Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът на Радев: Главният прокурор може да използва прокуратурата политически

Необходима е "дълбока реформа" в управлението, прокуратурата и изборния процес

64 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Стратегическият съвет към президента Румен Радев разкритикува модела на управление и призова за "дълбока реформа" в държавата. Според аналитичното звено главният прокурор може да използва прокуратурата политически, изборните нарушения се замитат, а борбата срещу корупцията е слаба.

"Българската държава се управлява така, че тези, които са на власт, се интересуват единствено от това да задържат властта колкото е възможно по-дълго; властимащите не желаят, а и нямат капацитет да обсъждат и решават най-острите проблеми на нацията", пише в поредния анализ на Стратегическия съвет към държавния глава Румен Радев, който се води от социолога проф. Александър Маринов.

В анализа на звеното се посочва, че са нужни "солидни гаранции, че всеки, който е получил власт от гражданите, ще я упражнява по задължителни стандарти, ще се отчита и ще носи реална отговорност, като в това отношение ключови са функциите на съдебната власт".

"Там се наблюдават сериозни проблеми, които са сред основните причини за кризата на държавността в България", пише в изводите на Стратегическия съвет.

Като проблеми са набелязани липсата на ясно позициониране на правомощията на главния прокурор, включително при разследване спрямо него, политическото влияние в управлението на съдебната власт, затруднените възможности за обществен контрол върху действията на прокуратурата и други. 

"Понастоящем освен с функционалния си надзор, главният прокурор разполага и с много други формални и неформални механизми за власт над прокурорите и прокуратурата. На практика главният прокурор може да използва прокуратурата в служба на политиката. Не е намерен баланс между колегиалността при съдилищата и единоначалието при прокуратурата", пише в анализа. 

Липса на конкуренция за "тримата първи"

Стратегическият съвет отбелязва, че не е осигурена реална състезателност при избора на "тримата първи" в съдебната власт.

Законът за съдебната власт допуска процедурата по избор на кандидати за председател на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и главен прокурор да се реализира с участието само на един кандидат. Не се търси реално съревнование на идеи и концепции, от което могат да бъдат преценени качествата на отделните кандидати.

Проблем са и липсата на видими резултати за преодоляване на дисбалансите при натовареността на магистратите, актуализиране на съдебната карта, преодоляване на кадровите дефицити в съдилищата и съдебната администрация и отстояването на обществения интерес.

Прикриване на изборни нарушения

Според аналитичното звено към президента се налагат и промени, свързани с механизмите на представителната демокрация, изборите, политическото представителство. 

"Органите, които трябва да следят за недопускане и отстраняване на нарушенията на изборните права на гражданите, прилагат двоен стандарт и често прикриват тези нарушения", се посочва в анализа.

"Част от проблема е кадровият подбор в органите на властта и институциите, подчинен на партийни квоти, който "води до тежки последици за компетентността на администрацията".

Демокрация в отстъпление 

Според анализа, въпреки че по Конституция властта произтича от народа, българските граждани на практика нямат ефективни инструменти за участие в управлението и за контрол и въздействие върху органите на властта и длъжностните лица. 

"Границата на разумната независимост и управленска автономност е премината по посока на властова недосегаемост, а това означава, че в нарушение на основните принципи на демокрацията народът не е върховен суверен", посочват от стратегическия съвет.

"На върха на държавата трябва да се създаде нов синтез от морал и компетентност, а това изисква нова система за подбор на елитите, функционираща под контрола на обществото". 

Порочно управление 

Освен това изготвените досега национални програми остават неосъществени.

"Причините трябва да търсим най-вече в порочния начин на управление, който се отличава с некомпетентност, корупция, злоупотреба с власт, липса на отчетност, неефективен контрол и практическа безотговорност", посочват от стратегическия съвет. 

Според звеното към президентството "наложеният и упорито защитаван неприемлив начин на управление на държавата се превръща в препятствие за дългосрочното развитие на страната ни и за пълноценна европейска интеграция".

Като негативна последица е посочен продължаващият спад на доверието на българските граждани към държавата и нейните институции, достигнал критична фаза, изразена в масовите граждански протести срещу модела на управление.

Като дефекти при функционирането на институциите и органите на публичната власт, които трябва да се променят, от стратегическия съвет посочват взимането на управленски решения, които не се обосновават предварително с публично оповестени аргументи. 

Пример за това е влошаващият се с години законодателен процес, който пренебрегва изрично записани изисквания в Закона за нормативните актове, Конституцията и Правилниците за организацията и дейността на Народното събрание. 

"Не се спазва базисното демократично изискване всеки орган на властта, всяка администрация и всяко длъжностно лице да се отчита пред обществото за изразходваните средства и постигнатите резултати", пише още в проекта на Стратегическия съвет. 

