Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сблъсък между "бащите" на валутния борд у нас за съдбата му

Проф. Стив Ханке: Премахването на режима би било огромна грешка

12 коментара
Сблъсък между "бащите" на валутния борд у нас за съдбата му

Задочният дебат за бъдещето на валутния борд у нас и перспективите пред членството на България в еврозоната продължи и в понеделник.

Премахването на валутния борд би било огромна грешка, заяви пред "Блумбърг ТВ България“ проф. Стив Ханке, известен като "бащата“ на валутния борд у нас.

"Валутният борд дава на България голям престиж, защото е единствената сфера на действие на правителството, която не е опорочена. Ако той бъде премахнат, това означава, че България се отказва от своя паричен суверенитет, което е погрешният път, който може поеме страната на фона на настоящата политическа обстановка“, смята икономистът.

Според Стив Ханке ключовото е, че валутният борд води до много по-строга фискална дисциплина, тъй като в системата на валутен борд финансовите власти в страната не могат да водят самостоятелната парична политика.

“Що се отнася до представянето във фискален план, България има едни от най-добрите показатели в Европа в това отношение от 1999 г. насам. За този период страната прехвърли границата от 3% дефицит от БВП само три пъти. Не са много държавите, които са го направили, и в общи линии тези, които са успели, са във валутен борд“, посочи още Ханке пред "Блумбърг ТВ България“.

По думите му никой не знае какво ще се случи с еврозоната оттук нататък, особено предвид задаващите се избори във Франция. "Възможно е да станем свидетели на още вълнения, подобни на Брекзит", предупреди проф. Ханке.

От години насам у нас има почти пълен политически консенсус за поддържането на паричния съвет. В последната седмица обаче започна да се води задочен дебат по темата, който стартира с изказването на бившия премиер Иван Костов, че България трябва да излезе от валутния борд, ако няма шанс за еврозоната.

Според Костов паричният съвет е временна мярка, която не може да продължава до безкрай, защото пречи на икономиката. Прекалено дългото поддържане на борда води до формирането на различни дисбаланси в икономиката и до изоставане в икономическото развитие, заяви той.

Към позицията на бившия премиер се присъедини и финансистът Красимир Ангарски, който също се води за един от "бащите“ на борда у нас. Той бе министър в служебното правителство на Стефан Софиянски и отговаряше за законодателството за борда.

Подобно на Костов, и Ангарски смята, че бордът вече пречи на икономическото развитие на България, защото води със себе си редица ограничения. Според финансиста най-добрият за страната изход от борда би бил членство в еврозоната.

В същото време обаче перспективите пред подобно членство никак не са розови.

В последните дни премиерът Огнян Герджиков разпали оптимизма на българите за влизане в еврозоната, но ходът му се оказа твърде прибързан. Професорът с половин уста обяви, че служебното правителство се кани да направи решителна стъпка за присъединяването на лева към т. нар. предверие на еврозоната – ERM II.

Запознатите с темата участници в процеса обаче бързо попариха ентусиазма на Герджиков.

Бившият финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов например коментира, че има опасност тщеславни политически фигури да извършат подобен рисков и вреден за България ход какъвто би била евентуална ненавременна заявка за ERM II, преди да е извършена съответната дипломатическа подготовка. С това тези политици ще захранят суетата си, но ще попречат на пътя на страната към еврозоната, смята Горанов, който последен е водил разговори с евролидерите на тази тема. В края на мандата си той направи оценката, че до момента България е извървяла едва 20% от пътя си към зоната на единната валута.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. С.Славов
    #12

    Партийната система на Великобритания се счита за моделът на двупартийната система. Във Великобритания не съществува партиен закон. Партиите се разбират като израз на обществени инициативи, за които не е отговорна държавата, и които тя не подкрепя с финансови средства. Затова няма и твърде точни данни за развитието на партийното членство . Но може да се твърди, че активните граждани във Великобритания се организират много повече в групи по интереси от различен характер, отколкото в партии. Предполага

  2. tim
    #11
  3. С.Славов
    #10
  4. tim
    #9
  5. tim
    #8

    Всички развити страни се опитват да поддържат малка инфлация - около 3%. По този начин, доходите формално се увеличават. При нас има няколко години дефлация, съпроводена със значително увеличение на заплатите. Ако няма промяна, това ще доведе до стагнация и висока безработица (българските стоки стават неконкурентноспособни, а вътрешен пазар няма.

  6. анита хегерланд
    #7

    "Лемън Брадърс Холдингс" фалира, но американското правителство пое удара, както това се случи в България с КТБ. Оттогава банковите регулации са нараснали много и това задушава банковото дело. В САЩ сега върви обратното движение: да се въздейства на Тръмп, за да направи обещаните облекчения и да отмени определени ограничения. Защо и у нас да не е така?!

  7. Преслав
    #6

    Да видим кога ще се обърнете и против Костов. Няма такива въртиопашки като вас.

  8. С.Славов
    #5
  9. Vidco91
    #4

    Изказването на Костов за валутния борд е повече от странно, напълно необосновано и може да бъде сравнявано с друга една странност в политическата му кариера - продажбата на Нефтохим-Бургас на Русия. Основният му аргумет за премахването на паричния съвет е изоставането ни от Румъния, което той отдава на валутния борд, а не, например, на действащата в Румъния ефективна независима прокуратура.

  10. Entdecken
    #3

    По-добре да не пипат борда все пак !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.