Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Създателите на "Google" станали милиардери без да искат

10 коментара
Създателите на "Google" станали милиардери без да искат

Създателите на най-популярната интернет търсачка "Google" Сергей Брин и Лари Пейдж не са искали да станат милиардери, а просто да създадат удобен и бърз начин за търсене в световната мрежа, разкрива книгата "Историята на Гугъл", написана от носителя на наградата "Пулицър" Дейвид Вайс и Марк Малсийд. Тя вече се разпространява на българския книжен пазар.

В сряда във видеоконферентна връзка в посолството на САЩ в София Вайс разказа любопитни факти за създателите на една от най-проспериращите компании в световен мащаб.

Сергей Брин, от руски произход, и Лари Пейдж през 1998 година напускат Станфордския университет, където са докторанти по компютърни науки, за да се съсредоточат върху основния си проект – нова интернет търсачка.

Названието търсачката "Google" дошло случайно и подобно на името на една от най-великите рокендрол групи "Beatles" e със сгрешен правопис. Името на групата от Ливърпул означава бръмбари, но правописът ѝ на английски би трябвало да бъде "Beetles". Аналогичен е и случаят с "Google", чийто правилен правопис е Googol и обозначава термин за безкрайно число.

Както повечето от най- успешните компании от силиконовата долина "Google" е тръгнал от мизерен гараж, а не от скъп офис. След подобрения по първоначалния вариант на търсачката Брин и Пейдж се опитали да я продадат на различни компании за 500 000 долара, но нито една от тях не са съгласила да придобие търсачката. Впоследствие двамата намират инвеститори, развиват компанията и за по-малко от 10 години я превръщат в най-успешната интернет компания. Историята е кратка и характерна за силиконовата долина.

"Google" има все повече власт. Ако не играят честно, обаче ще завършат като "Microsoft" , срещу които са заведени много дела", коментира Дейвид Вайс.

Интересно е обаче разбирането на Брин и Пейдж за интернет рекламата. И до сега на основната страница на търсачката няма реклами. Резултатите при търсене пък не се смесват със спонсорирани връзки, а се подреждат по значимост. Платените връзки излизат отделени от реалните резултати на търсенето, при това независимо от платената сума, те се подрежат по популярността им сред потребителите на търсачката.

В момента компанията успява да привлича най-добрите специалисти от IT сектора. Служителите на компанията имат право по един ден в седмицата да работят по проекти, от които лично се интересуват, а не са им работно задължение. Въпреки това тази работа също им се заплаща.

Именно в тези "свободни" дни са създадени и едни, от най-значимите проекти на компанията като Gmail. Към момента 70% от ресурсите на компанията се отделят за подобрения на търсачката, а 30% за иновации.

Най-новите амбиции на компанията са създаването на виртуална библиотека на цялата световна литература и "гугълиране“ в човешките гени. Бъдещето на "Google" е трудно за предсказване предвид темповете с които се развива интернет бизнесът, но е ясно, че двамата основатели на компанията Сергей Брин и Лари Пейдж имат договор да продължат да работят заедно най-малко още 10 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Сергей Брин е руски евреин.Цялото му семейство напуска Русия.Родителите му работят в НАСА.

  2. kkk
    #9

    Най-после някой да напише нещо грамотно и елегантно. Не знам къде си и какво правиш но Бог да те благослови. Дали го знаеш или не и ти си от добрите семенца. Колкото повече като тебе в БГ толкова по-добре. Но честно ли е това за семенцата? Сергей Брин ако беше роден в Русия и живееше там ... дали щеше да направи Гугъл? И тук иде големия въпрос - кое е по-важно семенцето или земята на която ще расте? Няма лесен отговор но където и да си пожелавам ти успех и продължавай да пишеш!

  3. tt
    #8

    Успехът на Брин и Пейдж дойде след като добър чичко паричко, венчър капиталист ...Голдсмитт май беше,ги финансира прозорливо.После, когато станаха публична компания...някои си чичовци като бат Арни Шварценегер и чичко Кисинджър бяха позакупили акцийките .За огорчените русофоби.Брин наистина е син на известен съветски математик.Същото може да се каже за Перелман, спечелил неотдавнаматематическия "нобел".Може пък и "рушкото образование" да е способствало за успеха имв благоприятна бизнес среда.

  4. 666
    #7

    Браво на хората! Така се прави... Една положителна новина! Super!!!

  5. Голям Смях
    #6

    русофилчета!"Сергей Брин, от руски произход, и Лари Пейдж през 1998 година напускат Станфордския университет, ......"A произхода на Лари Пейдж е? Или туй руското е важно? Голем найтап сте!

  6. Chitatel
    #5

    Googol ne e bezkraino chislo...stoinostta mu e 10 na stepen 100) Nevyobrazimo goljamo....no vse pak krajno.

  7. студент
    #4

    Тази статия е добро развлекателно четиво за във влака Париж-Лондон.И същевременно, много тъжна индикация на българската действителност.Сега е пролет и до прозореца на кухничката на баба и дядо отново стои старата пробита тава, където се приготвя разсад за градината.А малко след Великден дядо ще се наеме с количката и ще разхвърли овчи тор по лехите, където после баба ще бучне разсада.Е, вятърът неизбежно ще отнесе няколко семенца навънка, на поляната. Тях ще ги стъпчат кравите като отиват да пият

  8. Seattle
    #3

    Адвокатин Гейтс прати синчето си да се учи бизнес в Харвард, но то се сбрало с друг чешит.Чешитите зарязали учението немедленно щом чули за компютърския език Бейсик. Бейска им работа... Ти можеш ли си го позволи?Намерили първия си клиент къде Мексико.Мексико, ама Ню. В некво Наше село, американско, а не рушко. После мама Гейтс уредила малкия Бил с контрактна IBM. После купиха от некъде DOS за жълти стинки. После...

  9. ЕU
    #2

    Такива мили земеделски картини има в САЩ и къде ли не по света.Казано със както и без ирония.Успех, така или иначе!Автор: студентПолучено на: 18 Март 2009 23:08Тази статия е добро развлекателно четиво за във влака Париж-Лондон.И същевременно, много тъжна индикация на българската действителност.Сега е пролет и до прозореца на кухничката на баба и дядо отново стои старата пробита тава, където се приготвя разсад за градината.А малко след Великден дядо ще се наеме с количката и ще разхвърли овчи

  10. между другото
    #1

    Станаха публична компания с добре организирана кампания през лятото на 2004.Начална цена на акция към $35 или $85,която цена веднага скочи нагоре,въпреки сравнително слабата икономика.Събитията през следващите годиниподвърждават че Google носят отговорностза световната икономическа криза ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.