Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът за стратегическо сътрудничество между България и Турция се събира в Анкара

13 коментара

Министър-председателят Бойко Борисов с голяма група министри пристига във вторник в Анкара за първата среща на българското и турското правителство в рамките на договорения преди време между София и Анкара Съвет за стратегическо сътрудничество на високо равнище, съобщава в специална кореспонденция от Турция БТА в понеделник.

Съвместното заседание с българското правителство се предвиждаше отначало да се състои в София. Лекарите обаче не разрешиха на турския премиер, който претърпя две операции, да пътува.

Българската делегация ще бъде приета от турския президент Абдуллах Гюл. Предвижда се Бойко Борисов да разговаря 50 минути на четири очи с Ердоган. Ще се състои съвместно заседание на министрите на България и Турция, после двамата премиери ще дадат съвместна пресконференция и след вечеря българската делегация ще се завърне в София.

Въпреки сравнително кратката по време визита обаче в разговорите между министър-председателите и министрите от двете страни се предвижда да бъдат обсъдени широк кръг от въпроси, обхващащи различни сектори - енергетика, икономика, култура. Очаква се да бъдат подписани и различни документи, споразумения в областта на транспорта, икономиката, културата, информацията и др.

Енергетиката се посочва сред основните теми на разговорите, като главният е свързването чрез интерконекторна връзка на газопроводните мрежи на двете страни. Проектът на българската страна  предвижда да бъде изградена 77-километрова тръба, по която Турция ще подава газ от турския газопровод на България при нужда. Тръбата ще тръгне от тракийската граница на Турция и ще стига до Хасково. Захранването ще става с газ от Азербайджан, с който Турция вече има подписано газово споразумение. Финансирането на тръбата на българска територия се предвижда да бъде направено с европейски капитали.

Очакваното подписване на меморандум по въпроса, което се предвижда да стане по време на посещението на Бойко Борисов, ще бъде израз на добра воля и на задълбочаване на отношенията между Турция и България, отбелязва пред БТА високопоставен турски специалист, пожелал да остане анонимен.

От друга страна в Анкара има известно объркване от последните рокади в българското правителство и най-вече от отстраняването на енергийния министър Трайчо Трайков в такъв важен момент. Идващите от българска страна твърдения пък подсилиха съмненията за връзка между отстраняването на българския министър с руските интереси в България, се посочва в кореспонденцията.

Турските дипломатически източници оценяват много положително приетите преди време две декларации от Народното събрание на България, в едната от които се осъжда Възродителният процес по време на комунизма в България, а другата е срещу признаването на арменския геноцид. Декларациите се оценяват като важни стъпки за положителното бъдеще на двустранните отношения.

Изключително положителен отзвук в Турция предизвика и новата и решението на българското правителство, с което турските граждани с шенгенски визи от 2 март тази година вече пътуват без визи в съседна България. "Една много добра инициатива на българското правителство, която ще допринесе за разширяване на добросъседските ни отношения", се казва в огласената по този повод декларация на турското външно министерство.

Доста по-рано Турция бе установила Съвети за стратегическо сътрудничество на високо равнище с Ирак и със Сирия, в рамките на стратегията за "нулеви проблеми със съседите". Но събитията от Арабската пролет провалиха тези иницативи. С Атина отношенията също са в застой заради Кипър, който ще поеме председателството на ЕС от 1 юли т.г. Турският министър по европейските въпроси Егемен Багъш даже предупреди, че Турция може да анексира Северен Кипър.

"От съседните страни (Турция граничи с десет страни,бел. авт.) към момента нашата страна няма проблеми единствено с България. Напротив, отношенията се развиват толкова добре, колкото никога не са били за целия период от развитието им. Това е много показателно,особено когато тази година честваме 100 г.от Балканските войни като преход от войните към мира. В тази връзка смятам, че посещението на българското правителство в Анкара е важно", коментира пред БТА външнополитическият наблюдател Харун Гюндюз.

