Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът на РС Македония: Френското предложение е приемливо

Засега няма консенсус за вписването на българите в конституцията

10 коментара
Стево Пендаровски

Френското предложение е преходен компромис за една от фазите на европейската интеграция, в която са важни три елемента и затова предложението в този формат е приемливо, каза президентът Стево Пендаровски пред журналисти след заседанието на Съвета за сигурност.

В кабинета на държавния глава в неделя се проведе заседание на Съвета за сигурност на Република Северна Македония, на което бе разгледано предложението на френското председателство на ЕС за започване на преговори за присъединяване на РСМ към блока. То вече бе прието от българска страна, след като Народното събрание гласува решение да даде "зелена светлина" за преговори на РСМ при няколко условия.

На срещата при Пендаровски в неделя присъстваха министър-председателят Димитър Ковачевски и вицепремиерът Боян Маричич. 

След като получи предложението на френското президентство, министър-председателят Ковачевски проведе консултативни срещи с лидерите на правителствената коалиция, с дипломатическия корпус, гражданския сектор, с представители на експертната общественост и медиите. Премиерът Ковачевски обяви, че всяко решение по предложението ще бъде взето чрез диалог и консултации в интерес на бъдещето на всички граждани на Македония.

"Така ние вдигаме продължилата повече от две години българска блокада и позволяваме формално започване на преговорите. Оставаме на европейския път, който е дълъг, и до този момент не сме загубили нищо и сега е моментът да отворим стратегическия диалог тук", каза държавният глава, цитиран от местните медии. Пендаровски смята, че с приемането на френско предложение ще се вземе решение само за започване на преговори с ЕС. Решението да се приеме френско предложение няма да бъде нито исторически триумф, нито исторически неуспех или провал. Според Пендаровски цялата ситуация се характеризира с изключително високо политическо напрежение в страната, но не смята, че това е съдбовна дилема за нацията и държавата. Това предложение по никакъв начин не накърнява македонската идентичност, защото, казва той, има ясна формулировка за македонския език.

Той подчерта, че очаква, след като предложението влезе в правителството, да бъдат направени заключения на правителството, в случай че френско предложение бъде прието с плюс едно изречение, което да бъде повторено в доклада на правителството пред парламента, а то е, както каза той, от деня, в който започнат преговорите, до тяхното приключване, когато и да е това, ако има допълнителни опити от страна на България или друга страна да се споменава отново македонската идентичност, история, език, в същия момент да се оттеглим от тези преговори.

По думите му засега няма консенсус за вписването на българите в конституцията.

Пендаровски изрази увереност, че в разговорите си с висши европейски и световни представители не е останал с впечатлението, че искат да унищожат македонския народ и държава. При френското предложение, каза Пендаровски, историята не е изискване и има само едно изречение както в предложението, така и в протоколите. Има предложение историците да се срещат по-често. "Убеден съм, че не бихме могли да постигнем повече от позицията на кандидат за членство", каза държавният глава.

По-късно изявление направи и премиерът Димитър Ковачевски. Той апелира за правилна интерпретация на официалните документи, които ЕС предложи на страната като преговорна рамка за членство в съюза.

"Придържаме се към държавните позиции, обещахме, че ще се придържаме към червените линии, и го направихме, ще го правим и във всеки следващ момент", каза Ковачевски след срещата си с лидера на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, на която документите са били представени и разгледани.

По думите му това е исторически момент за Република Северна Македония, както подписването на Охридския мирен договор и Договора от Преспа, и страната има "единствена възможност" да постигне стратегическата си цел - членство в ЕС. "Този въпрос е важен за бъдещето на държавата и гражданите. Пред нас имаме предложение, което инкорпорира нашите забележки - езикът ни е чист и еднакъв с всички езици в ЕС, преговорната рамка е мултилатерален документ и оставя двустранните исторически въпроси извън нея, тях трябва да решаваме на двустранна основа. ЕС функционира на принципа на добросъседските отношения и всички заедно решават за просперитета на гражданите си, и ние ще бъдем на същата маса", посочи Ковачевски.

Резултатите от консултациите според Ковачевски са добри, част от коалиционните партньори вече имат позитивни решения, други ще кажат позицията си в следващите дни, а утре предстоят срещи с останалите опозиционни партии. "Време е за мъдри решения", заключи той. 

Засега обаче опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ отхвърля френското предложение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #10
  2. Bлaдo
    #9
    Отговор на коментар #3

    не се опитвай и мен да набуташ в гузните си заблуди, тито-коминтерновецо! При мен (българина) няма! лъжа и лицемерие! - дори и държавата ти пръв аз съм я признал! Ей заради тия мазни опити да избегнете истината ще преговаряте не 10, а 15 години...

  3. redoven.chitatel
    #8
    Отговор на коментар #2

    Аз също съм от десните избиратели. Но по-въпроса за термина "обща история" на английски такъв термин просто не съществува: вместо това се използва терминът "shared history". За справка: всички публикации за историята на Америките, например, в които се говори за shared history на бившите американски колонии с техните европейски метрополии. Така че нека не се притесняваме, че макетата, които в сегашната ситуация и мене ме дразнят с кражбата на българската история, са подменили "обща история" със "споделена история" в превода на английски в споменатия документ. Поздрави!

  4. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #7
  5. Kruger
    #6
    Отговор на коментар #5

    Ще ви мине. Като потекат предприсъединителните фондове. Няма друг вариант. Айде, и да махнете античния Дисниленд в Скопие, дето е построен през 21 в. Излагация е.

  6. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #5
  7. Любо от Далеч
    #4

    Това е последния ви влак за Брюксел. Толкоз !

  8. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #3
  9. Десен бесен
    #2

    Нашите дипломати много добре трябва да гледат какво подписват. На макетата лъжата и лицемерието им е в кръвта. Така подмениха една думичка в Договора за добросъседство на английски език, който беше депозиран в ООН, и вместо обща история я смениха със споделена (шерната).

  10. Любо от Далеч
    #1

    Цял свят с трепет гледа какво ли сега ще решат в Скопие !!! :o)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.