Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Седем области остават без еврофинансиране за водни проекти

2 коментара
Седем области остават без еврофинансиране за водни проекти

Седем области в страната ще останат без европейско финансиране за водна инфраструктура. Причината е, че общините в тях не са се разбрали за избора на общ воден оператор, който да обслужва областта, каквото е европейското изискване, за да се даде достъп до европейските средства за водоснабдяване и канализация. Това съобщи министърът на регионалната развитие в оставка Лиляна Павлова по време на форум на строителната камара.

Потърпевшите са областите Кюстендил, Благоевград, Ловеч, Пазарджик, Монтана, Разград и Търговище.

"Заради 15 общини тези 7 области няма да могат да се възползват от европейското финансиране", каза Павлова.

За област Благоевград проблемът е с община Кресна, заради която беше променен и проектът
за магистрала "Струма".

В област Кюстендил консолидацията се бойкотира от община Дупница, в област Монтана - от община Берковица, а в Ловеч – от община Троян.

Най-трудно и почти невъзможно изглежда обединението на общините в Пазарджижко, където няколко общини са против един воден оператор да обслужва цялата област.

Водната реформа предвиждаше във всяка от 28-те области да се създадат 28 водни асоциации. Те трябва да сключат договор с един ВиК оператор, който да обслужва населението в областта.

Програма "Околна среда" за общините с над 10 000 души и Програмата за развитие на селските райони за населените места с под 2000 души ще финансират изпълнението на водни проекти през настоящия програмен период 2014 – 2020. Предвиденият бюджет е над 2 млрд. лв. 

Въпреки проблема със 7 области Павлова обяви "водната реформа за мисия възможна", защото трите основни стълба на реформата са приключили. Това са прието законодателство, създадени водни асоциации във всичките 28 области и разделяне на активите. 

Последният етап на подписване на договорите между водните асоциации и ВиК операторите е приключил в 21 от областите. За 16 от тях процесът е в напреднала фаза, като за 14 се разработват регионални прединвестиционни проучвания (РПИП), които се очаква да бъдат готови през пролетта на 2017 г., каза Павлова.

Най-напред от всички е област Смолян, за която вече има готово регионално прединвестиционно проучване. За София ще се изработва отделно такова проучване, защото ВиК услугите са предоставени на концесия.

За още 5 области в страната, където процесът по консолидация приключи, вече също има готовност да бъдат разработени РПИП, каза Павлова.

"Останалите 7 области в момента срещат големите предизвикателства. Не могат да разработят РПИП, каквито са европейските условия, за да получат средства. Убедена съм, че стъпка по стъпка процесът ще бъде довършен в следващите години, тъй като е необратим", заяви регионалният министър в оставка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #2

    За съжаление както не рядко се случва европейското финансиране е антиконкурентно и не много добре замислено.

  2. ARROGANT
    #1

    "На тях им ги спират, на нас ни ги пущат." НЕГОДНИЦИ!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.