Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сблъсък: Г-7 изсипва рекордите 40 трилиона долара за инфраструктура в бедните страни в противовес на Китай

22 коментара
Сблъсък: Г-7 изсипва рекордите 40 трилиона долара за инфраструктура в бедните страни в противовес на Китай

Групата на седемте най-богати държави подкрепи през уикенда глобален инфраструктурен план за по-бедните страни, който е алтернатива на китайската инициатива "Един пояс, един път", възлизаща на трилиони долари, става ясно от съобщение на Белия дом. Впоследствие философията на американския проект, наречен "Да построим отново по-добър свят" (Build Back Better World, B3W), бе включена в заключителното комюнике на лидерите на Г-7.


Представители на борещата се с бедността организация "Оксфам" са предрешени като лидерите на Г-7 по време на срещата на върха на седемте във Великобритания. Снимки: ЕПА/БГНЕС

Американски представители обявиха плана в събота в кулоарите на тридневната среща на върха на Г-7 в английското крайбрежно селище Карбис бай. Според тях целта е да се осигурят около 40 трилиона долара, за да може бедните и развиващите се страни да настигнат богатите в областта на инфраструктурата.

"Днес (в събота, б. р.) президентът Джо Байдън се срещна с лидерите от Г-7, за да обсъди стратегическата конкуренция с Китай и ангажирането с конкретни действия в помощ на огромните инфраструктурни нужди на страните с нисък и среден доход", каза Белият дом, цитиран от Ройтерс. Надеждите са, че планът, наречен "Да построим отново по-добър свят" (Build Back Better World, B3W), ще осигури прозрачно инфрактруктурно партньорство, което да помогне до 2035 г. да се съберат необходимите около 40 трлн. долара, за да могат развиващите се страни да се изравнят с останалите.


Лидерите на Г-7 по време на т. нар. "семейна снимка".

Очаква се проектът да помогне на тези страни, били те в Латинска Америка, Африка или Азия, да се възстановят след пандемията, като се фокусира върху климата, здравеопазването, цифровизацията и борбата за неравенството, уточни Белият дом.

Американското правителство смята, че могат да бъдат осигурени стотици милиарди долари благодарение на частния сектор.

Развитите държави отдавна се чудят как да отговорят на мащабната китайска инициатива "Един пояс, един път". Тя включва проекти за тръбопроводи, пристанища, жп линии, мостове, магистрали, индустриални паркове и други подобни съоръжения, чиято цел е да се изградят нови търговски маршрути по море и суша, свързващи китайското крайбрежие с Източна Африка и Средиземноморието по море и Китай с Европа, Централна Азия и Близкия Изток по суша. Според част от анализаторите освен чисто икономически цели като отваряне на нови пазари за китайските стоки и технологии, инициативата има и геополитичски амбиции, свързани със засилване на международното влияние на Пекин.


Както обикновено, срещите на върха на Г-7 са съпътствани от протести.

"Не става въпрос страните да трябва да избират между САЩ и Китай, а да им се предложи едно положително, алтернативно виждане и подход, който те да поискат да изберат", увери американски висш представител.

Макар да не бяха поети конкретни финансови ангажименти, американските представители казаха, че САЩ, партньорите им в Г-7, частният сектор и други заинтересовани страни скоро ще осигурят стотици милиарди долари за инвестиции в инфраструктурата на страни с ниски и средни доходи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #22

    Вероятно тези пари ще създават работни места и ще спрат миграцията към развитите страни?! Другият проблем, който може би се решава сега е, че ще купуваме евтини китайски стоки през Германия и Великобритания, но ще развиваме "икономика на услугите" при застаряващо население и относително висок стандарт на живот в Европа. "Америка фърст" като наука, техника и технологии и "Европа фърст" като туризъм, гурме ресторанти, университети, свързана енергийна система...

  2. Мунчо Велики
    #21

    Ей, аман!
    P15Petar-чо, а и останалите 42-ма от тролската дружина!
    Как успяхте да докарате точно по 42 харесвания на два постинга,
    които не са последователни,
    НО и двата са насочени срещу това, което написах?
    Знаете ли каква е вероятността това да се случи?
    Хайде да ви видим, колко разбирате от математика!

    Та, P15Petar-чо, в коя година живеем? Не е ли 2021?
    Защо даваш статистика от 2019, тоест отпреди Covid-19?
    Дай статистика за 2020!
    Колко е през тази година БВП? А колко ще бъде през следващите,

  3. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #20
  4. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #19
  5. Горскио
    #18

    Между другото ето връзка към една старателно премълчавана новина, свидетелство за дезориентацията на Байдън (и за лошото му здравословно състояние и това, че този човек е лесно манипулируем от кукловодите) на срешата на Г-7 в Корнуел: https://regnum.ru/news/polit/3295120.html

  6. Горскио
    #17

    Хаха,
    Г-7 изсипвала 40 трилиона в "противовес" на Китай.

    Първо не е в противовес на Китай, а съвместно с Китай - просто и Китай, и държавите от Г-7 се управляват от Роодшилдови (най-влиятелните хора от фамилията живеят за постоянно в Хонг-Конг под китайска юрисдикция, която явно те смятат за най-сигурна).

    После изсипвали 40 трилиона. Пак глупости. Никой няма да изсипе 40 трилиона долара в сегашната равностойност спрямо златото (1 унция=1900 долара) или друг твърд или трудно-манипулируем актив или

  7. ivancho ivanov
    #16

    Позволявам си, Анита..(#13)да кажа, че по-добър стопанин няма от личният, в което и направление на икономиката - той трепери и на стотинката и не обича да губи, точно обратното при стопанисване на държаната пара с нехайство, но следвайки закона!

  8. MP_reader
    #15
    Отговор на коментар #14

    Как можа да събереш толкова глупости в един параграф?

  9. gvalchanov884
    #14

    С една дума:-Елате пиленца при батко,да ви го начука сладко,сладко."Това е инициативата на САЩ и запада.аКитай има една цел.Да направи светът по достъпен за стоките и услугите,които произвежда и предлага.Пример има и в самите САЩ.Един чифт оригинални американски "дънки" в средна ръка американски магазин вана цена около 700-800$,Една вечерна рокля,произведена в САЩ,в американски магазин струва от порядъка на 1000-1200$.До като в китайски магазин на САЩ цената на китайските дънки,е около 70-80$,А на

  10. анита хегерланд
    #13

    Притеснителното в тази новина е, че парите ще потекат към бедния свят през частния сектор. Това може да означава две неща: завоюване на пазари и още корупция през НПО-тата. Онова, което трябва да се направи, според експерт на ООН е, помощите за чужди държави да минават като приход към бюджета, за да има прозрачност, отчетност и да се похарчат така, както са заявени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.