Слаба борба срещу корупцията 

Необходим е и по-ефективен контрол и санкции за корупция и злоупотреба с власт, както и въвеждане на нови стандарти и ефективни механизми за политическа, административна, материална и морална отговорност в духа на съвременните европейски практики.

"Най-тежките ни проблеми са свързани преди всичко със състоянието и перспективите на човешкото богатство (човешкия потенциал, човешкия и социалния капитал) на нацията. "Още по-лошо е, че тези проблеми не просто са сериозни, а почти всички се отличават с тенденция на влошаване и се подсилват взаимно", пише в текста на Стратегическия съвет.

Това е втората част от проекта за Национален стратегически документ, изготвен от Стратегическия съвет при президента. Той ще бъде подложен на обществено обсъждане в сайта на гражданската инициатива "Ние, е-народът" https://e-narod.bg/, както и в платформата на инициативата във фейсбук.

След обществения дебат Стратегическият съвет ще предложи визия и необходими действия за успешното развитие на България.

Тук може да видите и първия анализ на стратегическия съвет:  Президентът предложи алтернатива на излезлите от хипнозата българи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

64 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #64

    У нас в България е така, много неща могат, напр. президент участва в партиините игри в страната с юмрук и мерак за размиирици, стабилна етническа партия във властта, а в парламента официален наследник на престъпната БКП - и да добавя президентът ни Радев е против санкциите срещу Русия, официални на ЕС и НАТО, но членуваме в тези организации! Не разбирам какво става, но се сещам,"Политиката е чудо, политиката е загадка, един се ражда гении, а другия патка"- от разговор в приюта на 4-ти км в София!

  2. Boris Kamov
    #63
    Отговор на коментар #62

    Боряна, др.Радев е фигурант-президент с про-руска ориентация. Не му поставяй задачи, той ги получава от водещия офицер Решетников.

  3. boriana
    #62

    Фактът че преди всеки избор се променя закона за изор показдва колко некадърни са нашите законодатели и колко непочтенни към избирателите са отделните партии, които са на власт, които нагласят закона все в собствена угода. Това внася нестабилност в управлението. ВРЕМЕ Е ДА СЕ СЛРОЖИ КРАЙ НА ТАЗИ ПОРИЧНА ПОЛИТИКА, РАДЕВ!

  4. Коментарът е изтрит в 13:48 на 21 септември 2020 от автора.
    #61
  5. полк. Дрангов
    #60

    Ако тази енергия и пари бяха употребени да се създаде нова политическа сила със структури по места, можеше да се говори за промяна. Но тук се въртят три четири стари муцуни и стари политически сили. Парите и собствеността остават в ОЛИГАРСИТЕ (четете Григор Лилов), които потриват ръце и ви се радват.

  6. Мазен Кумунис
    #59

    Тоя пък червен отпадък и озлобен русофилистик Фелдфебел Рундьо къде се мотае на коня в краката? Венсеремос! ;)

  7. Преслав
    #58

    Та сега след като протестите умряха от безидейността си какви ли ще са следващите стъпки на Радев, Мая и Спондж Боб?

  8. eagle_eye
    #57
    Отговор на коментар #39

    Прав сте. Това е първата задача - нужна е реална промяна, което ще рече личностна.Сложи мутра-рекетьор начело на най-демократичната институция с най-демократичните правила и той ще опорочи и двете - първо няма да спазва правилата, после ще оказва натиск да се променят по негов тертип.Напиши най-добрите закони - престъпниците и тях няма да спазват.Преди да сменим правилата, трябва да създадем култура, която да се съобразява с тях. И тази културна промяна няма как да стане по друг начин освен отгоре надолу. Защото ако лидерите крадат, лъжат, лицемерничат и пр. и то го правят натрапчиво очебийно, как да очакваме чичо от село или Асен от махалата да спазват правила и да се държат цивилизовано?

  9. eagle_eye
    #56

    Цялата администрация - до най-дребната калинка, притежаваща печат с някаква власт, може да се и се употребява като бухалка. Репресиите са факт. Така като са факт привилегиите на неономенклатурата (пребоядисаната новоетикирана стара номенклатура - нещо като трабант с емблема Мерцедес.

  10. eagle_eye
    #55
    Отговор на коментар #54

    По-големи католици от папата станахте.До вчера се изявявахте като правоверни либерали, днес консерватори, че дори националисти. А беше време ... кандидатката ви за президент се разплака пред камерите на новината, че Хилъри е загубила изборите. Боса ви подкрепи ИК и правеше всичко за да минава за либерал. Опонентите ви бяха наричани "популисти" и "националисти".Сега ходите с комсомолски плам да обвинявате дори консервативните коментатори в недостатъчна консервативна правоверност :)))Много ще ме забавлява

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.