Саудитска Арабия постигна шокираща победа над Аржентина

6 коментара

Саудитска Арабия поднесе първата голяма изненада, след като срази един от фаворитите в турнира Аржентина с 2:1 в първия мач от група "С" на Световното първенство в Катар.

Лионел Меси се разписа за Аржентина в 10-ата минута от доста спорна дузпа. В началото на второто полувреме Салех Ал-Шехри и Салем Ал-Даусари направиха пълен обрат, отбелязвайки два гола в рамките на 5 минути.

По този начин Саудитска Арабия сложи край на серията на Аржентина от 36 мача без загуба.

Капитанът на "гаучосите" Лионел Меси откри резултата на стадион "Лусаил", което бе неговото седмо попадение на футболни Мондиали. С него той изравни постижението на другата футболна суперзвезда в света на футбола през последните 15 години - Кристиано Роналдо, който също има седем попадения.

Главният съдия Славко Винчич отсъди дузпата след консултация със системата за видеоповторение ВАР, след като Леандро Паредес беше фаулиран в наказателното поле. Меси се разписа без проблеми.

Сблъсъкът срещу Саудитска Арабия беше номер 20 за него на Световни първенства. Отборът на Аржентина можеше да се оттегли на почивката при още по-убедителен резултат, но три гола на тима бяха отнемени заради засада.

В 23-ата минута Меси прати топката във вратата на съперника за втори път, но беше в положение на засада. След това две попадения на Лаутаро Мартинес също бяха отменени. При първото в 29-ата минута отново се намеси системата ВАР, която показа, че рамото му е с малко пред противников защитник.

В добавеното време Анхел Ди Мария отправи точен удар, който обаче беше спасен от вратаря.

Веднага след това саудитците извършиха принудителна смяна и Науаф Ал-Абид влезе на мястото на капитана Салман Ал-Фараж, който получи контузия.

Началото на второто полувреме шокира всички, след като тимът на Саудитска Арабия стигна до обрат само за 5 минути.

Първо Салех Ал-Шехри в 48-ата минута изравни с чудесен индивидуален пробив, а пет по-късно Салем Ал-Даусари направи 2:1 с красив далечен удар от въздуха. Това бяха и първите два удара в мача на Саудитска Арабия към вратата на Аржентина, които се оказаха точни.

Селекционерът Лионел Скалони реагира светкавично с три смени, като в игра се появиха Лисандро Мартинес, Хулиан Алварес и Енци Фернандес.

В 63-ата минута Николас Таляфико пропусна отлична възможност за Аржентина, като негов удар отблизо беше спасен от Мохамед Ал-Оуаис. В 80-ата минута Лионел Меси получи правото да изпълни пряк свободен удар, но стреля над вратата. Четири минути по-късно той направи и пропуск с глава.

В самия край на мача вратарят на Мохамед Ал-Оуаис контузи тежко в главата съотборника си Ясер Ал-Шахрани, който получи медицинска помощ на терена. В 11-ата минута на добавеното време на втората част Хулиан Алварес беше близо до това да изравни резултата, но Ал-Оуаис отново беше на ниво и спаси.

В следващия си мач от турнира Аржентина ще играе срещу Мексико на 26 ноември, а Саудитска Арабия излиза срещу Полша. "Гаучосите" нямат право на повторна грешка, за да продължат напред в турнира и да осъществят мечтата си да станат шампиони на планетата за трети път в историята.

По-късно през деня отборите на Дания и Тунис не успяха да си отбележат гол и завършиха наравно 0:0 в първия двубой от група "D" на Световното първенство в Катар.

В късния мач от група "В", изигран в понеделник, отборите на САЩ и Уелс си поделиха точките. Двата тима завършиха при резултат 1:1 в равностоен и вълнуващ двубой. Тимъти Уеа откри резултата в 36-а минута в полза на САЩ, но Гарет Бейл изравни от дузпа в 82-а минута, осигурявайки точка за "драконите". Битката за второто място в групата ще бъде много оспорвано, след като фаворитът за челната позиция Англия разгроми Иран с 6:2.