Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС: БСП и "Възраждане"" гонят сериозните инвеститори

0 коментара

БСП и бизнес клуб “Възраждане” пречат на приватизацията на ДСК и БТК и разколебават купувачите, заявиха днес от "Раковски"134. Лидерите на СДС се срещнаха с изпълнителния директор на ДСК Красимир Ангарски и с шефовете на БТК Иван Спасов и Бойко Димитрачков. Повод за разговора по инициатива на десницата стана обявената обща позиция на БСП и на бизнес клуб "Възраждане" срещу приватизацията на ДСК и БТК.

"За първи път БСП и части от българския бизнес се набъркват в приватизацията на една банка и то най-стабилната банка в момента. За първи път политическа сила се ангажира и се обявява открито срещу реално привличането на чуждестранни инвеститори. За нас, с тази си позиция БСП поставя под съмнение най-добрата банка и ѝ пречи да намери най-добрия партньор", заяви лидерът на СДС Надежда Михайлова.

СДС не дели инвеститорите на национален и чужд капитал, каза още Михайлова и допълни: "Има капитал, който създава работни места в България и плаща данъци, а има и друг капитал, който е също добре познат, който трупа пари, когато БСП е на власт, излиза от страната, когато БСП излезе от властта и се връща отново - например под формата на амнистия на капитали, когато БСП се присегне отново към властта". Тези процеси не са в контекста на националните интереси на България, заяви Михайлова.

Михайлова определи отношението към приватизацията като ясен разграничител за философията на различните политически сили. Зам. председателят на СДС Пламен Орешарски припомни част от методите на индустриалната политика на БСП, довела до масовия фалит на банки през 1996 г. – постановления, в които управляващата партия препоръчва на банки да финансират определени сектори на икономиката. "Много се притесняваме това да не се повтори при опитите на БСП да управлява страната. Виждаме симптоми, че нищо не е забравено при прилагането на подобни методи - напротив, публично се афишират", заяви Орешарски.

Михайлова коментира и идеята на бизнес клуб “Възраждане” банка ДСК да бъде продадена на “алианс от български инвеститори”, предложена от Емил Кюлев. “Това е доста странна идея, на фона на това, че идва от хора, които до този момент има случаи, в които не са успели да защитят спестяванията на хората", каза тя, визирайки факта, че Кюлев бе шеф на фалиралата ТСбанк.

Основният упрек на СДС към правителството по отношение на приватизацията на БТК е, че то не успява да привлече стратегически инвеститор. Десните обаче разкритикуваха левицата и “Възраждане” за тезата им, че сега не е моментът за продажбата на телекома. И Михайлова, и Орешарски припомниха, че изказвания срещу приватизацията на дадена фирма намаляват цената ѝ. “Ние се страхуваме, че ако БКТ сега не се продаде, следващата година може да се стигне до ситуация телекомът не само да се обезцени, но и да има нужда от бюджетни субсидии, за да съществува този сектор въобще", каза Пламен Орешарски. Михайлова добави, че забавянето на сделката ще засегне интересите и на потребителите, които сега получават социални пакети услуги от БТК. "Доброто цялостно състояние на компанията е задължително условия, за да продължи тази социална политика спрямо гражданите", допълни синята лидерка.

След срещата, пред журналисти единствен коментира изпълнителният директор на банка ДСК Красимир Ангарски. По думите му, от СДС са поискали информация как се развива банката, каква е готовността да бъде приватизирана и има ли потенциални сериозни инвеститори. "Консултантите от Джей Пи Морган обявиха, че има между 3 и 5 много сериозни инвеститори. Аз също знам, минавали са през банката”, каза шефът на ДСК.

Той потвърди мнението на СДС, че изказвания срещу приватизацията разколебават чуждестранните инвеститори, най-вече когато излизат от политическа сила.

Като смешна определи Ангарски идеята за “алианс от български инвеститори”, лансирана от собственикът на Росексимбанк Кюлев. "След като банката е обявена за най-добрата на годината, след като в стратегията за приватизация е записано, че купувачът трябва да е по-добър от нашата банка, значи такъв в България няма и това просто ми звучи смешно”, каза Ангарски. “Според мен пред това да дойдат от световно известните банки, които се интересуват, да ни стане собственик български консорциум - това е просто...", допълни шефът на ДСК.

Ангарски посочи, че само за първите 8 месеца банка ДСК е постигнала планираната за цялата година 40 млн. печалба. “Лошите ни кредити са почти нищожни, няма друга такава чиста банка”, добави той.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.