Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Саудитският престолонаследник се опитва да възстанови имиджа си в чужбина

0 коментара
Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман

Първото пътуване на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман в чужбина след убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги ще бъде ранна индикация за последствията, пред които той е изправен заради ужасяващото престъпление. Принцът отива на посещения при близки съюзници в Близкия изток, преди да присъства на срещата на върха на Г-20 в Аржентина на 30 ноември, пише във вторник агенция Асошиейтед прес.

В Аржентина той ще се изправи лице в лице срещу президента Доналд Тръмп, който защитава връзките на САЩ с кралството, както и срещу европейски лидери и срещу турския президент, който оказва растящ натиск върху Рияд след убийството на Хашоги и разчленяването му в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври.

"Истинският въпрос тук е дали той може да пътува до другите западни столици в обозримото бъдеще и да очаква ръкостискания там, и аз не съм сигурен, че това е така", казва пред АП Х. А. Хелиър - британски изследовател на проблемите на Близкия изток и Арабския свят от "Роял юнайтед сървисиз инститют" и от Атлантическия съвет.

Пътуването (му) има за цел да възстанови неговия имидж и да укрепи връзките със съюзниците, и се очертава да контрастира с продължителното турне на принца из САЩ през април, където той се срещна с Майкъл Блумбърг, Рупърт Мърдок, шефа на "Дисни" Боб Айгър, съоснователя на "Гугъл" Сергей Брин, шефа на "Епъл" Тим Кук, бившия президент Джордж Буш-старши и много други.

"Той просто няма как да разчита на подобно пътуване точно сега", казва Хелиър. Намерението на принца престолонаследник да присъства на съмита на Г-20 в Буенос Айрес "ми говори, че той живее с усещането, че е преодолял бурята, или че за да я преодолее, трябва да прави точно това", добавя Хелиър.
След като в продължение на седмици отричаха да знаят каквото и да е за смъртта на Хашоги, саудитските власти в крайна сметка излязоха с обяснението, че той е бил убит при операция, имаща за цел принудително връщане на журналиста в страната. Саудитските прокурори твърдят, че планът бил разработен от двама бивши съветници на престолонаследника и сега искат смъртни присъди за пет души, за които казват, че били замесени в убийството.

Това като че ли се оказа задоволително обяснение за Тръмп, който миналата седмица направи необичайно изявление, че САЩ няма да предприемат повече действия, след като санкционираха 17 души, свързани с убийството. Тръмп пренебрегна преценките на американското разузнаване и на други експерти, че принцът сигурно е бил замесен в тази операция на високо равнище, и каза, че ще продължи да поддържа близки отношения със Саудитска Арабия, донякъде и заради нейното петролно богатство и заради многомилиардните ѝ покупки на американско оръжие.

Изявлението на Тръмп, че той "може да е, но може и да не е" поръчал убийството, изглежда помага да бъде отворен пътят за завръщане на престолонаследника на международните форуми.

Но дори Тръмп да се ръкува с него на срещата на върха на Г-20, принцът все пак може да остане персона нон грата в самия Вашингтон, където членове на Конгреса и от двете партии настояват за по-строги мерки, както и на Уолстрийт и в Силициевата долина.

Той може също да очаква ледено посрещане от другите лидери на Г-20. В Европа има призиви за спиране на оръжейните продажби за Саудитска Арабия, а Канада може би още е ядосана от дипломатическия скандал, предизвикан от саудитския гняв по повод на нейните критики срещу нарушенията на човешките права в кралството. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който се очаква да бъде на съмита, допринесе много за глобалното омерзение, на което принцът сега се натъква.

Решението на принца да отиде в Аржентина въпреки международния гняв е сигнал, че той все още има подкрепата на своя 82-годишен баща - крал Салман, и не е изправен пред сериозна заплаха у дома.

В Тунис днес се събраха протестиращи срещу посещението на принца, който пристига тази вечер. Адвокатско сдружение се опита да издейства съдебна заповед за блокиране на визитата.

"Хюман райтс уоч" съобщи в понеделник, че е поискала от Аржентина да разследва саудитския престолонаследник заради ролята му във войната в Йемен, където водената от кралството коалиция се сражава с шиитските бунтовници, като отбеляза и обвиненията за възможната му замесеност в убийството на Хашоги.

Тъй като конституцията на Аржентина признава универсална юрисдикция за военни престъпления и мъчения, заяви базираната в Ню Йорк правозащитна организация, нейните съдебни власти имат пълномощия да преследват тези престъпления независимо къде са били извършени и независимо от националността на заподозрените или на техните жертви. Засега няма отговор от Буенос Айрес.

При първата спирка от турнето си - в Обединените арабски емирства, престолонаследникът бе прегърнат на летището от престолонаследника на Абу Даби принц Мохамед бин Зайед - близък съюзник, за когото се твърди, че е бил ментор на 33-годишния член на кралската фамилия. Принцът присъства на състезанието за Гран При на Абу Даби във Формула 1, където бе заснет във ВИП ложа да разговаря с бившия испански крал Хуан Карлос и чеченския лидер Рамзан Кадиров.

Като възможен знак за протичащи промени, принц Мохамед тръгна на задграничното си турне със свита от хора, които може да се издигнат при пренареждането на неговия кръг от съветници. Сред тях са държавният министър Мохамад Ал Шейх, шефът на разузнаването Халид ал Хумайдан и придворният съветник принц Турки бин Мохамед бин Фахд.

Двамата близки съветници, замесени в убийството на Хашоги - Сауд ал Кахтани - придворен съветник, който бе приятел на принца, и Ахмед ал Асири - генерал, когото принцът издигна на най-висок пост в разузнаването, бяха уволнени миналия месец. Престолонаследникът е поел под личен надзор всички главни лостове на властта в кралството, включително военните и силите за сигурност.

Саудитският анализатор Мохамед Аляхия каза, че през последните две години много държавни институции в кралството са били маргинализирани с цел по-бърз процес на вземане на решения "ад хок", ръководен от новоовластени хора. "Мисля, че в кралството е налице утвърдено разбиране, че има нужда от сериозна структурна промяна, за да се гарантира, че нещо подобно няма никога вече да се случи, - казва Аляхия. - Мисля, че определено ще станем свидетели на известно завръщане към институционализъм, на известно връщане към процес на консенсусно вземане на решения и на спазване на определени процедури."

Все пак остава да се види дали ще има консултации с по-широк кръг от съветници, дали те ще опонират на принца и дали той ще се вслушва в тях.

"Не съм чул той да е назначил съзнателно някого, който би му казал "това е наистина лоша идея", отбеляза Саймън Хендерсън - изследовател във вашингтонския Институт за близкоизточна политика, който обстойно се е занимавал и писал за престолонаследника. "Той не приема такива опониращи съвети, не ги търси нито от вътрешното си обкръжение, нито от външни хора. Той може и да слуша, но не възприема", каза Хендерсън.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.