Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС със САЩ, БСП - против

0 коментара

Премиерът Симеон Сакскобургготски ще направи в сряда обръщение към нацията във връзка с иракската криза. Пред журналисти днес той каза, че е имал разговор с американския президент Джордж Буш снощи и от България не е било поискано да разшири участието си в операцията срещу Ирак.

Поведението на правителството днес бе разкритикувано и от СДС, и от БСП. Сините са недоволни от неспособността на управляващите да водят диалог с обществото и да аргументирано да защитят позициите по иракската криза, които СДС принципно подкрепя. Националният съвет на партията подкрепи с декларация категоричните стъпки на водената от САЩ антитерористичната коалиция и заявената от българската държава позиция, основана на решенията на парламента от 7 февруари т.г. В същото време СДС се обяви против приемането на бежанци.

БСП може да внесе вот на недоверие заради Ирак

БСП доразви заявената от президента Георги Първанов позиция и се обяви против военни действия без санкцията на ООН. Според левицата това би разклатило сериозно международния ред и е нарушение на принципите на международното право. Лидерът на БСП Сергей Станишев обяви, че решението на парламента от 7 февруари, с което бе одобрена подкрепата на България за операция срещу Ирак, не дава право на правителството да включва България в коалиция за провеждане на военни действия срещу Ирак.

Станишев цитира президента Георги Първанов, че "решението на НС не означава политическа подкрепа и участие на България в такава коалиция".

Тази формула е съвсем нова и непозната в българския политически живот, контрира лидерът на СДС Надежда Михайлова. "По какъв начин може да се коментира решение на парламента, което не било политическо, а техническо - оставям на вас да го прецените", обърна се Михайлова към репортерите по време на брифинга на СДС след Националния съвет на партията.

Червените реагираха остро най -вече срещу изразената от Външно министерство готовност България да обсъди допълнителни форми на участие във формиращата се коалиция срещу Ирак, ако развитието на ситуацията наложи това. Днес от МВнР обаче категорично беше отречено от България да е искано допълнително участие.

Ако правителството излезе от рамките на решението от 7 февруари и наруши конституцията, въвличайки България във войната, БСП ще смята, че правителството е вредно за България, което не изключва да му бъде поискан и вот на недоверие, каза Станишев.

Зам.-председателят на БСП Румен Овчаров изтъкна, че по време на вчерашното заседание на Консултативния съвет при президента мнения за допълнително участие не са били изказвани. На същото заседание, според Овчаров, кабинетът отхвърлил идеята за създаване на кризисен щаб, за да не всява психоза сред населението, но малко по-късно създаването на щаба станало факт.

БСП следва общата политика на Партията на европейските социалисти, която е за водещата роля на Съвета за сигурност на ООН в кризата, посочи Станишев. "За БСП започването на военните действия не може да бъде легитимирано от резолюция 1441, защото в противен случай никой не може да обясни защо бяха всички усилия за приемането на нова резолюция на Съвета за сигурност. Всички международни фактори изхождаха от разбирането, че резолюция 1441 не дава правото за автоматично използване на военна сила", поясни той.

Левицата за пореден път поиска утре премиерът да се яви в парламента и да даде последна актуална информация дали са поемани други ангажименти към САЩ и Великобритания и дали има искания за други форми на българско участие. Левицата ще отправи питания и към отделни министри по иракската криза. Станишев оцени като неприемливо поведението на премира, който повече от месец се криел от депутатите, за да не говори по темата за "войната и мира" и за сигурността на българските граждани.

Зам.председателят на БСП Румен Овчаров заяви, че "двойната игра на правителството и отделни негови членове" продължава, защото те с действията си предопределяли българската позиция "без санкция на легитимни органи".

СДС е против приемането на бежанци

Надежда Михайлова отказа да коментира изявлението на говорителя на Външно министерство, че България е готова да обсъди допълнителни искания на САЩ във връзка с операцията, поради непознаване на съдържанието му. Тя само съобщи, че вчера на КСНС било заявено, че "всички искания, които надскачат или излизат извън решеното от НС, ще бъдат внесени на обсъждане в НС", където СДС ще изрази становището си.

Лидерът на СДС припомни, че според международната конвенция, България е задължена да приеме бежанци само от съседна държава, а Ирак не е такава. Тя обясни, че по време на вчерашното заседание при президента било обсъдено България да не приема бежанци. Позиция против приемането на бежанци зае и правителството на Иван Костов по време на кризата в Косово през 1999 г.

Националният съвет на СДС прие и декларация, в подкрепа на категоричните усилия на антитерористичната коалиция.

Лидерът на СДС Надежда Михайлова определи ултиматума на американския президент Джордж Буш към Саддам Хюсеин като "последна надежда за мира, последно дипломатическо усилие за намирането на мирно решение на кризата".

"Подкрепяме категоричните стъпки на антитерористичната коалиция и заявената от българската държава позиция, основана на решението на Народното събрание. В момента България има нужда от единство, ясни послания, отговорни държавници и перспектива за своето свободно и демократично бъдеще", се казва в приетата днес позиция на Националния съвет на СДС по повод кризата около Ирак.

По -нататък СДС посочва, че днес светът избира какъв път да поеме -"между авторитарни режими, които разполагат с оръжия за масово унижение, подлагат на геноцид своето население и заплашват света с тероризъм", и от друга страна - "демокрацията, свободата и човешките права".

Свикването на КСНС се забави умишлено

Лидерът на СДС смята, че свикването на консултативния съвет при президента вчера е изключително закъснял ход и това вероятно е умишлено. "На този консултативен съвет ние чухме от шефа на Генералния щаб, че няма военни заплахи за националната сигурност на България. Но до този момент страховете в България ескалираха изключително много. Кой има интерес от забавянето на този ясен и недвусмислен отговор, който трябваше да бъде даден още много по-рано, за да не се стигне до състояние на психоза сред населението - запасяване с продукти и редица други страхове, които са напълно естествени", запита Надежда Михайлова.

Тревожното състояние в обществото е "още едно доказателство, че отговорните фактори в държавата не се отказаха на нивото на своите позиции и на очакванията на нацията в кризисни моменти".

Надежда Михайлова направи паралел между обществената психоза от миналата година, когато се унищожаваха ракетите СС-23 и днешната ситуация. Подобно бягство от отговорност на управляващите създава впечатление за противопоставянето на президент и правителство. "Недомлъвките отнемат възможности на България да защити по категоричен начин своя национален интерес", подчерта лидерът на СДС.

По думите ѝ БСП отново се показала като нереформирана сила, която променя конюнктурно позицията си във времето, без да покаже способност за носене на отговорност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.