Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Седем-осем болници ще останат за лечение на коронавирус в София

Кунчев: Трябва да се гордеем, че сме сред най-добре справилите се страни в Европа

7 коментара
Седем-осем болници ще останат за лечение на коронавирус в София

Седем или осем болници в София ще продължат да поемат лечението на пациентите с коронавирус, а останалите ще бъдат освободени, за да обслужват хора с други заболявания. Това съобщи главният здравен държавен инспектор д-р Ангел Кунчев на брифинга на националния оперативен щаб във вторник. В щаба са преценили, че при сравнително малкия брой хора, които се нуждаят от болнично лечение в столицата, е по-разумно няколко болници да поемат лечението на коронавируса. Вече създадените Covid-отделения в другите болници няма да се закриват, а ще осатанат като резерв.

Хората, които са отлагали да потърсят помощ, да го направят

"Основната бройка положителни ще продължи да бъде лекувана във ВМА, в "Пирогов", в "Александровска болница", в Инфекциозна болница, в "Света Анна", във Втора градска, в  Белодробна болница... Това ще даде възможност както на другите, така и на тях, да работят доста по-интензивно. Бих приканил всички хора, които по някакви причини отложиха дотук търсенето на медицинска помощ по повод хронични заболявания и отложени планови операции, че сега вече спокойно могат да се обърнат към лекарите и да потърсят необходимата помощ", заяви Кунчев. По-късно началникът на щаба

Той посочи, че тяхната безопасност е гарантирана. "Гарантирана е с това, че всички тези болници, особено най-големите, специализираните Covid - отделения са самостоятелни сгради с абсолютно самостоятелен персонал, няма смесване на потоци, има контролиран достъп, така че всички останали отделения и клиники могат да работят безопасно и да приемат пациенти", заяви Кунчев.

По-късно началникът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски съобщи, че страната ни е получила нота от НАТО, с която страната ни се задължава да осигури определен капацитет за лечение на военнослужещи, но ВМА ще намери баланс и ще продължи да лекува цивилни. "ВМА досега се включи успешно в лечението на коронавирус заразени. Ще намерим необходимия баланс. Декларирали сме готовността си да продължим в лечението на всички български граждани", каза ген. Мутафчийски. 

24 нови случая и 34 излекувани

Във вторник данните на щаба са за 24 нови случая на болни с коронавирус, с което спадът на новите случаи от последните дни продължава. Общо случаите на коронавирус у нас са 2259, като активните са 1501. Освен това за първи път броят на новоизлекуваните във вторник надвишава този на новозаразените. Новоизлекуваните са 34 души, с което общият им брой е вече 646 души. По-късно председателят на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски определи това като "радостна тенденция", но цитира един от зам.-директорите на Световната здравна организация  "да не празнуваме, а да се организираме".

"Не трябва да се забравя, че каквито и да са охлабените мерки, трябва да се спазват физическа дистанция и определени правила", каза той.

За изминалото денонощие са починали още двама пациенти, с което общият брой на жертвите става 112. Става въпрос за мъж на 79 години, който е починал в столичната болница "Света Анна" и жена на 93 години, починала в многопрофилната болница в Лом. Тя е от дома за стари хора в Кула. Имала е хронична обструктивна болест на сърцето и хипертония.

"От всички починали общо 73 са мъже, а 39 - жени. Средната възраст на починалите е 66.5 години", съобщи Кунчев. 

Процентът заразени медици у нас е съизмерим със средното за Европа

При медицинския персонал броят на заразените  е 242 души. От вчера имаме два нови случая. Става въпрос за лекар в София и една медицинска сестра в Ямбол. Кунчев коментира, че каквито и предпазни мерки да се взимат, заразяването на медицински персонал е неизбежно, когато работи в среда с болни.

У нас заразените медицински лица са 11% от всички случаи, но това е съпоставимо с картината в Европа, обясни Кунчев. Средният процент на заразените медицински работници в Европа е 13%, но варира в отделните страни от 6% в Германия до 29% в Ирландия. 

