Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Секретният доклад на НАТО за талибаните

9 коментара

Тайният доклад на НАТО, изтекъл към ББС, е пълен с поразителни неща. Той до голяма степен потвърждава вече известни неща, но не хвърля нова светлина върху конфликта в Афганистан.

 

Докладът, назован "Състоянието на талибаните" и базиран на разпитите на над 4000 арестувани талибани и бойци от Ал Каида, е богат на анекдотични доказателства за начина, по който пакистанската разузнавателна служба ИСИ контролира и поддържа талибаните и други екстремистки групи в Афганистан.

 

"Полуудобното" убеждение, че само "непокорни елементи" от ИСИ имат тесни контакти с талибаните никога не е имало солидна фактическа база, а още по-малко я има сега. Старши командир в провинция Кунар (в дивия североизток) казва:

 

"Пакистан знае всичко. Те контролират всичко. Не мога да се [...] до някое дърво, без да ме наблюдават. Талибаните не са исляма. Талибаните са Исламабад".

 

Докладът констатира също: "Високопоставени талибани като Насируддин Хаккани обитават резиденции непосредствено до централата на ИСИ в Исламабад". Насируддин - син на старейшината на клана хакани Джалалуддин и негов най-изтъкнат ковчежник - бе арестуван от пакистански агенти през декември 2010 г. като дребна отстъпка пред американския натиск

да се вземат мерки срещу талибанските лидери в Куета. Ако Насируддин е наистина на свобода и живее в съседство с ИСИ, подозренията, че неговото задържане и било преструвка, ще бъдат потвърдени.

 

Оценката доколко сериозно трябва да възприемаме оптимистичните възгледи за бъдещето на талибаните, която е залегнала в доклада, е доста различна. В необичайно откровена реакция на изтичането на таен документ полковник Джими Къмингс, говорител на ИСАФ, каза: "Този документ обединява коментарите на талибански арестанти в плен, без да се отчита верността или мотивацията на техните разсъждения. Всякакви изводи, извлечени от това, биха били най-малкото съмнителни".

 

Не е изненадващо, че арестантите искат да отстояват доверието в своята кауза. Но на някои от казаните от тях неща трудно може да се възрази.

 

Докладът установява: "Афганистанските граждани често предпочитат талибанско управление чрез т.нар. правителство на Ислямска република Афганистан, което обикновено е следствие от правителствената корупция, етническите пристрастия и липсата на връзка с местните религиозни и племенни лидери".

 

Особено в пущунските райони на юг бързото (и често жестоко) талибанско "традиционно" правосъдие е предпочитано пред тромавите и корумпирани държавни съдилища.

 

Други твърдения са по-спорни. Например изявлението, че "почти без изключение членовете на /движението/ Талибан не получават заплати или други финансови стимули за работата си"

пряко противоречи на опита, който имат представители на афганистанското правителство и на ИСАФ в работата си (призната за не особено успешна) по програми за реинтеграция.

 

Те установяват, че талибанските бойци на ниско равнище получават заплати по около 120 долара месечно, което не е зле за афганистанските стандарти. Спорни са и хвалбите, че въпреки тежките загуби на талибаните през последните 18 месеца в Хелманд и Кандахар, "командирите и бойците лесно биват заменяни, поне първоначално, което се отразява минимално на операциите".

 

Доказано е, че е налице изчерпване на командирите от среден ранг и голям спад в големите атаки срещу силите за сигурност, афганистански или ИСАФ, и увеличаване на безразборното залагане на крайпътни самоделни взривни устройства, които убиват и раняват голям брой брой цивилни - тактика, която не помага за поддържане на местната подкрепа за талибаните.

Докладът обаче е навременно напомняне, че въпреки настроението на (сдържан) оптимизъм за мирните преговори, бунтовниците запазват своята издръжливост и увереност и вероятно това ще продължи, докато Пакистан смята, че за стратегическите му интереси е от полза да им оказва материална и морална подкрепа.

