Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СБ вижда в изоставени градски терени потенциал за декарбонизация

Предстои изработване на планове за осем региона с два сценария за финансиране

2 коментара
Венета Цветкова и Александър Хинов представиха анализа на Световната банка, сн. Mediapool

Освен повишаване енергийната ефективност на общински и жилищни сгради, на промишлените предприятия и екологизацията на градския транспорт с електробуси, неусвоен потенциал за декарбонизация на голяма част от страната имат изоставените и рушащи се терени в голяма част от населените места. Това коментира Здравко Петров от Световната банка, който е част от екипа, изготвил анализите, които трябва да послужат за основа за изработване на териториални планове за развитие на областите Варна, Хасково, Бургас, Ловеч, Габрово, Търговище, Сливен и Ямбол. Те бяха представени във вторник.

За анализите на десет основни сектора, които ще бъдат засегнати от изискванията на европейската Зелена сделка, в тези осем области, бе взето решение от правителството на ГЕРБ през септември 2020 г. Изготвянето им бе възложено на Световната банка и бе финансирано от европейските фондове за периода 2014-2020 г. с близо 2.3 млн. лв., а бюджетът осигури над 400 хил. лв. Сега предстои изработването на самите териториални планове с общините в тези осем области, след което ще бъдат обсъдени и предложени на Европейската комисия за одобрение и включване за финансиране по европейския фонд за справедлив преход. Тези планове са различни от трите за въглищните региони на Стара Загора, Кюстендил и Перник, които Брюксел е признал, че са подходящи за субсидиране, но те все още не са напълно готови, за да се дискутират публично и също да се пратят за одобрение в Европейската комисия, обясни Венета Цветкова, ръководител на проекта от страна на Министерството на енергетиката.

Ако бъдещите осем териториални планове не бъдат одобрени от ЕК и признати за достъп до определеното за България финансиране от 678 млн. евро по Фонда за справедлив преход на ЕК плюс гарантирания от Брюксел достъп до частни инвестиции и заеми за по-екологична енергетика, по-чист транспорт и зелена икономика, проектите, които ще влязат в тях ще търсят алтернативно финансиране, обясниха Цветкова и Александър Хинов, координатор на проекта от страна на Световната банка. Като такива Хинов посочи действащите кохезионни фондове и оперативни програми, Иновационния фонд на ЕК, както и отворената врата за кандидатстване проект по проект по националния план за възстановяване и устойчивост. В него са предвидени значителни средства за саниране на общински и жилищни сгради, за енергийна ефективност на бизнеса, както и за изграждане на слънчеви покриви в градовете.

Анализът на Световната банка не е разглеждал какви ще са необходимите инвестиции за трансформация на тези региони, посочи Хинов, а колегите му от Световната банка обясниха, че голяма част от д4екарбонизацията ще се осъществява на фирмено ниво, а количествена оценка за финансирането на всички евентуални проекти за позеленяване на осемте области не е възможна, тъй като голяма част от предвижданите технологии са в ранен етап или дори в демонстрационен етап на развитие и не е ясно какви би била тяхната цена.

Според Световната банка няма риск от закриване на бизнеси и на работни места заради изискванията на Зелената сделка, тъй като тя предвижда трансформацията на икономиките. В същото време обаче експертите ѝ отбелязват предизвикателствата пред преквалификацията на голяма част от работниците. Анализ на сегашните им трудови и социални умения е показал известни дефицити, които трябва да бъдат преодолени, сочат проучванията на финансовата институция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  2. анита хегерланд
    #1

    В Перник и Бобов дол може да се изгради "умен град", защото е близо до София. Столицата се разраства с бързи темпове и място за ново строителство няма. В Перник, като най-близка зона, която ще търпи трансформация и като място за инвестиции, може да се създаде такъв малък град с нови технологии, който да се свърже със столицата и да произвежда батерии, соларни панели, дронове, всичко, което сега се създава като продукт за износ, може да се изнесе там. Т.е. ще се запази населението от миграция, ще

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.