Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС предлага електронно гласуване за изборите

61 коментара

СДС внесе в петък законопроект за електронното гласуване. От парламентарната трибуна лидерът на партията Мартин Димитров съобщи, че по предварителни оценки привлечените по този начин допълнителни гласове могат да достигнат половин милион. Законопроектът получи и подкрепата на българи зад граница, обединени в Съюз на българите по света "Бъдеще", които дадоха и някои препоръки по техническата организация на електронния вот.

Лидерът на СДС заяви, че целта на електронното гласуване е да се разшири гражданското участие в изборите чрез привличане на младите избиратели, на тези със специфични физически потребности или заболявания. Той добави, че над 1 млн. българи живеят в чужбина и така те ще получат право да участват в изборите.

Димитров каза, че по отношение на процедурите електронното гласуване е сигурно и надеждно, колкото това с хартиени бюлетини и не по-малко надеждно от широко прилаганото по света дистанционно гласуване по пощата. Димитров допълни, че разходите за подаване и обработка на един глас при електронно гласуване в момента са съизмерими с тези при гласуването с хартиени бюлетини, а в бъдеще ще паднат под тях.

Лидерът на СДС даде пример, че в Холандия над 95 на сто от избирателите гласуват електронно в контролирана среда, а в Латвия всички имат достъп до електронно гласуване чрез банкови смарт карти. Електронно се гласува на избори и референдуми в някои кантони на Швейцария, в Англия, Ирландия, Франция, Швеция, Германия, Испания и САЩ. Дори в Мексико, Бразилия и Индия има въведено електронно гласуване.

Димитров упрекна тройната коалиция, че промяната на изборното законодателство закъснява. "Закъснението е единствено по вина на тройната коалиция, което ни кара да се съмняваме в желанието БСП, ДПС и НДСВ да въведат мажаритарност и на тези избори", коментира Димитров.

Съюзът на Българите по Света "Бъдеще" припомни, че от самото си създаване през 2005 г. настоява за въвеждане на електронно гласуване. Отхвърлянето на това предложение ще бъде изтълкувано еднозначно като злонамерен акт спрямо избирателите.

Препоръките на съюза са да се прецизират механизмите за получаване на пароли за достъп до сайта за електронно гласуване. Според текста паролите за гласуване се изпращат с препоръчана поща на адреса посочен от желаещия да гласува електронно.

За съжаление, българската администрация няма практика да изпраща кореспонденция на адрес извън територията на България. Тя трябва да бъде задължена законодателно да го направи независимо от страната, в която подателят желае.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

61 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. @
    #62

    Като в конкурса за българска песен на Евровизия.

  2. az
    #61

    Elektronnoto glasuvane ne moze da stane udar po DPS zastoto ne moze da se glasuva samo elektronno. Njama "elektronen" cenz i ne moze da zadulzish njakoj da glasuva samo po elektronen put. Zadulzitelno ostava i obiknoveno glasuvane. Togava kakuv e efekta ot elektronnoto? Prosto, poveche vuzmoznosti za falshifikacia za tozi kojto ima dosup do software ili ima dobri hakeri

  3. az
    #60

    Kolkoto tja be chestno provedena ili kolkoto realni rezultati moze da se ochakvat ot "glasuvaneto" za lubima kniga, sustoto ste stane i tuk

  4. Карина
    #59

    преференциално гласуване с нисък праг, това ще позвли в рамките на политика, която подкрепяш да избереш лица които преценяваш, че най.дбре мгат да я осъществяват. Другото е хвърчене в небесата и губене на енергия с пропускане на това, което днес и сега можеш да направиш.

  5. orthododx
    #58

    Наместо да преразгледа основно философията и практиката на комунистическия режим, СДС се занимава с дребнотемие и със симулация на работа, като дава невъзможни за реализация предложения. Много ми е интересно кой плаща на такива некомпетентни хора като седесарите у нас?

  6. Карина
    #57

    трябват около 5-6 месеца иначе е добре

  7. Неверния Тома
    #56

    ЕГ създава идеални условия за купуване на гласове. Кой ще ми попречи избирателят да натисне пред мен клавиша който му посоча?

  8. az
    #55

    Прав си. В държавите посочени по-горе има демокрация и такова животно като кебапче за глас няма

  9. МИ6
    #54

    каквито сме си "интелегентни" и компютърни спецове....Много ми е интересно кой и как в общи линии ще контролира сигурността на изборния резултат.Иначе -да,прекрасно!

  10. Peter
    #53

    Става дума за гласуване с електронен подпис, който не е ефтин и се вади срещу лична карта от няколко оторизирани ИТ фирми, имащи офиси само в големите градове. Не е достатъчно купуващия гласове да ти каже кой бутон да натиснеш. Освен хонорара ти той има разходи за: - да ти плати да си купиш подпис - да те закара до мястото където да си го вземеш - да ти го инсталира - след това вече може да натисне бутона и от твое име Разбира се, всички тези действия се регистрират и това не са анонимни бюлетини

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.