Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделката за ВМЗ-Сопот пак удължена и под въпрос

Купувачът в последния момент поиска да съкрати 2000 работници въпреки забраната

15 коментара
Снимка: БГНЕС

Сделката за приватизацията на ВМЗ Сопот е под въпрос, след като единственият кандидат фирмата "Емко" ЕООД не подаде оферта в изтеклия в петък краен срок и се наложи Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) да го удължи до понеделник 14 януари..

Първоначалният срок бе 15.00 часа в петък, но часове по-рано стана ясно, че фирмата иска в предприятието да останат едва 1200 работници от сегашните над 3200, въпреки че според стратегията за приватизацията на предприятието, която е одобрена от парламента, купувачът е задължен три години да запази всички работни места.

От агенцията обясниха, че имат право да удължат срока при положение, че има само един кандидат купувач или няма подадени оферти до определения срок. Това е поредното отлагане на срока за подаване на обвързващата оферта, след като предишното бе направено по искане на кандидат-купувача, за да има повече време за разговори с ръководството на предприятието и подготовка на предложението си за придобиване на заводите. Досега от "Емко" не бяха коментирали желание за драстично свиване на персонала на ВМЗ. Такова бе обявено буквално в последния момент и то от страна на синдикатите, които съобщиха, че собственикът на фирмата Емилиян Гебрев е поискал в петък от представителите на КНСБ и КТ "Подкрепа" във "ВМЗ" ЕАД да дадат съгласие за шоковото съкращение. 


Гебрев е настоял да отпадне от Колективния трудов договор разписаната процедура за съкращаване на персонал. От синдикатите обаче категорично са отказали да се съгласят. Шефът на АПСК Емил Караниколов от своя страна коментира, че няма никаква възможност да се променят условията на конкурса и да се приеме предложеното намаляване на персонала. Запазването на броя на служителите е изрично предварително условие, което трябва да бъде записано в приватизационния договор. 

Икономическият министър Делян Добрев заяви, че очаква подаването на офертата, която трябва да отговаря на условията в стратегията за приватизиране на дружеството.

"След това до вторник следващата седмица Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и Надзорният съвет трябва да преценят дали приемат, или не офертата", обясни Добрев преди да стане ясно, че оферта няма.

Работниците в предприятието продължават протестните си действия заради дължимите им заплати.

Към момента служителите на ВЗМ имат да получават две заплати и два аванса, които са средно по 750 лева. От 14 януари става дължим и трети аванс.

Работници споделиха, че част от магазините в Сопот са престанали да им дават продукти на версия, тъй като и те започват да изпитват затруднения.

Предприятието е определящо за съществуването на целия град, а и за съседния Карлово.

Държавата разчита на бърза сделка за предприятието, след което купувачът да покрие дължимите средства както за заплати, така и към бюджета за осигуровки.

Работниците излязоха на няколко протеста в града, по време на които обявиха, че са в много тежко положение и не могат да задоволят основните си човешки нужди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    няколко часни фирми са се залепили като прразити и унищожават вмз от години

  2. Анонимен
    #14

    това 13 е наистина фатално число - под него винаги ще се изкаже некой биш партиен акъл

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  5. Анонимен
    #11

    Защо институциите/ министър Тотю, централите на Подкрепа и КНСБ, Инспекцията по охрана на труда в Пловдив / не сезират прокуратурата, че в държавната фирма ВМЗ-Сопот работниците имат да вземат две заплати и три аванса?

  6. Анонимен
    #10

    Аз ако съм давам го на изплащане на работниците като ще искам всяка година да плащат на държавата определена твърда сума пари докато се изплати целия завод след което става техен.

  7. Анонимен
    #9

    ааа емко присвоява всички договори на вмз.фирма емко не е инвеститор.тя няма разработки,няма технологии и развойна дейност.техническа информация се източва от вмз.фирмата изкупува стари изделия, боядисва ги и ги продава.защо не се разследват взаимоотношенията между емко и вмз? колко стока, собственост на емко е преработена във вмз и на какви цени?кой е спечелил?може би емко дължи пари на вмз? правителството да престане да се гаври с хората от вмз!!!спрете тази позорна приватизация!!! идеите на емко са свързани с проектите на кинтекс и металхим от 1980 г.

  8. Анонимен
    #8

    Към номер 5.Абе ти като не разбираш от военно производство,защо коментираш?ТИ знаеш ли че този завод са го искали Руска,Чещка,Израелска,Американската фирма Бойнг,но Блгарските ЛУМПЕНИ решиха да го продадат на един бивш служител на КИНТЕКС.МАФИЯ!!!

  9. Анонимен
    #7

    No6 - ето го и отговара на въпроса, защо трябва да се приватизира ВМЗ, частника не дава лесно комисионни.N05 първо това не са синдикалисти а обикновенна лумпенизирана пасмина от онова време, второ не едно предприятие е унищожавано под рубриката "социална справедливост - работа за всички", за мнозина "пролетарии" от източната част на Европа престоя пред машината се смята за работа.

  10. Анонимен
    #6

    №3,нЕкои пояснения:1."ВМЗ"ЕАД има ПЪЛЕН лиценз за ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ СЪС СВОЯТА ПРОДУКЦИЯ. 2.Защо "ВМЗ" НЕ ТЪРГУВА САМОСТОЯТЕЛНО СВОЯТА ПРОДУКЦИЯ е ясно на МИСЛЕЩИТЕ С ГЛАВИТЕ СИ-а)защото държавата /т.е. партията-майка ГЕРБ/ не може да прибере КОМИСИАННАТА; б)защото шефът на "ВМЗ" Иван Стоенчев НЕ МОЖЕ да прибере СВОЯ пай от ВСЯКА сделка. 3.Държава/т.е. ГЕРБ/ ТЪРПИ Стоенчев вече ЧЕТВЪРТА година,виждайки че фирмата затъва с всеки изминал месец.И тук следва ЛОГИЧНИЯТ въпрос ЗАЩО, ЗАЩО?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.