Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Създава се световен фонд от $1,2-1,4 млрд. срещу птичия грип

1 коментар
Създава се световен фонд от $1,2-1,4 млрд. срещу птичия грип

Богатите държави ще предоставят между 1,2-1,4 млрд. долара за създаването на донорски фонд за борба със смъртоносния вирус на птичия грип H5N1 и срещу разпространението му. Това стана ясно във вторник в рамките на международна конференция на ООН и Световната банка по проблема с болестта, състояща се в китайската столица Пекин.

САЩ обещават около 324 милиона долара, Япония - около 155 млн., Австралия – 70 млн., Канада – 50 млн., Световната банка – 500 млн., и др., съобщи за БНР българският министър на здравеопазването Радослав Гайдаров, който участва във форума като представител на държава в риск от заразата.

Представителят на Световната банка Дейвид Набаро заяви, че думата от милиард долара не е голяма в сравнение със загубите, които може да понесе човечеството в случай на епидемия на птичия грип сред хората. По оценки, ако вирусът мутира, то само за година пораженията в глобален мащаб може да достигнат до 800 млрд. долара.

Колегата му Джим Адамс посочи, че средствата може да бъдат събрани в близките три години, за какъвто период е приетият план за действие срещу птичия грип.

Средствата от създаващия се фонд се очаква да се предоставят за подобряване на ветеринарната система и тази на здравеопазването в развиващите се страни, където птичият грип вече погуби почти 80 души, а властите бяха принудени да унищожат милиони птици, предаде ББС.

Част от парите ще бъдат насочвани към заплашените от вируса страни, като тепърва се обсъждат принципите за одобряване на исканите средства от потенциално застрашената държава, допълни Гайдаров.

В донорския фонд обаче не се включват парите, необходими за закупуването на ваксини за хората. ООН планира да се занимава с този проблем отделно.

През април Европейският съюз ще обсъди въпроса за създаването на европейски склад за противовирусни лекарства, заяви еврокомисарят по здравеопазването и защитата на потребителите Маркос Киприану, който също участва в конференцията в Пекин, предаде агенция Ройтерс. Той припомни, че ЕС вече обеща около 100 млн. евро за борбата с птичия грип.

В същото време специалистите на Световната здравна организация (СЗО) отбелязаха, че децата са основните жертви на птичия грип и самите те, както и техните родители и учители трябва да бъдат информирани как да се предпазят малчуганите от вируса.

Европейските правителства осъзнават, че не става дума за проблем на отделен регион, а че птичият грип може много лесно да се разпространи от Югоизточна Азия в Европа, обясни Киприану.

Засега ЕС и СЗО призоваха държавите членки на ЕС да се запасят с противовирусни лекарства, като предпазна мярка.

На конференцията в Пекин швейцарската фармацевтична компания “Рош холдинг” обеща, че ще дари на СЗО още 2 милиона дози от произвеждания от нея медикамент “Тамифлу”, за който се твърди, че е най-ефикасно средство за облекчаване симптомите на птичия грип. Досега компанията е дарила на СЗО 3 милиона дози от антивирусния препарат. Миналата година тя е произвела 55 милиона дози, а тази година ще произведе до 150 милиона дози. През 2007 г. това количество ще бъде удвоено, сочат разчетите на фармацевтичната група.

Според кореспондента на ББС в Пекин обаче главният проблем на борбата с птичия грип не е в недостатъчните средства, а в наслояваните с години нрави, които селските жители не са готови да променят. Освен това правителствата на засегнатите страни често се оказват в състояние да не провеждат ефективно избиване на заразените птици или не желаят да предоставят информация на съседните държави, посочва изданието, позовавайки се на представител на ООН, който недвусмислено предположил, че някои страни се опитват да скрият данни за съществуването на вируса на тяхна територия.

В същото време турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви пред депутати от Партията на справедливостта и развитието в Анкара, че досега властите са действали незабавно и с успех срещу болестта и гражданите нямат основание за паника, предаде Франс прес. Страната е поръчала един милион опаковки “Тамифлу”, от 15 000 бройки са били изпратени в засегнатите окръзи, а Анкара е получила други 100 000 опаковки.

Общо 20 души са заразени с вируса на птичи грип в Турция, като четирима от тях починаха. За последната жертва – 16-годишната Фатма, лекарите потвърдиха, че е била носител на смъртоносния H5N1. Тя почина заради късното ѝ завеждане в болницата в провинция Ван. Семейството нямало зелена карта, която позволява безплатно медицинско обслужване и лечението на момичета започнало седмица след първите симптоми. Петгодишното ѝ братче Мохамед също е заразено и състоянието му се влошава, съобщи главният лекар на болницата Хюсеин Авни Шахин.

Незнанието на населението е основното предизвикателство  пред властите в усилията им за пресичане на разпространението на смъртоносния вирус на птичи грип H5N1, посочи вчера турският министър на земеделието Мехди Екер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. k
    #1

    ще припечели добре от ваксинките, това грипа голям бизнес

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.