При шестмесечно спиране на руските газови доставки в Европейския съюз България отново ще е сред най-потърпевшите държави, заедно с Естония, която ще е най-засегнатата, Хърватия, Гърция, Унгария и Румъния. Това констатира оценка за готовността на Европейския съюз за действия при затруднения в доставките на газ в следващите месеци при задълбочаване на газовите проблеми между Русия и Украйна. В резултат на проведените стрес тестове за готовността за действия при газова криза към България са отправени седем препоръки.
Все пак анализът отчита известно подобрение в подсигуряването на България в случай на газова криза в сравнение с януари 2009 г., когато спорове между Киев и Москва за цените на газа оставиха Европа без доставки за повече от две седмици.
С наближаването на зимата Евросъюзът, който покрива 22 на сто от газовите си нужди с руска суровина, се подготвя все по-сериозно за евентуална нова газова криза. А появата ѝ става все по-отчетлива, след като в сряда Украйна заяви, че изтича лимитът на предплатените от Москва транзитни такси за преноса на синьото гориво и няма да позволи "Газпром" да приспада от дължимите суми по тези такси борчовете на "Нафтогаз" за предишни доставки.
Според Европейската комисия България може да подобри значително доставките си при криза, ако подпише споразумения с Гърция и Турция за обмяна на ток срещу природен газ при извънредни ситуации. Брюксел отчита, че от тези две държави страната ни може да си осигури втечнен природен газ при спиране на тръбопроводния. Сред препоръките е завършването на връзката с румънската газопреносна система, както и осигуряването на трасе за газови доставки към Македония.
Комисията съобщава, че в случай на газова криза ще допусне като последен изход краткосрочно изключение от правилата в областта на екологията за ТЕЦ-Варна, която в момента не работи заради липсата на сероочистващи инсталации и проблеми с определянето на цените ѝ от държавния регулатор.
Сред останалите препоръки е повишаването на прозрачността в газовия сектор, както и ускоряването на прилагането на правилата за вътрешния пазар в областта на търговията.
ЕК уточнява, че в случай на криза основният изход биха били доставките през терминалите за втечнен газ. В доклада са представени хипотетичните сценарии, при които биват прекратени доставките само през Украйна, както и пълното прекратяване на потока от газ от Русия към ЕС.
Експерти на ЕК коментираха, че при кризата с прекъсването на руските газови доставки през 2009 г. нашата страна е била най-засегнатата в ЕС, защото не е разполага с връзки към съседните газопроводи и няма терминал за втечнен газ. Те отчетоха, че днес положението в България се е подобрило заради развитието на инфраструктурата. Въпреки това при сценарий, в който тази зима доставките прекъснат и съседните на България страни не са в състояние да помогнат, нашата страна ще се окаже с недостиг от до 80 на сто от необходимия газ, ако не бъдат взети предвид натрупаните резерви.
По думите на експертите, нито една държава в ЕС не би изпаднала в положение да не може да подава газ към домакинствата при половингодишна криза с руските доставки.
Докладът обаче отчита повече техническите въпроси при прекратяването на доставките, но не и цените на газа и тяхната промяна в случай на криза. Експертите отбелязаха, че при рязко повишаване на цените правителствата ще имат свободата да се намесят временно и да въведат мерки за облекчаването на потребителите.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Брюксел е забравил още една важна препоръка - използване на детандери на границата понижаване на налягането, за правене на най-еффффтиния ток ! Е, и Брюксел не е светец....
За наша радост другаря Путин не може да си позволи трайно спиране на доставките за Европа. Там революция няма да избухне, тъй като има огромен терористично-милиционерско-кагебейски апарат, но пък неговите хора във властта ще го пратят да си почива в Сибирските си къщи, че се е преуморил и има нужда от нов водач готов на диалог със запада.
Само 2 препоръки от София към Брюксел, които ще решат кризата за енергия в България: 1. Пуснете спрените блокове на АЕЦ Козлодуй 2. Не спирайте строежа на Южен поток, а си спрете газта по Северен поток.
Брюксел дава съвети. Който има малко акъл ги изпълнява и си живее по брюкселски. Който няма никакъв акъл си остава прост и никой не може да му помогне. Българският народ още се чуди дали иска да живее по европейски или по азиатски. Хем му се иска да живее по европейски но ако може да работи по азиатски(съветски). Е да де, ама тъй не става. Българският народ трябва да реши дали е по важно да живее по европейски или да работи(мързелува) по азиатски. Защото засега изглежда че мързела е по-голям приoритет. Ако случайно му се промени приoритета на народеца, ще изгони от парламента азиатските партии: БСП, АБВ, ББЦ, Атака и ДПС.
\"Aмерика на никого не помага.Европа дава само съвети.Помощта ще дойде...\" . Не съм го измислил.Ванга го е казала.За Яценюк няма нищо.
Яценюк е заявил, че Украйна не може да гарантира безпроблемен транзит на газ през територията на Украйна.
За съжаление дори и Годо не чакаме:( Лобито на руснаците е толкова силно, че всякакви проекти като интерконекторни връзки, терминали за втечнен газ и пр. се възпрепятстват по всякакви начини.
След като "днес положението в България се е подобрило заради развитието на инфраструктурата" резонни са въпросите: - имаме ли терминал за втечнен газ (необходими финансови разчети за неговото изграждане, построяване или внасяне? - ако все още няма такъв) и - на какво ниво са интерконекторните връзки със съседните газопроводи на съседите Гърция, Турция, Румъния - проектно, реализира се, тестово-експериментална фаза, или сме в "Очакване на Годо" или в очакване на Газпром, или на нещо друго? Бъдещият нов кабинет, естествено, тези въпроси не само "ще ги има предвид", но и ще започне да ги разрешава.