Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделката на Мей за Брекзит предизвиква неприязън и разделение в юнионистки Белфаст

2 коментара

В магазина за музикални инструменти Сенди Роу в сърцето на Белфаст е лесно да разбереш безкомпромисната съпротива на северноирландските съюзници на министър-председателката Тереза Мей срещу нейната сделка за Брекзит. Тук местните, които изразяват лоялността си към Лондон, като окичват улиците с британското знаме и боядисват бордюрите с неговите цветове - червено, бяло и синьо, могат да си купуват духовите инструменти и барабани, с които маршируват по време на разединяващия провинцията"сезон на походите".

"Често казвам, че хората в Северна Ирландия са може би по-британци от самите хора на големия остров ", казва собственикът на магазина - Дейвид Милекен, на 46 г., който е барабанист, в един от многото маршови оркестри, които честват протестантските военни победи с ежегодни паради, датиращи още от 17 век. "Към нас трябва да се отнасят точно по същия начин. Ние гласувахме като цялото Обединено кралство за напускане на ЕС, не като отделни страни. Затова не искам да бъда третиран различно от някой в Англия, Шотландия или Уелс", отсича той.

Юнионистите като Милекен се страхуват, че тяхната култура и идентичност ще бъдат подкопани от едно положение в проектоспоразумението, което може да свърже по-тясно Северна Ирландия с ЕС, отколкото с останалата част от Обединеното кралство.

Тъй нареченият предпазен механизъм за Северна Ирландия, който има за цел да запази отворена границата между британската провинция и Ирландия, която е член на ЕС, предизвика няколко министерски оставки в Лондон, гняв сред Демократическата юнионистка партия (ДЮП), която помогна на Мей да състави правителство, и остави споразумението за развода да виси на косъм.

На други места в Северна Ирландия, обаче, някои юнионисти изразяват подкрепа за споразумението, на което така яростно се противопоставя ДЮП - тяхната единствена партия, представена в Уестминстър (националния парламент).

То среща широка подкрепа сред бизнес кръговете. Като значим негов поддръжник в четвъртък се очерта Съюзът на фермерите в Ълстър - организация, традиционно близка до юнионистите. Съюзът заяви, че споразумението, макар и не идеално, ще защити поминъка на неговите 12 000 членове и призова ДЮП да гласува за него.

"Брекзит се превърна в твърде политизиран и предизвикващ бурни настроения въпрос. Ние се фокусираме върху онова, което е най-добро за бъдещето на семейния фермерски бизнес в Северна Ирландия, - каза Айвър Фъргюсън, президент на фермерския съюз, който не зае позиция по време на референдума през 2016 г. за членството в ЕС. - В крайна сметка ние бихме предпочели решение, обхващащо цялото Обединено кралство - и толкова. Това споразумение, обаче, наистина е политическа гаранция, че ще се предотврати (Брекзит) без споразумение, което би било катастрофално за фермерските фирми и за икономиката на Северна Ирландия.

Малко сплашване

Северна Ирландия гласува с 56 срещу 44 процента за оставане в Европейския съюз на референдума, а Обединеното кралство като цяло гласува с малка разлика за напускане.

Проучване на университета "Куинс" констатира значителен разрив между огромна част от ирландските католици националисти, гласували за оставане, и повечето юнионисти-протестанти, които все още съставляват мнозинство от 1,8-милионното население на провинцията и които са избрали излизането (от ЕС).

Трите десетилетия на междурелигиозно кръвопролитие между националистите, които искат обединение с Ирландия, и повечето протестанти юнионисти, които искат да останат част от Обединеното кралство, бяха белязани с 3600 загинали, преди да бъде подписано мирното споразумение през 1998 г.

Мнозина чувстват, че това споразумение ще бъде застрашено от връщането на граничните проверки, като митническите постове ще станат вероятни мишени на атаки от малки войнствени националистически групировки.

Юнионистите се чувстват повече британци заради периода, известен като "Размириците", каза Милекен, който е гласувал за ДЮП в британските парламентарни избори през 2017 г., които укрепиха позицията на партията като главна юнионистка сила и дадоха на 10-те ѝ депутати ролята на балансьор в парламента в Лондон.

Не всички онези, които гласуваха за ДЮП, споделят нейните позиции срещу еднополовите бракове и абортите например. Те подкрепят тази партия, защото ако изберат по-малка, по-умерена и съперничеща на нея юнионистка групировка, това само би било от полза за националистическата "Шин Фейн" - бившето политическо крило на ИРА, чиято крайна цел е обединение на целия ирландски остров.

"Аз съм протестант, с което се гордея, но аз имам и гей приятели, както и приятели католици. Имам приятели сред всички части на общността с различен етнически произход, а ДЮП не иска ние да сме отворени към всички, - каза Стивън Муни - месар, който работи в протестантския квартал Шанкил роуд. - Въпросът е просто за червеното, бялото и синьото /цветовете на националния флаг на Обединеното кралство - бел.ред./. Това е просто протестантско, то няма нищо общо с възгледите на ДЮП, защото аз не съм съгласен с тях, но гласувам за ДЮП заради червеното, бялото и синьото. За кого друг да гласува човек?"

"Но щом ДЮП веднъж се забърка в тази игра, тя ще настоява на своето и няма да се люшка в различни посоки", добави той, визирайки опозицията на партията срещу споразумението.

Проучванията след референдума обаче сочат, че възгледите относно Брекзита не са се променили драматично през последните две години. Социологическа анкета през септември показа, че 50 процента от избирателите в Северна Ирландия искат втори референдум за Брекзит, 45 процента са против, а 5 на сто не са се определили. При националистите 83 процента са в полза (на втори референдум), а при юнионистите - 81 процента са против.

Макар много юнионисти да се страхуват, че запазването на по-тясна връзка с ЕС може да засили призивите за обединена Ирландия, други сочат, че вече съществуват различия с Обединеното кралство по социални въпроси като гей браковете и по регулаторни режими, като например за ветеринарни проверки.

"Ние вече живеем с такива различия тук и аз мисля, че хората по места знаят това", каза Айлийн Уеър, която като тийнейджърка е била член на пробританска паравоенна групировка, но после се е отказала и е заета вече няколко десетилетия с работа в района на Шенкил за подобряване на отношенията между двете общности.

"Ние имаме споразумението от Разпети петък /1998 г./ и това е единственото нещо, което може да ни изкара от Обединеното кралство, а не Брекзитът. Хората ще решат дали ние ще станем част от обединена Ирландия, или ще останем в Обединеното кралство. И докато този ден дойде, аз мисля, че тук има малко размахване на плашило (от страна на ДЮП)", подчерта тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Знайко
    #2
    Отговор на коментар #1

    Драги Любо, основно си прав. Имам бележка към последното изречение: британците имат някои отрицателни черти (преди всичко, прекалено високото им мнение за себе си), но тарикати не са. Спомни си, че повече от година (1940 - 1941) те бяха единствените, които воюваха срещу Хитлер.

  2. lubo
    #1

    Добре е, като се пише статия за Северна Ирландия, където британците са малцинство, да се дава думата и на мнозинството, т.е. на ирландците. Иначе оставаме с впечатление, че Медиапул взема позиция. Истината е, че партията на британците ДЮП държи парвителството на Мей, както ДПС държи нашите в Бг. От тях зависи държавата. Т.е. британците в Северна Ирландия имат инструмент да налагат своята позиция, кавато ирландците нямат. А ирландците все пак са мнозинство. ЕС не трябва да допуска техните права да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.