На културното сътрудничество също се очаква да бъде отделено голямо внимание. "Преди няколко седмици в Истанбул проведохме полезна среща с моя колега Вежди Рашидов и се договорихме сега в Анкара да подпишем споразумение за взаимно опазване на паметниците на културно-историческото наследство в Турция и в България. Ще се създаде възможност за съвместна работа на турски и български специалисти при реставрацията на историческите обекти. Освен това предвиждаме откриване на турски културно-информационен център в България" , заявява специално за БТА турският министър на културата Ертугрул Гюнай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    муспи - Преговори за изплащане на имотите на тракийските беженци, да не говориме за геноцида им, няма да има по настояване на българския народ. А правото на този народ да се върне в Анадола ще се разгледа от работна турскоизраелска комисия. Българското антифашистко правителство ще има само една задача, да не допусне руско вмешателство по жизненоважния за народа ни въпрос. Ашколсум на нашите фесове.

  2. Анонимен
    #12

    До назоваващия се Пиночет: Посрещат мексиканския президент като крал поради простата причина, че САЩ бавно но сигурно се испанизират. Жак Атали беше правил прогноза , че след около 30 г езикът в САЩ ще е испански. Пък и мексиканците и въобще латиносите държат каналите с кока. Така че сеньор хенерал залягай над испанския. Апропо, да те питам ти наистина ли си от български произход или просто се престараваш като яничарин? Ако децата ти живеят във фриско ще е добре да научат китайски и той скоро ще им потрябва. Бъди здрав и си вземай хаповете редовно.

  3. Анонимен
    #11

    До къде стигнаха преговорите за изплащане на имотите на българските бежанци по Анкарския /Ангорския/ договор от 1924? Говореше се за няколко млрд. долара. Въпреки че Бойко Борисов едва ли е чувал за този договор.

  4. Анонимен
    #10

    муспи - На днешния ден преди една годин в Катуница, която ще стане повратен пункт в нашата история - знаеме, тя отново се пренаписва от синедриона, беше зверски ликвидирана българската монархия от режима на гербоносците. Този лукав режим, който с цената на открит терор срещу роми и турци, успя да украси България като единствена страна в ЕС с полужителен баланс по време на криза. Другари, на борба с фашизма! Шест милиона не стигат ли? Докога? Знаете много добре как тези работи свършват! И турският

  5. Анонимен
    #9

    Не виждам нищо лошо в тази инициатива. Не можем да се прваим че някои от съседите ни не съществуват. Най-добре е да си приказваме с всички съседи. Така се избягват недоразуменията и в края на краищата се решават по-лeсно споровете. Имаме доста натрупани проблеми от студента война които можем да рaзрешим по мирному.

  6. Анонимен
    #8

    Не е лошо г-н Борисов като така и така ще си приказват, да постави въпроса за финансирането на турски ислямски организации в България. След като така или иначе Турция ги финансира, не е ли по-добре да дава парите направо на Бойко Борисов и той да ги разпределя по окръзи? Така ще е къде-къде по-прозрачно! Също така предлагам във всяко село да се открие официална позиция "ислямски религиозен емисар на република Турция". Така поне ще ги знаем кои са, а така хаосът е пълен!

  7. Анонимен
    #7

    Gen. Augusto Pinochet: Ха така! По- добре сътрудничество със съседите , с които си знаем и пръднята, на няколко пъти сме се млатили, отколкото с имперска държава с подобен език и религия, която се отнася с България като с бащиния. Четете добре българска история и вижте кога сме били най-добре- когато не сме воювали със съседите си, а сме въртели търговия. Четете кога сме били най-зле- когато са ни "освобождавали". Елате да видите как американците се отнасят със съседите си!. Когато Медведев

  8. Анонимен
    #6

    Е от тук нататък няма да е Москва, Анкара ще е! Радвайте се демокрадци! Голям напредък няма що! От Задунайская Губерния обратно в Румелли Вилаетти!"Сикимизе капа арадък, гьдюмюзе тапа булдук".

  9. Анонимен
    #5

    ostavete namira neshtastnicite v Anatolia. te sami shte se razlojat

  10. Анонимен
    #4

    За българската делегация дрес-кодъд изисква папионки, а не вратовръзки. Вратовръзките са неудобни при навеждане, висват некрасиво или се мачкат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.