 

Това не означава, че победа на талибаните, в смисъл на връщане на доминирано от талибаните правителство в Кабул, е неизбежна след масовото изтегляне на бойните части на ИСАФ, както твърдят мнозина от разпитваните.

 

Мнозинството афганистанци все още са твърдо против такъв изход и са решени да му се

противопоставят. Това обаче означава, че не трябва да бъде подценявана силата на преговорните позиции на талибаните.

 

За жалост съобщението на американския министър на отбраната Лион Панета, че Америка ще приключи бойните си операции в средата на 2013 г. вместо в края на 2014 г., както се очакваше досега, може само да подсили допълнително тези позиции.

 

Предишният график не беше лишен от рискове. Но по причини, коитоимат малко общо с бъдещата сигурност на Афганистан, Панета можеби е задействал неуместна припряност за изтегляне.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Ако си мислите, че на някой му пука изобщо за съдбата на афганците то или е луд или твърде заблуден. Афганците са имали кутсуза да се пръкнат на място където са се сблъсквали интересите на големите световни играчи ( трасетата на евентуалните тръбопроводи за каспийски нефт и газ, големи залежи от ценни минерали, Каракорумската магистрала и не на последно място дрогата).

  2. Анонимен
    #8

    Интересно е финансирането от страна на Пакистан и системата за подготовка на тези групи. А също и евентуалното наличие на чуждестранни инструктори.

  3. Анонимен
    #7

    унищожете пакистан-цартво на сатанинска ненавист към христианската цивилизациа,както и към всяка мирна религиа.колкото по бързо толко по добре.амин

  4. Анонимен
    #6

    Бомбата е заложена от британците когато са разделили пущуните в две държави. Изглежда Пакистан няма да миряса докато не абсорбира афганистанските пущуни. След изтеглянето на коалицьонните сили най-вероятньо това ще се случи.

  5. Анонимен
    #5

    №2 - кои са "хората, които искат да живеят нормално"? според написаното от вас излиза, че това са една малка част от живеещите в Афганистан, другото е ...война и дрога.Какво постигна обаче чичо Сам с опита да внесе демокрация? Всъщност за това ли беше патакламата, или за дрогата?Сега в Афганистан предстои завземането на властта от т.нар. талибани - със или без участието на Пакистан. И, бъдете сигурен, една голяма част от населението /далеч по-голяма от тази ,живееща на границата с Пакистан/одобрява

  6. Анонимен
    #4

    от тука го мера, от там го шера... както и да го поглявам, както и да го таквозя, тегла и претеглам... се излазя, че авганите са пичови... ваш акселбантиев, лампазий еполетич, д-р хорорис таласъмис

  7. Анонимен
    #3

    До №1 Каква независимост при тези религиозни диваци, те винаги са били робски зависими от религиозни хитреци и не по-малко хитри племенни вождове. Трябва им още поне 2000години еволюция и то при положение, че религията им престане да бъде крайно агресивна и да налага собствените си норми на останалия свят. По-добре е да се заградят и сами да се оправят или да се самоизбият, но лошото е, че те плъзнаха и направиха поразии в останалия мирен свят, който не може да остане безучастен.

  8. Анонимен
    #2

    До №1: какъв народ, каква независимост... Афганистан не е хомогенен етнически, а кланово-родовите връзки са много по-силни от общонационалните. Държава в общоприетия смисъл няма. Като сложим и десетилетията войни, от които една част от хората определено печелят и като прибавим и парите от дрогата, става напълно ясно защо там нещата трудно може да се получат. Повечето мъже не знаят нищо друго, освен да воюват и не биха могли да изкарват пари от нищо друго. В случая вината на Пакистан е особено голяма и това се потвърждава от доклада. Истинските жертви на всичко това са хората, които искат да живеят нормално. В момента те живеят като бежанци, в лагери на афганистанско-пакистанската граница.

  9. Анонимен
    #1

    Един народ, решен да брани независимостта си, не може да бъде победен.Не беше победен от англичаните, руснаците,и сега няма да бъде победен от американците. Жалко за загиналите момчета от световната коалиция!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.