Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сблъсъци в Барселона на протеста срещу ареста на Пучдемон

Германски съд ще реши за екстрадицията на бившия каталунски лидер

16 коментара
Сблъсъци в Барселона на протеста срещу ареста на Пучдемон
  • Автомобилът с арестувания Пучдемон
  • Участъкът, където е отведен бившия каталунски лидер
  • Пучдемон по време на срещата си със студенти в Хелзинки

Сблъсъци избухнаха между демонстранти и полиция в центъра на Барселона, където гневни каталунци се събраха в неделя на протест срещу задържането в Германия на бившия каталунски премиер Карлес Пучдемон, който е беглец от испанското правосъдие.

Полицаи в екипировка за борба с безредици удрят протестиращите с палки, за да отблъснат многолюдното множество, което се опитва да се придвижи към представителството на испанското правителство в Каталуния, предаде Асошиейтед прес.

Каталунската полиция блокира улицата и призова хората да не се събират.

Демонстрантите, носещи знамена на Каталуня, се събраха на главния булевард в града Ла Рамбла. Оттам те се насочиха към представителството на Европейската комисия в административния център на испанския автономен регион,  скандирайки "Свобода за политическите затворници" и "Пучдемон е нашият президент".

Бившият каталунски лидер бе задържан по-рано през деня от германската полиция на основание издадената в петък от издадена в петък от Испанския върховен съд нова международна заповед за арест на избягалия в Белгия Пучдемон и редица негови сподвижници, които също се укриват от правосъдието.  Арестът е станал при пресичането на германско-датската граница на път от Финландия към Белгия, където той живее от октомври 2017 г., след незаконното обявяване на независимостта на Каталуня от Испания.

Пучдемон е отведен в затвор в северногерманския град Ноймюнстер, информира Асошиейтед прес. Снимки на агенция ДПА показаха микробус със затъмнени стъкла, с който се предполага, че Пучдемон е пристигнал в затвора днес следобед.

Полицията в северната германска провинция Шлезвиг-Холщайн съобщи, че каталунският политик е бил задържан близо до магистрала А7, по която се влиза от Дания в Германия.

Списание "Фокус" цитирано от БТА, съобщава в електронното си издание, че по целия път от Финландия, където бе на 22 и 23 март, Пучдемон е бил следен от испанските специални служби. Испания потвърди, че нейните разузнавателни и полицейски служби са работили съвместно с германската полиция за организирането на задържането на бившия каталунски лидер. Представител на испанската полиция, пожелал анонимност, заяви пред Асошиейтед прес, че испанският Национален център за разузнаване и полицейски агенти от неговия отдел за международно сътрудничество са помогнали на германската полиция да арестува Пучдемон.

През последните няколко дни той бе във Финландия, където присъства на заседание на парламента и изнесе беседа в Хелзинкския университет.

Прокуратурата ще вземе решение за евентуалната му екстрадиция в понеделник. Издадената в Испания европейска заповед за арест е валидна за всички останали членки на Общността, на държавите все пък могат да отхвърлят искането за екстрадиция, ако например деянието не е престъпление и в двете страни.

Арестът на Пучдемон предизвика смесени реакции в Испания, информира Асошиейтед прес.

Алберт Ривера, лидер на подкрепящата испанското единство партия "Сиудаданос" ("Гражданите"), приветства задържането на Пучдемон, когото обвини в опит за преврат.

"Опит за разрушаване на една европейска демокрация, игнориране на законите на демокрацията, разбиване на хармоничното ни съвместно съществуване и присвояване на обществени средства с тази цел не могат да останат ненаказани. Правосъдието си свърши работата", написа Ривера в Туитър.

Поддръжници на Пучдемон обаче изразиха дълбоко съжаление за ареста му и надежда, че Германия няма да изпълни искането за екстрадиция.

Елса Артади, член на каталунския парламент и сочена за част от вътрешния кръг на Пучдемон, реагира на ареста с туит: "Испания не гарантира справедлив процес, само отмъщение и репресия".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #16
  2. olele
    #15
  3. BTRDune
    #14

    Добра новина за фашистка Испания.

  4. Bлaдo
    #13
  5. lindentown
    #12

    За да не бъда голословен за канадския модел, направих и справка. Оказа се, че за последния половин век, т.е. от 1968 насам, премиери с френски ( т.н. кебекоа) бекграунд са управлява Канада в 28 от тези 50 години. Пиер Трюдо - 15 години Жан Кретиен - 10.5 години Джъстин Трюдо 2.5 години ( и ще управлява още поне година и половина, защото следващите изборите ще са чак през октомври 2019, след като в Канада няма предрочни избори, а те се провеждат през 4 години, и то през октомври)

  6. lindentown
    #11

    Политиката на включване е също важна. Аз не се сещам за някой етнически каталунец, който е бил премиер на Испания от смъртта на Франко насам, а това са почти 45 години. За това време премиери на Канада с френско-квебекски произход са били Пиер Трюдо ( няколко мандата), сина му Джъстин Трюдо ( настоящия премиер), а преди това до преди 15-ина години Жан Кретиен беше министър-председател на Канада в продължение на три мандата.

  7. lindentown
    #10

    Тук в "Медиапул" нещо не мога да поствам линкове, но по принцип има доста хубави статии по въпроса в някои по-независими от мейнтрийма медии, като например статията от Jonathan Powell в NYR Daily (New York Review Daily). Визира се модела, по който е решена кризата между федералното правителтво на Канада и провинция Квебек - по-голяма автономия ( административна и икономическа) и собствена имиграционна политика и политика за даване на граждансство на провинциата. И от тогава нещата се развиват безпроблемно.

  8. lindentown
    #9

    Каталунците не случайно искат независимост. Сегашният им статус не им позволява сами да си определеят имиграционната политика и даване на гражданство.Това го прави централната власт. Имиграцията на ипансски граждани от по-бедните райони към богатата Каталуния, както и даването на испански паспорти на имигранти от трети страни, заселили се в Каталония, оказва голям демографски натиск върху какалунците. Те като етнически процент непрекъннато нямаляват и това ги плаши и подтиква към икане на независимост

  9. Лизи Гугуткова
    #8

    Тъкмо пристигнали в САЩ, пак ще ги гонят обратно в кочината! Тръмп ще изгони десетки разветчици. ТВ ЕВРОПА

  10. Илиев Пешо
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.