Затварянето на квартали и дезинфекцията от самолет са престараване на местните власти

Според Кунчев има "известни вълнения по отношение на прилагането на различни мерки" и на места властите, в желанието си да бъдат активни и да се справят, "понякога предприемат и мерки, които не са, меко казано, съвсем издържани от научна гледна точка", предупреди Кунчев. Затварянето на големи групи хора и на квартали не винаги е ефективно, защото оставя вируса да циркулира в затворения квартал, допълни той.

Много по-добре е да се работи на ниво фамилия, къща, район вътре в квартала, така както го правихме на много места, за да се избегнат всички тези неприятности. Горе-долу по същия начин стоят нещата с дезинфекционните обработки, коментира Кунчев.

"Ммного по-добре е, ако не знаят как точно да правят, има специализирани фирми, които цял живот това работят и знаят как да го направят, а не да използваме такива странни методи като масово опръскване на улици, на площади с различна техника, с коли, а пък, не дай си Боже, и пръскане с хеликоптери и самолети. Това малко прилича на художествена самодейност и няма никаква научна обосновка", заяви Кунчев.

Трябва да се гордеем, че сме сред най-добре справилите се в Европа

"Огромната част от българите разбраха сериозносттта на проблема, реагираха точно и аз изключително много благодаря. Това, на което сме свидетели сега - да бъдем в групата на трите най-успешни страни в Европа - е постижение и ние трябва да се гордеем с него. Разбира се и лъжичката катран може да развали кацата с мед. Не мога да разбера хора, които при 4.8 милиона заразени света, при 320000 починали в напреднали страни с огромни възможности, твърдят, че няма вирус, че няма епидемия...", заяви той.

Как организираме протести срещу нещо, което го няма?

Кунчев коментира и провелият се миналата седмица протест на проруската партия "Възраждане", който беше обявен като демонстрация срещу правителството, но имаше и плакати срещу ваксините.

"По подобен начин имаше някакви много странни страхове - например, че когато изследваме болните едва ли не ги чипираме да бъдат проследявани. Или като това да организираме протести срещу нещо, което изобщо го няма. Всички хвърлят огромни усилия да направят ефективна ваксина, която ще спаси света, а същевременно в България организираме протести срещу нещо, което още не е създадено...".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мица
    #7

    Някои се радват на глупостта си като деца. Ето какво предстои. Ресторантите отвориха на 7 май. Първи симптоми при новите заразени - 21 май (инкубационен период на ковид - 14 дни) Някои "нови" са зле - търсят болница - 28 май. Две седмици - борба със смъртта и спускане на перденцето - средата на юни. Вече сме обявили връщане на мерките. Но каква полза? Хиляди са заразени!

  2. Лизи Гугуткова
    #6

    Клиничните изпитвания за ваксина срещу коронавирус завършват успешно в САЩ ! В Съединените щати създадената ваксина срещу коронавирусната инфекция при хора е успешно тествана. "Модерна" разказа за резултатите...

  3. Отговор на коментар #1

    "победа" над нещо далеч по-малко опасно от грип

  4. Бил Гейтс е радетел за повсеместно НАСИЛСТВЕНО ваксиниране на бедните. Но своите деца той не ги е ваксинирал!

  5. НИКАКВО доверие на глобалното и родно задкулисие и медии! Които нагло лъжат и манипулират! И имат подмолни цели, напълно различни от обявяваните.

  6. Капитан
    #2

    Кунчо не се прави на много умен. Тези които създадоха вируса са направили и ваксина,ама още не са я "открили", а то чипирането си го има и сега -т.е следене с мобилните телефони.Разбира се ще се предложи и баш чипиране,ей така "за наше добро".

  7. Obelq Obelqsas
    #1

    Пречупването на гръбнака на епидемията е когато новите случаи са по-малко от излекуваните. За първи път в България - днес 24 нови случая, 36 излекувани. Ако тенденцията продължи, а аз не виждам причина да не продължи (главно заради топлото и слънчево време) - скоро ще обявим и ние победа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.