Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветник на президента обвини министри в опит да унищожат едрия български капитал

0 коментара

На практика критиката, че правителството не работи като отбор, се оправда. Какво е вашето мнение?

За съжаление, както започнахте с вашия въпрос, трудно ми е да бъда вестоносец на добри новини. Действително социалната и икономическа ситуация в страната се развива негативно по-бързо и от хората, които анализират и правят прогнози. Моите опасения за това, че правителството беше направено по един небалансиран, некоординиран начин и особено, аз се изказвам главно в сферата, в която имам претенцията да бъда компетентен - в икономическия блок на правителството влязоха хора, които не можаха да представят в българското публично пространство и пред света една консистентна, постоянна, стабилна, лишена от противоречия икономическа политика. И лошите резултати за съжаление не закъсняват.

Каква е вашата прогноза?

Българският народ знаеше какво отхвърля, срещу какво гласува на 17 юни. Но аз мисля, че той не знаеше какво избира. Така че за 7 месеца много неща се показаха в икономическата сфера...

Намеквате за излъганите илюзии?

Не мога да кажа дали са излъгани или не, но думата илюзии вие я употребихте и искам да кажа, че за съжаление с обещанията, които направиха редица от икономическите апостоли на движението по време на предизборната кампания, те не си оставиха много пространство за маньовър. И сега хората, народът справедливо чака резултати от тези обещания. Но те бяха веднъж обещания, втори път - намерения, пак обещания, пак намерения... Така че на фона на това колебание аз мисля, че в страната за втори път в последните 5 години започва да се усеща, как да се изразя, миризмата, силното и опасно чувство на една нова и дълбока, и много опасна социална корозия на доверието към правителството.

На какво се дължи според вас това - икономически противоречия вътре между лобитата в кабинета, между обкръженията на Ганев, на юпитата на принца, както и вътре в самите тях?

Не считам, че е моя работата за анализ на такива персонални отношения, искам да погледнем фактите такива, каквито са. Първо реформаторският фурор, който ни беше обещан по време на предизборната кампания, изчезна. Реформаторският фурор беше повлечен и някъде загубил се в бюрократизма и парализирането на административния апарат. Налице са обективни данни, които дават много важни сигнали на този, който може да чете тези сигнали, че икономиката ни може би стои пред нов социален и икономически шок. Имаме за януари значимо повишение на инфлацията, което освен обективните фактори, които пълнят това повишение на инфлацията, може би в него се съдържат и първите сигнали за едно намаляващо бързо доверие. Имаме такова увеличение на безработицата, че то е рекордно в сравнение с изминатите 12 години по данни на статистическия институт и не само рекордно за България, но то е рекордно и сред групата страни от Централна и Източна Европа.

Вие идвате от работна закуска с д-р Тренчев. Стана ли дума за това?

Разбира се. Двамата изразихме силни опасения, че ако правителството не вземе и не започне радикален завой към една по-стабилна, по-консистентна икономическа политика, нещата в България могат да отидат към много лош сценарий.

Да започнем тогава един разговор за приватизацията, защото всъщност необходими са капитали.

На българския народ му беше обещано през септември, октомври миналата година от заместник-премиера, отговарящ за икономическата политика на страната, че в България до края на 2002 г. ще бъдат приватизирани 1635 държавни предприятия. Това означава, че ако тази приватизация започне от утре, всеки ден Агенцията по приватизация трябва да продава по едно 6 предприятия на ден. На българския народ му беше обещано, че цялото забавяне на приватизацията през последните 1-2 години от предишното правителство на ОДС ще бъде радикално ускорено и че ние ще имаме една открита, трансферентва , цивилизована приватизация. От начало беше декември за приватизирането на големите крупни обекти като "Булгартабак" и БТК, после стана февруари, април, сега виждате какво става. Законът за приватизация вчера беше приет от парламента, но предстои приемането на цял пакет от наредби и анекси към този закон. Което означава, ако ние с вас си направим елементарна сметка, че откриването на законови процедури за приватизирането даже на големите обекти не може да стане по-рано от април, а това означава, че първите чуждестранни инвестиции, дошли от приватизация, можем да ги чакаме есента. Това означава от юли миналата година, даже бих казал, от януари, тъй като 2001 година беше абсолютно опустошителна от гледна точка на чуждестранни инвестиции - един долар не е влязъл в България и не се вижда до есента как ще влезе. В същото време обаче правителството с лека ръка обещава на фона на това затваряне да плати едно 10 милиона на една чужда консултантска компания.

