Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделката на Милен Велчев с дълга е ощетила държавата с 1 млрд. лв.

0 коментара
Сделката на Милен Велчев с дълга е ощетила държавата с 1 млрд. лв.
Независима експертиза на сделката с външния дълг, извършена от Министерството на финансите през 2002 и 2003 г., когато министър е Милен Велчев, показа, че тя е ощетила държавата с около 1 млрд. лева, и е попречила да бъде извършено по-евтино погасяване на същата част от дълга в следващите години.

Експертизата бе възложена от Министерството на финансите след конкурс на независимото аналитично звено "Индъстри Уоч", след като парламентът възложи извършването ѝ с решение от 14 април 2010 г.

Девет години след сключването на прословутата сделка по дълга от екипа на Милен Велчев и заместника му Красимир Катев не стихват полемиките било ли е необходимо сделката да бъде извършена и кой се е облагодетелствал от нея.

Критици на сделката по време на правителството на Симеон Сакскобургготски бяха както БСП, така и дясната опозиция в лицето на СДС и ДСБ. Силно негативна позиция по отношение на сделката заемаше и сегашният депутат от БСП Пламен Орешарски, който обаче спря критиките и започна да избягва темата, когато стана финансов министър в правителството на тройната коалиция начело със Сергей Станишев.

От НДСВ защитаваха министъра си и тогавашен заместник-председател на партията като твърдяха, че сделката е изключително успешна и е подобрила отношението на инвеститорите към България. Опонентите им подозираха, че сделката мощно е облагодетелствала финансови посредници в Лондонското сити около сина на Симеон Сакскобургготски принц Кирил.

Според доклада на "Индъстри Уоч" , раздаден на депутатите членове на бюджетната комисия в парламента в сряда и придружен от обяснение на финансовия министър Симеон Дянков, освен че носи преки и косвени загуби за бюджета, сделката отмества задължителните погасявания, които без нея е трябвало да се извършат в периода 2004-2007 г., за периода 2013-2015 г. Поради натрупания добър фискален резерв тогава обратното изкупуване на брейди облигации е нямало да се отрази неблагоприятно върху държавните финанси. Което не може да се каже за предстоящите плащания в следващите години.

Според изводите в доклада на "Индъстри Уоч" замените на част от външния дълг, извършени през 2002 -2003 г., не са намалили размера на плащанията по дълга, а само са намалили формално размера на главницата и са изместили тежестта на плащанията за по-късен период.

Замяната на брейди облигации с глобални облигации е реализирала финансова загуба от около 1 млрд. лева.

Сделката не е довела до съществена промяна в кредитния рейтинг на страната, каквито са били едни от доводите за реализирането ѝ.

Според анализаторите, ако сделката с дълга през 2002 -2003 г. не е била извършена, България би изплатила по-евтино дълга, обект на замяната. Допълнително отчетените положителни ефекти не са съизмерими с негативните финансови резултати от направената размяна, казват още анализаторите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.