Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС - здравите сили надделяха над здравия разум

0 коментара

Едвин Сугарев напусна СДС. Възникват два суперважни въпроса: морален, който е основен за християндемокрацията, и прагматичен.

Според лидера Надежда Михайлова, напускането било въпрос на личен избор. Едвин Сугарев можеше да остане член на Националния съвет. Не Националният съвет го е избрал и някак не върви той да го маха. В известен смисъл по-скоро Едвин е избрал лидера, отколкото лидерът него.

Апаратът на "Раковски" 134 едва ли има съмнения в морала на Едвин, който вече е станал нещо като публична икона за честност на фона на доста либералните политически нрави в България. И доста хладнокръвно апаратът избра да играе именно на моралната струна, която за Едвин е доминираща. Зад кадър, на пълна мощност беше включена машината за обявяването му за враг - "Търговия с тялото на СДС!" и т.н. И Едвин си тръгна омерзен. А лидерката, която формално дори не участваше в сценария, ни успокои, че Едвин Сугарев сигурно щял да намери подслон някъде другаде. Сиреч, досега подслонът му го е давала тя.

Анализът на практическите последствия е по-сложен. В случая дори не е толкова важно, че един лидер си е тръгнал, колкото на какво е способна политическата сила, за да се случи това. И какво беше предпочетено пред него. Прогнилата съдебна система начело с Филчев, която единодушно бе заклеймена както от обществото, така и от ЕС и САЩ. Заиграването с червения магнат Петър Манджуков, основен спонсор на политическия противник. Залагането на Антоан Николов и хората му за местните избори.

Без значение справедливо или не, СДС има проблем с публичния си образ, който се свързва с корупция и стана основна причина за загубата на парламентарните избори.

Освен това през двете години в опозиция, една от които под ново ръководство, СДС не успя да изгради нов образ на стабилна, състоятелна и привлекателна за обществото дясна алтернатива. Още по-малко управленска. Което е сериозният проблем не за самото СДС, а за България.

Най-странното е, че независимо от съпротивата си срещу критиките на Едвин Сугарев, ръководството СДС все пак реши да прихване една от идеите му - за предсрочните избори. Която е една степен по- малко радикална от другата му "талибанска" идея - за напускане на парламента и уличен натиск срещу управлението.

За сметка на това сините отказаха да се занимават с далеч по- важните въпроси, които повдигна Едвин Сугарев - за самозатварянето на СДС и превръщането му в "семинарна" партия, липсата на идентификация за това кого представлява и как точно го представлява, липса на нови послания и т.н. Именно чрез решаването на тези въпроси СДС би могло да спечели широка обществена подкрепа и да се превърне в реална управленска алтернатива.

СДС обаче отказа да дискутира проблемите, поставени от Едвин. Вместо това беше предложена формулата: "знаем какво правим, правим много, вервайте ни!" Ако се радваш на безгранично доверие и подкрепа, такъв подход може дори да свърши работа. Но за доста кратко време, далеч по-малко от двете години след загубата на парламентарните избори, през които този стил стана доминиращ. Колкото до доверието, с което се ползва в момента СДС, при всичките възможни манипулации на социологическите агенции, за всекиго е ясно, че пада под санитарния минимум.

Казусът с Едвин Сугарев показа, че ръководството на СДС не желае някой да му разваля настроението с неудобни въпроси и да го подтиква към самоанализи. Обявявайки курс към предсрочни избори, но без да има действаща стратегия и тактика как да ги спечели, СДС се превръща в помощник на БСП за идването ѝ на власт.

Най-парадоксалното е, че новото и старото ръководство на СДС, които трудно намират допирни точки по редица въпроси, се оказаха единни в нетърпимостта си към Едвин Сугарев и в желанието си да прикрият липсата на действителни промени в СДС с лозунги за сваляне на правителството. Иван Костов и Надежда Михайлова се оказаха единни и в мнението си, че лидерът не трябва да влиза с дискусия с членовете на Националният съвет. Да не говорим за редовите членове на СДС или пък за хора, които дори не са членове на партията. Лидерът е, така да се каже, самодостатъчен и не бива да му се искат обяснения или да му са дава акъл.

През последните седмици, докато течеше задочният дебат между лидерите на СДС и Едвин Сугарев, Надежда Михайлова нееднократно каза, че за нея е важно не обединението около собствената ѝ личност като лидер, а обединението около политиката ѝ. Само дето не се разбра каква точно е политиката. Именно това искаше да разбере и Едвин, но бе заклеймен като враг.

Както се казва, нищо ново под слънцето - здравите сили надделяха над здравия разум.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.