Какъв е погледът на международната инвестиционна общност към договорът с "Краун ейджънтс", за еврооблигациите?

Имаше вече силни реакции в международната и политическа, и финансова общност по тези неща. Излизането на България на международните капиталови пазари беше стъпка, за която аз много настоявах още през последните 4-5 години. Така че като една формална стъпка това беше положително. В същото време начинът, механизмът, по който това беше направено, беше силно критикуван от международната финансова общност, тъй като вместо правителството - както обеща, да отиде по един европейски цивилизован начин, по открит начин да направи този конкурс, реши по не знам какъв начин да предостави аранжимента по този заем на банката, която те си решиха. Аз съм силно обезпокоен и за договора с "Краун ейджънтс". Разбира се, че българските митници се нуждаят от сериозно преструктуриране. Разбира се, че те се нуждаят от пренасянето на един чуждестранен опит, който би бил полезен. Но ако погледнете уебсайта на "Краун ейджънтс", вие ще видите, че тази фирма осъществява подобни проекти в 14 други страни. Всичките до една от тези 14 страни са страни от Африка, като имам списък тук - Гана, Малави, Мавриций, Сиера Леоне, Мозамбик, Ангола, страни от Азия като Непал и има две източноевропейски страни, които са Беларусия и Грузия. Нито една страна европейска, нито една страна, амбицирана да стане член на семейството на европейските народи. Има още един сериозен факт, който засега не е казва. Навсякъде, където "Краун Ейджънтс" осъществява подобен договор, финансирането, заплащането на стойността на този договор е осигурено от международните финансови институции, тоест Световната банка заплаща на "Краун Ейджънтс" или даже английското министерство на индустрията плаща. Изглежда ние сме най-богата страна, както се казва в поговорката: На гол корем - чифте пищови демонстрираме.

Каква е причината за липсата на инвестиции?

Получава се един парадокс. България през последните години, особено сега, е изправена пред социален взрив, който се нарича безработица. Единственият възможен лек за безработицата са инвестиции - чужди и наши. Ако нашите ги няма, са ни необходими чужди. Не може да казваме на чуждите инвеститори - аз съм свидетел, че правителството го прави - ако обичате, ние не сме готови още с новия ни закон за приватизация, не сме готови с новия ни закон за чуждестранни инвестиции, вместо през миналия октомври, ноември, декември, януари, февруари, март, елате през есента да инвестирате. За мене всичко опира до бездействието, до липсата на ясна икономическа политика, неясни сигнали към международните стратегически инвеститори.

Основният девиз на Националното движение "Симеон Втори" беше, че те идват в името на човека и в името на това да активизират творческия потенциал на нацията. Днес, 7 месеца след това, бизнесът и обществото са така парализирани, даже по-зле, отколкото ситуацията през първата година на 2001 година, която я считаме за най-лошата от управлението на ОДС.

По отношение на частния бизнес искам да изкажа едно мнение. От не по-малко от 200 години в света, в пазарните икономики, частният бизнес и правителствата танцуват заедно един комплициран танц, едно абсолютно необходимо партньорство. В този танц, разбира се, има настъпвания, вероятно в този танц има и побутвания, в този танц има смяна на ролите, в този танц има наблюдаване на партньорите, но този танц е абсолютно задължителен. Аз считам за абсолютен анахронизъм продължаващия глупав дебат по това има ли нужда правителството на България да получава съвети от частния бизнес.

Нещо повече. Искам да обвиня редица министри в правителството в опит за сегрегация на българския частен бизнес. Българският частен бизнес в 2001 г. се е родил и израсъл през едни 12-13 години - от 1989 година насам, в един законов вакуум, в една анархична обстановка, в една, бих я нарекъл, джунглеста обстановка, е такъв, какъвто е - с всичките му пороци и с всичките му предимства. Ние не можем да си внесем друг национален бизнес, това е той. Следователно неговият опит трябва да бъде използван.

И какво предлагате?

Първо, проблемите ги виждам в механизма на вземане на решения от страна на правителството. В страните, които премиерът на България обича да цитира, като Испания, Франция и така нататък, премиерите на тези страни работят с около 40-50 съветници - съветници, които дублират цялата структура на правителството. И когато един министър Василев вкара на заседание на Министерски съвет съответен проект в икономическата сфера, премиерът има алтернативно, конкурентно мнение по този проект, подготвено от неговите съветници. В сегашната ситуация в България българският премиер е заложник на решенията и на предложенията на своите министри, той няма при себе си възможност да формира алтернативно конкурентно мнение.

Със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.