Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СБ очаква ускорен ръст на българската икономика, но под прогнозите на Горанов

1 коментар
СБ очаква ускорен ръст на българската икономика, но под прогнозите на Горанов

Световната банка прогнозира ускоряване на растежа на българската икономика до 3.8 процента тази година, 3.9 на сто догодина и 4 процента – през 2019 г., на фона на икономическото възстановяване, което е набрало инерция благодарение на повишеното вътрешно търсене. Това се посочва в публикуван доклад на международната институция за Европа и Централна Азия.

Очакванията на международната финансова институция за България са под прогнозирания в средата на септември от финансовия министър Владислав Горанов ръст от 3.9-4 процента, заради което и той обяви, че икономиката на страната прегрява. Официалните прогнози на финансовото министерство за 2018 г. са за ръст на брутния вътрешен продукт с 3.9 на сто.

Данните на Националния статистически институт отчитат 3.6% нарастване на икономиката за второто тримесечие на 2017 г. спрямо същия период на 2016 г.

Международният валутен фонд пък прогнозира миналата седмица, че българската икономика ще нарасне с 3.6 процента за 2017 г, но темпът ще се забави до 3,2 процента през 2018 г.

Световната банка посочва в сегашния си доклад, че икономическото възстановяване на България се е ускорило през 2017 година, подкрепено от нарасналото вътрешно търсене. Дава се и добра прогноза за ръста на индустрията – с 3.4 на сто през настоящата година, с 3.89%- догодина, и леко забавяне до 3.8 на сто през 2019 г. Очакваната инфлация през 2017 г. ще е 1.5 на сто след три поредни години дефлация, която през 2016 г. достигна 0.8 процента. Ще продължи да намалява дългът на страната като дял от БВП – от 29.5 процента през миналата година до 26.5 процента през тази и 26.2% - догодина, и 25.4 процента – през 2019 г.

Като рискове пред ръста на българската икономика Световната банка посочва демографската криза и ниската производителност на труда, която през последните шест години е средно 2.5 процента, а трябва да е поне 4 процента годишно. Голяма част от населението остава застрашено от бедност и риск от социално изключване, пише още в доклада. Според него растежът и споделеното благоденствие биха се повишили, а бедността би се понижила още, ако се подобри ефективността на публичните разходи в здравеопазването и за пенсии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Бедните безработни са закрепени към райони, в които услугите са влошени, пътищата са разбити и възможността да се намери работа е равна на нула. Имаше опити в миналото, при които икономиката използваше работници с гъвкаво работно време: 15 работни на 15 почивни дни, или ако се осигури общински автобус, който да поеме разходите за транспорт на трайно безработните. Така ще се запълнят свободните работни места и социалните плащания ще намалеят. ИКОНОМИЧЕСКИЯТ РАСТЕЖ ЗАВИСИ ОТ КОЛИЧЕСТВОТО ПРОИЗВЕДЕНИ И КОНСУМИРАНИ СТОКИ И УСЛУГИ, КОЕТО ОЗНАЧАВА ДА ПОДОБРИМ СОЦИАЛНИЯ МИНИМУМ НА ХОРАТА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.