някак си естествен. Ако застрелят някого, ако се наводни село – нашият политик заема правилната поза. Съчувства. Показва своята потресеност от трагедиите. Това е добре. И човешко, и политически правилно. Когато опре обаче до това да празнува едно сложно постижение, той се обърква. Не знае е какво да каже. Най-много да се изпокара за това кой има по-голям принос и то главно като казва, че другият е пречел, а не като изтъква собствените си заслуги.

Българският политик умее да се разчувства. Но когато трябва да даде кураж на хората си, се загубва. Някой да е чул българският президент да говори за отварянето, за простора, за това колко хубаво ще бъде всичко от 1 януари? Не. Той не говори такива неща, въпреки, че той друга работа няма, това му е основната работа, особено след като стана ясно, че влизаме. Но не е само президентът. Отляво и отдясно, отгоре и отдолу, от българските политически, бизнес и духовни (ако така могат да бъдат наречени православните ни свещеници) среди не се чува добра дума за простора и за чистия въздух. Усеща се по-скоро едно притеснение, че може да се простудим и да се поминем.

Обладан от подобни мисли, българинът се подготвя за новогодишните празненства, потопен в трудно скривана тревога. Какво ли ще стане? Той няма отговор, защото това не е смислена тревога. Това е Сатурнова дупка. Уникален български феномен. А на българинът му предстои един много-много голям, грандиозен исторически рожден ден. Ден на надежда, ден от който започва едно светло бъдеще, изпълнено със свобода и благоденствие. Как да не се чувстваш потиснат в навечерието му?

Юлиан Попов е автор на романа "Островът на мъглите". Други коментари от него може да прочетете на неговия блог http://www.julianpopov.com/ 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

94 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Маяк
    #97

    .

  2. самопитам
    #95

    народ ли сме или глутница бездомни помияри?

  3. Мария
    #94

    Защо не искаме да си признаем/между нас/,че сме доста посредствени и нищо не правим като хората???!!!

  4. БратВаш
    #93

    Платени лизачи объркват главите; правили са го и ще продължават да го вършат. Това няма да спре. Четете класиците, четете стойностни книги - така ще разберете света, така ще разберете себе си. Този шизокретеноид, написал този бълвоч, той си е взел сребърниците. Но това ли е Българина, който той описва?! Много е помията, а този и с удоволствие я куса.

  5. Miglena Dontschewa
    #92

    Ne sam sigurna, ce e takaw prostor w Ewropa. Ne elosho cowek da e optimist, no towa granici s glupost. Da ne goworim sa glupawite ni politizi, koito uspjaha wsicko da srinat, kato zapocnem ot obrasowatelnata ni sistema, minem prez sdrawnata i stigne do satwarjaneto na atomnite ni elektrozentrali w Kosludui.Rjadko glupawi balgari (ili gresha?) sa tezi politizi ...

  6. Пасквилич
    #91

    уригна се мрачно брат Карамазов, от Лондон.

  7. guest
    #90

    Най-добре е всички по-долу да си купят романа на Юлиан Попов и да прочетат. Освен, че ще им е забавно като четиво, ще могат да научат нещо повече за себе си и за другите.

  8. до Майчето
    #89

    Ами че мий си чиниите, кой ти пречи! Може да вземеш и Косталевича да ти държи сапунчето-срамна работа няма, нъл тъй! Само глей да не си изпръскаш компютЕрчето с мазна водичка, докато си мийкаш!

  9. Vladimir
    #88

    prosto niamam dumi. Mnogo sam dovolen. Ne ochakvah takova vedro nesto da se publikuva v mediapool, Boga mi ne go ochakvah.Pozdravlenie, redaktori, ne ste tolkova sduhani, kolkoto vi misleh.

  10. Отврат
    #87

    АЙДЕ БЕГАЙ ДА МИЕШ ЧИНИЙТЕ У АЛБИОНА

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.