Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Създаването на мегахолдинга може да забави АЕЦ "Белене"

8 коментара
Създаването на мегахолдинга може да забави АЕЦ "Белене"

Структурирането на енергийния мегахолдинг може да доведе до забавянето на инвестиционните проекти на петте дружества, които ще се консолидират, включително и на строежа на АЕЦ "Белене", призна в сряда Ян Скварил, директор Управленско консултиране в "Делойт България". Компанията, която бе избрана от Министерството на икономиката и енергетиката за консултант на проекта, представи анализа си за обединяването на държавните НЕК, "Булгаргаз Холдинг", АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и Мини "Марица Изток" в "Български енергиен холдинг" (БЕХ), каквото решение взе миналата седмица кабинетът.

Скварил заяви, че стартиралите вече проекти няма да се спират, но все пак съществуват притеснения, че интеграцията на дружествата, които в момента ги управляват, в мегахолдинга може да доведе до тяхното забавяне.

Компаниите са много различни като дейности и като организационна структура, затова се налага първо създаването на финансов холдинг, който да синхронизира политиката и практиките им, а след това да се обединят окончателно в оперативния холдинг, обясни Скварил. Така в първия етап от структурирането на мегакомпанията миноритарни пакети от петте дружества ще бъдат внесени в компанията шапка. Нейният капитал обаче пак ще е на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), както и мажоритарните пакети от енергийните фирми, които в първите няколко години ще продължат да работят със своите ръководства, но интегрирайки се в холдинга.

Предвижда се да се отделят между 25 и 49 на сто от петте дружества за компанията майка. Какъв ще е точният процент обаче, ще се реши след анализ на Комисията за защита на конкуренцията за състоянието на енергийния пазар, обясни представителят на "Делойт". При всички положения обаче дружествата ще влязат с еднакъв дял от своя капитал в мегахолдинга, допълни Ян Скварил.

Като предимства на новата структура той посочи, че холдингът ще определя политиките на работа на дружествата и ще контролира използването на наличните им ресурси, както и ще се следи да не би сегашният мениджмънт на фирмите да извършва сделки с активи в хода на преструктурирането. БЕХ ще може да балансира много по-добре търговията с парниковите квоти, каза още Скварил.

Процесът по трансформирането на финансовия холдинг в оперативен ще продължи между една и две години, но е възможно и структурирането да отнеме повече време, стана ясно от представения анализ.

На борсата ще се пуснат акции от компанията майка, а не на отделните дружества. Какво ще се листва обаче, ще стане ясно след като БЕХ получи кредитен рейтинг, а може би и след реализацията на големите проекти, за да се постигне по-голяма капитализация на холдинга, обясни министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той посочи, че след реализацията на АЕЦ "Белене" и проектите на "Булгаргаз" с чуждестранните им партньори БЕХ ще струва много повече, каквато е и целта на българското правителство. Вероятно ще се пусне пакет от 20-30 на сто от мегакомпанията, допълни министърът.

Не правим компания, за да я оглави определен човек, заяви Димитров явно по повод коментарите в обществото, че БЕХ ще се ръководи от предшественика му Румен Очваров, чиято фактически е идеята за мегахолдинга. Мениджмънтът ще бъде избран с конкурс, самата процедура ще се изготви от консултант, който тепърва ще се избира с обществена поръчка, допълни министърът. От "Делойт" заявиха готовността си да участват в бъдещата процедура по избор на този консултант. Уточнено бе, че възнаграждението на бъдещото ръководство на мегахолдинга ще е обвързано с постигнатите резултати, каквато била практиката в подобните западни структури.

Димитров коментира още, че намеренията на държавата за създаване на мегахолдинга са продиктувани не само от европейската практика за постигане на максимален ефект "като се тръгне от добива на съответния енергиен ресурс до продажбата на дребно", но и защото така можело да се влияе на ръста на цените. "За разлика от частните компании, държавните структури могат да си позволят да се лишат от дивиденти и печалба", каза министърът. Все пак той коментира, че цената зависи от търсенето и предлагането.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Автори
    #9

    Прочетете "Българската икономика пред колапс" в сайта

  2. ефективен
    #8

    АКО ТЕЗИ МИЛИ ДРУГАРИ ЗНАЕХА, ЧЕ НАЙ-ГОЛЕМИЯ БИЗНЕС Е ВЪВ ВРЪЗКА С ЕФЕКТИВНАТА И ВЪЗОБНОВЯЕМА ЕНЕРГИЯ...ДАЛИ ЗНАЯТ, ЧЕ ТОВА Е И НАЙ-СЪЩЕСТВЕНАТА ЧАСТ ОТ НОВАТА ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА НА ЕС ?ТОВА, КОЕТО ТЕ СЪС СИГУРНОСТ ЗНАЯТ Е, ЧЕ ТЕХНИЯ ОРКЕСТЪР БЕЗ ИМЕ Е ДИРИЖИРАН ОТ ОКОПАВАЩИЯТ СЕ МОНОПОЛ НА ВЛАСТ, КОЙТО ЗАПОЧВА ДА СЕ ТРЕВОЖИ, ЧЕ НИЕ, ЗАПЛАЩАЩИТЕ ТЕХНИТЕ НАДУТИ СМЕТКИ, МОЖЕМ СЪЩО ДА ИМАМЕ ГЕНИАЛНАТА ИДЕЯ ДА СЕ ОБЕДИНИМ, А ТОГАВА....

  3. Търговския закон
    #7

    Моля за пояснение.

  4. Автори
    #6

    Прочетете "Българската икономика пред колапс" в сайта nationalistbg.com

  5. Пешо
    #4

    Баа мааму. Представяте ли си държавен холдинг с 3 млд. евро оборот, 15 000 служители и пълен монопол... Досега поне бяха отделни дружества. Комунист да ни го начука отзад, наистина ще е незабравимо... Ще ни държи влажно поне още 15 години...

  6. Пешо
    #3

    Не знам дали електората(вкл. цигани и турци) разбира кво става, ама всъщност жална ни майка...Формира се мега-монополна, мега-държавна, мега-комунистическа, мега-"наша" структура...Ще плащаме всички..., колкото и каквото трябва, за да захранваме "нашите" хора...

  7. rusofob
    #2

    Предлагам гигахолдинг: НЕК, Булгаргаз, Козлодуй, Марица Изток 2, Мини Марица Изток, Белене, Кремиковци, Булгартабак, БТК, България Еър, летищата, БДЖ, НКЖИ, всички електроразпределения, ТЕЦ, ВиК, чистота, Български пощи, БНТ, БНР, БТА.Ще трябва да се национализира туй-онуй, но така ще могат да се включат също и Мобилтел, Глобул, вестниците и останалите радиа и телевизии, Овергаз, Лукойл, Петрол и други.Да живее конкуренцията и свободният пазар!

  8. Да
    #1

    Тук някой само реве ли реве. По страшен е частния монопол от държавния, а както виждаме в нашата страна смело навлиза частния монопол.Нека някой да посочи къде и на какво намаля цената като има конкуренция или пък се промени качеството. В холдинага няма нищо лошо и е добре енергетиката да не попада в чужди ръце, а още повече в корумпирани. Апетитите са голями, а икономиката на страната се крепи от тях. Хубаво е да не се изопачи и точно да се отворят шефски места за наши хора и фирми,а май работата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.