Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделките на МС в края на мандата – без търг, на тъмно

10 коментара

През последните дни правителството взе няколко решения, които предизвикаха оживена дискусия. Освен тях, бяха приети и други решения, които, макар да останаха встрани от общественото внимание, имат същите характеристики. Като цяло, става дума за сделки, при които без търг се определя една или друга компания, получаваща обществена поръчка под формата на бартер.

“Дома на покойника”

Министерският съвет прие решение, с което дава съгласие държавата да участва като учредител на “45 West-България” АД. Учредители на дружеството са държавата, представлявана от Министерството на финансите и английската инвестиционна компания “45 West”. Министерството ще участва чрез непарична вноска – регулиран поземлен имот с обща площ 3 232,75 кв. м. в центъра на София (градинката на “Дома на покойника” на пресечката на Гурко и Раковски), а компанията ще финансира проектирането и изграждането на административна сграда и паркоместа за нуждите на МФ и 5-звезден хотел с инфраструктурата към него. След приключване на инвестиционния проект, държавата ще получи собствеността върху изградената административна сграда и паркоместата в замяна на акциите, притежавани от МФ в дружеството.

Основните критики в медиите срещу компанията, с която се сключва договор, са че тя е “спяща компания”, която никога не е извършвала никаква дейност и че капиталът на компанията е два паунда. Тези факти, обаче, могат много лесно да се обяснят – честа практика е регистрирането на нови компании за извършването на определен проект /това дори беше задължително изискване при много приватизационни сделки през последните години/. От друга страна, във Великобритания няма изискване за минимален уставен капитал и по тази причина не е учудващо, че компанията е регистрирана с капитал от два паунда.

Всъщност, основният проблем при сделката е, че не е проведен търг и по тази причина, първо, не е ясно дали условията на сделката са изгодни за възложителя и второ, не е ясно защо е избрана точно тази компания за изпълнител, а не друга. При сделката с градинката на “Дома на покойника” се прилага практически същата непрозрачна процедура, използвана при отдаването на концесия на магистрала “Тракия”. Възможно е сделката да е изгодна, но е възможно и да е абсолютно неизгодна. Единственият начин, по който може да се прецени това е провеждането на два открити търга – единият за продажба на имота, а другият – за възлагане на строителство на административна сграда и паркоместа.

На още по-дълбоко ниво, не е ясно дали министерството на финансите се нуждае от нова административна сграда или по-скоро се нуждае от намаление на персонала. В допълнение, добре е да се прецени дали е удачно да се унищожават градинките в центъра на столицата. В развитите страни, властите се опитват да придобиват допълнителни терени, които да превръщат в паркове, докато в България се получава обратното.

Летище “Божурище”

Министерският съвет одобри сделка, при която Министерството на отбраната извършва замяна на терен срещу апартаменти. Компанията “Индустриален Парк София” АД ще предостави апартаменти в София и Пловдив на Министерството на отбраната срещу военен имот - терен с административна сграда и други постройки в с. Гурмазово /бившето военно летище Божурище/. В София апартаментите се намират в кварталите Хаджи Димитър, Манастирски ливади, Дружба и в Студентския град, а в Пловдив - в кв. Въстанически.

Както и в случая с “Дома на покойника” отново не е проведен открит търг, от което следва, че не е ясно дали сделката е изгодна, нито пък е ясно дали не е имало друга компания, която би предложила по-добри условия. Ако процедурата беше търг за продажба на съответния недвижим имот и отново търг за покупка на апартаменти, би имало конкуренция и на двата търга, което гарантира постигане на най-добрите възможни условия от сделката. Липсата на търг води до липса на състезателна процедура.

Това не са всички решения, които са спорни или за които липсва достатъчно информация, за да стане ясно дали те са ефективни или не. През последните дни бяха опростени и разсрочени дълговете към бюджета на частна компания, бяха използвани публични средства за покупка на акции в друга. Аргументи за тези действия не бяха представени. Би било добре да се помисли за повече публичност при обосновката на такива решения. В допълнение, може да се помисли за премахване правото на правителството да опрощава и разсрочва задължения към бюджета на търговски дружества.

В заключение, можем да посочим, че провеждането на открит и прозрачен търг гарантира защита на интересите на данъкоплатците. Провеждането на процедури, които са различни от търг, може да защити интереса на данъкоплатците, но може и да не го защити, което изглежда се случва по-често. По тази причина е препоръчително откритият, прозрачен и конкурентен търг да се превърне в единствената процедура, използвана от администрацията.

Институт за пазарна икономика

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вуте
    #10

    Не препоръчителен, а задължителен.

  2. Stanqo
    #9

    Sled kato naroda pak glasuva za staroto statukvo da si tarpi gionsuratite.

  3. RAN
    #8

    ИПИ за пореден път няма ясна и категорична позиция по конкретен казус - "Може да защити интересите на данъкоплатците, но може и да не ги защити...(за последните процедури на МС). Ами ако ги е защитило?

  4. съдия
    #7

    Крайно време е да си платят за гьонсуратлъка!

  5. joro sofkin
    #6

    Qsno e, 4e kradat za posledno...Na Organizaciata, koqto predstavlqvam kleptomankata 6uleva i Hristova , i dvete v IQ-meno pauza, be okradena ot dvete vidni koburgovi komisionerki... Pitaite deputatite ot NDSV ot kude idva termina "veselata vdoviza" i zashto tq, velingradskata evreika i vidna tarikatka, izmisli termina "debeli zadnici"...Mislq, 4e trqbva da razgonim 40-ia Parlament, samo za da razgonim fashistko- kleptomanskata sgan na Madridskia Bokluk Koburg... Predi sedmiza stanah Svetoven i olimpiiski shampion po Badminton za hora s nisuk rust... V Paris....

  6. Pete
    #5

    Da vidim, kak shte reagyarat deputatite izvan Simeonovata paplach...?!

  7. редактор
    #4

    Нали Костов беше най-големия крадец!Защо сега редите сълзи и сополи?През 2001 нали гласувахте за тези мекерета.Жалкото е,че сега и тези,които не ги подкрепихме ще плащаме заради ограничените ви мозъци.

  8. бат пешо
    #3

    не става с препоръки, брато. става със задължителна публичност по конституция, забрана комунистически свини или техни деца и внуци и каквито и да било роднини да заемат каквато и да е публична, административна или изборна длъжност. т.е. ЛУСТРАЦИЯ, брато. на комунистическата хидра отрежи главите, тялото изгори и отново ножовете и сатърите наостри и чакай я - да се появи отново. а сега иди да си четеш икономическите си "науки" дето си ги научил в УНСС при "проф." румен гечев

  9. BG
    #2

    Поръчката за осигуряване на посолствата ни в чужбина със сателитна свързаност до България също беше възложена без търг. Добре се накраде Паси - това стана по негова воля.

  10. българин
    #1

    Доган поне си призна за кръга от фирми.Ще бъде ли така добър и С. Саксобурготски или пак ще смутолеви нещо неразбираемо?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.