Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Седем държави силно обезпокоени от новите мерки на ДКЕВР

16 коментара
ТЕЦ "AES Гълъбово".

Посланиците на седем държави са изпратили писмо до парламентарния председател Михаил Миков, в което изразяват силни притеснения от нововъведени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) промени в енергетиката ни, съобщава в събота "Дневник".

Става въпрос за изискването да бъдат намалени цените и количеството изкупувана електроенергия от възобновяеми източници и от двете американски централи в "Марица изток".

Писмото до Миков е подписано от ръководителите на мисиите на Австрия, Великобритания, Република Корея, САЩ, Франция, Чехия и Япония у нас и е внесено в парламента на 30 юни.

Според тях тези мерки няма да подобри състоянието на родната енергетика, а "още повече ще подкопаят жизнеспособността на електроенергийната система". В писмото се изтъква, че въпросните промени са временни, а не част от стратегическо решение за възстановяване и дългосрочно развитие на сектора.

Посланиците предупреждават, че намаляването на цените и количеството изкупувана електроенергия от възобновяеми източници от "Марица изток" вероятно ще имат сериозен негативен ефект не само върху компаниите, но ще нанесат потенциални вреди и на банките, които са ги финансирали. Напомнят и, че инвеститорите са сключили договорите с българската държава "добросъвестно и в дух на доверие".

Дипломатите отбелязват още, че реформата на енергийния сектор в България е предизвикателство за няколко поредни правителства и изразяват готовността на представляваните от тях държави да споделят собствения си опит.

Чуждестранните дипломати призовават парламента да се въздържи да променя законодателството в духа на решенията на регулатора преди притесненията на бизнеса да бъдат обсъдени.

Преди дни държавният енергиен регулатор съобщи, че е подал пред Брюксел жалба срещу двете американски въглищни централи ТЕЦ "КонтурГлобул Марица Изток 3" и ТЕЦ "AES Гълъбово" (по-популярна като "Марица Изток 1") заради получена от тях неправомерна държавна помощ чрез договорите на НЕК за задължително изкупуване на енергията от мощностите. Според органа, който на пряко подчинение на правителството, тези контракти нарушават Третия енергиен пакет на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. нЕкой
    #16
  2. нЕкой
    #15
  3. Иван Сусанин
    #14

    Нито една от тези не мисли доброто на България: " Австрия, Великобритания, Република Корея, САЩ, Франция, Чехия и Япония" Но държави като Република Корея, Чехия и Япония са нарочно привлечени, за да може да се прикрият основните инициатори - САЩ, Франция и Великобритания.

  4. Stanimir Petrov
    #13
  5. dimitardi100
    #12


    Типично по болшевишки. Няма договори , няма доверие , няма ясни правила на играта. В Путинова Русия тия удари под кръста са много разпространена практика!

    Уж под формата на "грижа" за народа, чрез абсолютно популистко намаление с 1-2% на тока , се подкопават устоите на цялата енергийна система , за да бъдат обслужени в крайна сметка руските интереси!

    От една страна намаляват изкупните количества и цени заради излишество, а от друга искат да строят Беля Не! за 25 млрд. въпреки, че има излишък и

  6. нЕкой
    #11

    " вероятно ще имат сериозен негативен ефект не само върху компаниите, но ще нанесат потенциални вреди и на банките" Типично - важен е бизнесът, а не гражданите. Прави са - дрането на българските граждани и фирми носи печалбите на фирми на 7-те държави, а и техните банки може да пострадат. А какъв опит може да споделят? Ако се съди по предните предложения - увеличение на цените е опит, който биха ни предали.

  7. Ozzy
    #10
  8. Ozzy
    #9
  9. Stanimir Petrov
    #8
  10. Stanimir Petrov
    #7

    Ярка демонстрация на манталитет от времето на колониализма /в старата му форма/ и търговията с роби /не че сега робство няма, просто робите вече не се отвличат силово и се продават на тържища/, когато човекът от Запада е смятал, че му е дадено от Бога право да заробва и ограбва чужди държави и народи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.