Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделката на Милен Велчев за дълга го е оскъпила с 1 млрд. лв.

44 коментара

Ако сделката по превалутирането на външния дълг от долари в евро през 2002-2003 година не беше осъществена, България би изплатила по-евтино дълга си. Това повтори министърът на финансите Симеон Дянков в петък по време на парламентарния контрол, отгововаряйки на депутата от "Атака" Любомир Владимиров.

Сделката по трансформацията на дълга бе осъществена по време на правителството на Симеон Сакскобургготски под настойчивия натиск на тогавашния финансов министър Милен Велчев и заместника му Красимир Катев. Още тогава редица икономисти предупредиха, че сделката е неизгодна за България и само разсрочва плащанията в бъдеще време извън мандата на тогавашното правителство. Имаше и подозрения за огромни комисиони, които са били разпределени между консултантите по сделката от кръга около сина на Симеон – Кирил Сакс Кобурггота и финансовия министър Велчев.

Отчетените допълнителни положителни ефекти по времето на тази сделка не са съизмерими с негативните финансови резултати от направената размяна, каза в петък министърът, като припомни, че Народното събрание му е възложило с решение ат април миналата година да възложи проверка на сделката. Избран е бил независим външен консултант, чийто основен извод е бил именно този – реализираната загуба от сделката е 1 млн. лева.

Реализираните замени през този период на част от българския външен дълг не намаляват размера на плащанията по дълга, а водят само до формално намаляване на главницата и изтикване във времето на общото плащане. В резултат на замяната на брейди облигации с глобални облигации е реализирана загуба в размер на около 1 млрд. лв., прочете единият извод от анализа министърът.

По повод на твърдението от времето на сделката, че тя ще допринесе за подобряване на кредитния рейтинг на България, анализът посочва, че сравнението с изменението на кредитния рейтинг на Румъния за същия период не подкрепят тази теза.

Според Дянков, ако сделката не беше осъществена, досега България щеше да е изплатила тази част от дълга на по-ниска цена, затова вредата от сделката е несъизмерима с хипотетичната полза.

По думите на Дянков след излизането на този доклад експерти от финансовото министерство са мислили върху възможността да бъде предаден на прокуратурата. Юридическата експертиза в министерството обаче заключи, че това едва ли ще доведе до успешен резултат в прокуратурата, защото лесно може да се каже от тези, които го извършиха, "сгрешихме във времето", коментира министърът и посъветва народните представители, ако виждат възможност за юридически действия, да ги предприемат, тъй като докладът е публичен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #44

    Същото ще се случи и с проекта за АЕЦ Белене. Много становища казват, че проекта не е печеливш и ще ни загроби, но въпреки това властта не се отказва от неговото реализиране (всички поредни правителства - на царя, на БСП, и на ГЕРБ). Ясно е защо - ще лапнат комисионните, а след няколко години като се изясни тоталната загуба за държавата, ще си казваме същите приказки като коментар 41

  2. Анонимен
    #43

    Аналогът на № 39 с румънците според мен не е удачен. Румънците съвсем нормално затегнаха коланите и ликвидираха външния си дълг, а ние натрупахме 12 млрд. дълг и при Луканов фалирахме и спряхме плащанията.

  3. Анонимен
    #42

    I razdeli s bankata Meryll Linch tozi 1 miliard. Bratat na Milencho, Georgi e zet na Stojan Markov. A s parite postroi na nasheto Chernomorie mnogo hoteli, kato se zapochne ot ERMITAZH na Zlatnite pjasazi. Njama li naj-posle da ima vazmezdie za tezi, koito dovedoha balgarskoto naselenie da zaplashta dalgovete, napravani ot Milencho.

  4. Анонимен
    #41

    Питане: Защо Милен Велчев не е в затвора доживот? Отговор: Защото затворът в България е за кокошкарите.

  5. Анонимен
    #40

    Не сме толкова безпаметни! Още тогава, когато се сключваше сделката имаше силно- негативни изказвания и предупреждения в публичното пространство, включително от официални институции и специалисти! Въпреки това, тя е факт! Такива наивни обяснения за "грешка във времето" са просто дразнещи и обидни за българският данакоплатец!

  6. Анонимен
    #39

    РАЗСРОЧВАНЕТО НА ВЬНШНИЯ ДЬЛГ ПО ПРИМЕРА НА М. ВЕЛЧЕВ
    1. Г-н С. Дянков трябва да последва примера на М. Велчев и да се опита да разсрочи вьншния дьлг на Бьлгария. Това "пестене и гладуване" започва да ми напомня на гладуването на румьнците по времето на Чеушеску. Ако си спомняте - те (румьнците) гладуваха, "за да вьрнат дьлга си кьм Запада" (след което се очакваше да настьпи "раят на земята").  Всички знаем какво стана ...

    2. По всичко личи, че доларьт ше продьлжава да пада освен (и това е важно

  7. Анонимен
    #38

    Автор: Браво, Ваньо, браво, Костов!

    Без „облигациите на Милен Велчев” ГЕРБ нямаше да може да плаща пенсиите
    02.11.2011

    Митичното чувство за хумор на министър-председателя отново влезе в действие, когато ножът опря до тънкия хляб и бързо се заби в дъската за рязане. Видите ли, пенсиите щели да бъдат отново замразени, защото „имало да се плащат едни пари за облигациите на Милен Велчев”. Отговорът на такива хитринки е, че трябва повече да се чете. Ако може – архива на Файненшъл Таймс, Уол Стрийт

  8. Анонимен
    #37

    Браво на 35! Само че нямаше кой да го чуе и сега никой не чува!

  9. Анонимен
    #36

    Това ни е наследството от царчето, от Рапона ще е опоскването на фискалния резерв и падането на валутния борд.

  10. Анонимен
    #35

    15. 03. 2002,
    Уважаеми господин Министър-председателю,

    Насочвам вниманието Ви към сделката за замяна на български брейди-облигации с държавни облигации в щатски долари и евро, която беше разрешена от Народното събрание през тази седмица по искане на Министерския съвет.
    Споделям, че е необходимо България да излезе на свободния пазар на кредитите и сама да се справя с обслужването на своя външен дълг без да разчита на непрестанната подкрепа на международните финансови институции. Това трябва да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.