Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сблъсъци в столицата на Киргизстан между демонстранти и доброволни народни дружини

0 коментара

В столицата на Киргизстан Бишкек тази нощ имаше сблъсъци между антиправителствени демонстранти и доброволни народни дружини, след като властите на централноазиатската страна анулираха резултатите от произведените парламентарни избори, предаде Ройтерс.

Опозиционни групировки установиха вчера контрол върху сградите на парламента, правителството, администрацията на президента, кметството на Бишкек и главната прокуратура. Киргизстанският президент Сооронбай Жеенбеков обаче не се оттегли от длъжността си въпреки безредиците, които създават опасност Киргизстан да потъне в хаос.

Късно снощи киргизстанският парламент се съгласи да номинира опозиционния политик Садър Жапаров, който бе освободен от затвора от демонстранти само няколко часа по-рано, за министър-председател. Множество от недоволни обаче проникна в хотела, където заседаваха депутатите, като Жапаров бе принуден да бяга през задния вход на сградата.

Жителите на Бишкек, които през 2005 и 2010 г. преживяха белязани от насилие въстания, последвани от плячкосвания, бързо образуваха доброволни народни дружини в подкрепа на полицаите.

Представители на народните дружини влязоха в сблъсъци с демонстранти, опитващи се да проникнат в правителствени сгради или да атакуват търговски обекти като магазини и ресторанти, предаде киргизстанският информационен портал 24.kg.

Полицията на Бишкек заяви тази сутрин, че ситуацията в града е спокойна.

Доброволните народни дружини успяха постепенно да установят контрол върху ситуацията в Бишкек и да не допуснат масови погроми, заяви днес кметството на киргизстанската столица, цитирано от ТАСС.

"Благодарение на добрата организация на действията и сплотеността си членовете на дружините реагираха оперативно на всички сигнали за възможни случаи на мародерство и успяха да предотвратят разграбването на града", заяви представител на кметството.

Демонстрациите започнаха в понеделник след обявяването на предварителните резултати от парламентарните избори, от които стана ясно, че две традиционни партии, близки до президента Жеенбеков, печелят убедителна победа. Вотът премина под знака на обвинения в купуването на гласове.

Властите анулираха вчера резултатите от изборите, като заявиха, че е нужно да бъде произведено ново гласуване.

Номинираният за премиер Жапаров направи изявление по телевизията, в което заяви, че ще предложи конституционна реформа преди произвеждането на президентски и парламентарни избори до два-три месеца.

Въпреки това Жапаров изтъкна, че все още не разполага с подкрепата на координационния съвет, състоящ се от няколко големи опозиционни организации, като намекна, че между съюзниците има разногласия. Не е ясно кога парламентът ще има възможност да заседава, за да потвърди назначаването му като премиер.

Над 200 души бяха приети в болница след безредиците в Бишкек, предаде ТАСС, като се позова на изявление от днес на киргизстанското здравно министерство. "В болница са приети 218 пострадали с различни травми. Седем от тях са в тежко състояние и са в отделението за реанимация. Един от пострадалите почина, става дума за мъж, роден през 2001 г.", се казва в изявлението.

Националната банка на Киргизстан препоръча на търговските банки в страната временно да преустановят дейността си заради настъпилата сложна обществено-политическа ситуация, предаде ТАСС.

Участници в митинг в близост до сградата на киргизстанското правителство поискаха тази сутрин смяна на състава на новия министерски съвет, предаде ТАСС. Демонстрантите настояват за смяна на състава на правителството и искат министри да станат представители на ново, "чисто" поколение политици. В протестната проява участват над сто представители и поддръжници на политически партии, които на парламентарните избори на 4 октомври не успяха да спечелят места в парламента.

Киргизстанският президент Сооронбай Жеенбеков не е напускал пределите на Киргизстан след безредиците и се намира в столицата Бишкек, заяви днес говорителката на президента Толгонай Стамалиева. По нейните думи, появяващите се периодично в социалните мрежи информации, че Жеенбеков е напуснал Киргизстан и е заминал за "Казахстан, Русия, Узбекистан" не отговарят на действителността.

Конфликт между региони или плод на външна намеса?

За денонощие стремително се срина цялата политическа система в Киргизстан, пише руският в. "Комерсант".

След нощ на протести с участието на няколко хиляди души ЦИК анулира резултата от парламентарните избори в неделя. И започна да се сгромолясва цялата система на властта: държавни служители от премиера надолу подаваха оставки, силови шефове минаваха на страната на народа. Парламентаристите се разцепиха на две групи, непризнаващи взаимно вземаните решения.

Една от двете партии победителки във вота - "Биримдик", вписа в листите си Асилбек Жеенбеков, брат на президента, а другата - "Мекеним Киргизстан", се финансира от бившия митнически шеф Раимбек Матраимов, прочут престъпен бос. Според опозицията богатите кланове Жеенбекови и Матраимови просто са подкупвали избирателите, обяснява вестникът повода за протестите.

Вчера парламентът избра опозиционния политик Садир Жапаров за премиер на страната, след като предишният кабинет подаде оставка заради протестите. Част от депутатите обаче заседаваха другаде и отхвърлиха Жапаров. Най-трудно сега ще е в Киргизстан да се формират нови легитимни органи на властта. Днес депутатите смятат да обсъдят импийчмънт на президента Жеенбеков, добавя "Комерсант".

"Фигурата на президента е напълно дискредитирана, тя будеше много недоволство и преди. Абсолютното мнозинство не желае той да заема поста. Дори да се опита да запази властта, нищо няма да постигне.Той насочи силовата машина срещу мирни хора, никой няма да му позволи вече да остане на власт", разсъждава киргизстанският аналитик Кадир Маликов пред "Свободная преса".

Според експерти вълненията всъщност отразяват конфронтацията между "северняци" и "южняци" в Киргизстан. Партиите от Севера не влязоха в парламента, затова Югът не подкрепя митингуващите, пише в "Известия".

Докато народът там не проумее, че не бива да живее според клановия принцип, та хората да се делят на "север" и "юг", ще има нови и нови революции - до безкрай, подчертава пред "Московский комсомолец" анализаторът Александър Банников.

За разлика от околните страни в Киргизстан, разположен на евразийския кръстопът, досега бяха балансирани интересите на няколко големи играча: Русия, Китай, САЩ и Турция, чието влияние обаче силно спадна след опита за държавен преврат през 2016 г. и гоненията срещу привържениците на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен, отбелязва "Взгляд".

Киргизстан единствен сред тюркоезичните страни отхвърли повика на Анкара да свие сармите на гюленистите. Наред с Вашингтон Бишкек остана най-лоялен към световното гюленистко движение. Симпатизанти на Гюлен заемат високи постове в Киргизстан. Тъкмо заради "фактора Гюлен" киргизстанските силови шефове допуснаха бунтът бързо да се разпространи в Бишкек и провинцията, пише онлайн изданието.

Лесен сценарий за развръзка не се очертава. Несъмнено е само, че безредици ще има. Всичко зависи от това как ще се разберат помежду си киргизстанските кланове, коментира за "Независимая газета" експертът по въпросите на Средна Азия Александър Князев.

Според него се развива "традиционен междурегионален конфликт" - южните кланове са спечелили изборите, а северните, изхвърлени от играта, са се обединили в протестна коалиция. Въпросът е дали ще могат да се спогодят южните кланове - Жеенбекови и Матраимови, и какви средства ще използват. Защото Северът ще склони на сделка, само ако получи мнозинство в парламента и ключови постове в правителството, казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.