Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделката за ядрените подводници била договорена на срещата на Г-7 без знанието на Макрон

25 коментара
Сделката за ядрените подводници била договорена на срещата на Г-7 без знанието на Макрон

Подробностите за отбранителното споразумение AUKUS между САЩ, Великобритания и Австралия са били договорени на срещата на върха на Г-7 през юни в Корнуол без знанието на френския президент Еманюел Макрон, пише британският вестник "Сандей Телеграф", цитиран от БГНЕС.

Според вестника тогавашният британски външен министър Доминик Рааб е участвал в сключването на сделката. В същото време министърът не се е вслушал в предупрежденията, че това може да навреди на отношенията с Китай и Франция.

Документите, свързани с AUKUS, са маркирани като "строго секретни" в британското правителство, се казва в статията.

Срещата на върха на Г-7 се проведе в Корнуол в южната част на Англия от 11 до 13 юни. Тази година на нея бяха поканени и лидерите на Австралия, Индия, Южна Африка и Южна Корея.

Британският премиер Борис Джонсън, президентът на САЩ Джо Байдън и австралийският премиер Скот Морисън обявиха тази седмица ново партньорство в областта на отбраната и сигурността AUKUS, което предизвика бурна реакция от страна на Франция и ЕС.

Канбера обяви също оттеглянето си от договора за подводници с френската компания Naval Group.

Сделката на стойност 90 млрд. долара (56 млрд. евро), наречена "Договор на века", предвиждаше производството на 12 атакуващи подводници от клас "Barracuda". В четвъртък Австралия обяви, че планира да построи най-малко 8 подводници с ядрени двигатели с американски и британски технологии, като част от тристранното партньорство в областта на сигурността.

Френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан заяви, че е "вбесен" и нарече решението на Австралия "удар в гърба".

В петък френските посланици в САЩ и Австралия бяха отзовани за консултации в Париж. Както медиите писаха, Франция прави това за първи път в историята.

Австралия беше откровена, открита и честна с Франция относно притесненията си, свързани със сделка за френски подводници, заяви междувременно министърът на отбраната Питър Дътън, цитиран от Франс прес и Ройтерс.

Дътън подчерта, че разбира недоволството на французите, но отбеляза, че твърденията, че австралийското правителство не е изразило своето безпокойство пред Париж противоречат на публично направени изявления. "Правителството имаше своите проблеми, ние ги изразихме и искаме да работим в тясно сътрудничество с французите и ще продължим да го правим в бъдеще", заяви министърът. Той добави, че страната е взела решение в интерес на националната си сигурност.

Според Дътън Канбера не е можела да закупи френски ядрени подводници, защото за разлика от американските, те трябва да бъдат презареждани. Това е направило американските подводници единствените подходящи за денуклеаризираната страна.

Споразумението AUKUS изправи САЩ пред безпрецедентна дипломатическа криза с Франция, която според анализатори може да причини трайни щети на съюза с Париж и Брюксел и поставя под съмнение обединения фронт, който администрацията на американския президент Джо Байдън иска да изгради срещу Китай, отбелязва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #25
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #24
  3. Филип Тотю
    #23
    Отговор на коментар #21

    И за теб и тези които мислят като теб, ако знаете поне малко английски, почетете малко Американските медии, мнения на Американски Военни служещи, Интелектуалци, Учени, Писатели, Артисти в Туитър(ако можете да боравите с него) и вижте какви "АНТИАМЕРИКАНСКИ" според тесногръдият ви критерии мнения има. Някой спомена, че простотията и наглостта вървели ръка за ръка, да, но е пропуснал агресията и тесногледството.

  4. Филип Тотю
    #22
    Отговор на коментар #21

    Кой ти се залепя бе психясъл чичка, пишеш публичен коментар, разбира се, че ще те коментирам. Какви са тия старшинства и подобни, това не ти е казармата или социалистически колектив. Троловете само плюят и се заяждат без аргументи, аз се аргументирам, но като нямаш силици и капацитет, давай плюй и кълни. Антиамерикански съм за функционално неграмотните и параноиците като теб, аз изразявам притеснения именно за проблемите на САЩ, които директно застрашават моята свобода и развитието на човечеството,

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #21
  6. Филип Тотю
    #20
    Отговор на коментар #19

    Да не споменавам, че на Китай са им достатъчни само Армията на Северна Корея която като бройка персонал е Втора в Света с почти 8 милиона военнослужещи. Колкото и да са примитивни с помощ от Китай стават неудържима сила! Само Атомът може да ги спре, а то като тръгне на Атом, остъй....

  7. Филип Тотю
    #19
    Отговор на коментар #18

    1.5 Милиарда Китай към 2021 по Гугълпедия, простете.

  8. Филип Тотю
    #18
    Отговор на коментар #15

    Да добавя обобщено, във времената на "Работническо Дело", и най малкото отклонение от правата линия на Партията се водеше ерес, самокритиката моментално те заклеймява като "Враг, капиталист, империалист, фашист". А "Новата Империя на Злото, Комунистически Китай" е именно дело на САЩ и Запада,. Безкрайната Алчност и Високомерие, превърна Китай в Сила способна да завладее цялата Планета, не за ден, два, година, а бавно системно и методично напред във Времето. 2.5 милиарда ли са, колко? С Фрагментиране на Запада и с Протекционистка Политика, пък хептен няма да бъдат удържани Китайците.

  9. Филип Тотю
    #17
    Отговор на коментар #15

    Не чета "Работническо Дело" от както бях дете, а и тогава не ме влечеше. Изразявам собственото си мнение и съм се аргументирал, а ти бързаш да ме квалифицираш и обвиняваш за "Враг на Народа", слагаш ми думи в устата, точно в стил вестникът който си дал за пример. Абсолютизъм и никаква Самокритика. Не усещаш ли, че си се превърнал в това срещу което уж се противопоставяш. Лицемерие и тесногледство.

  10. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.