Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медиен експерт от чужбина оглавява БНР

Андон Балтаков бе предпочетен сред шестимата кандидати

12 коментара
снимка: БГНЕС

Най-непознатият кандидат за шеф на държавното радио Андон Балтаков бе избран за негов генерален директор. Той е работил за световни медии и засега изглежда несвързан с политически и медийни кръгове в България.

Балтаков се явява на конкурс за шеф на Българското национално радио (БНР) за първи път. Кандидатите за поста бяха общо шестима. Той е работил за някои от най-големите западни медии. Завършил е "Йейл", бил е старши директор бизнес операции в Си Ен Ен Джиджитъл, бил е и на ръководни позиции в отдела за дигитални продукти и стратегическо планиране на Асошиейтед прес. Доскоро е живял в САЩ, където е имал консултантска компания в областта на медиите, върнал се в България няколко дни преди изслушването. 

За него гласуваха четирима от общо петимата на Съвета за електронни медии (СЕМ). Получи подкрепата на издигнатите от ГЕРБ членове на регулатора – председателят София Владимирова, Галина Георгиева и Бетина Жотева (президентска квота, издигната от Росен Плевнелиев). Ивелина Димитрова, която е от квотата на президента Румен Радев, също гласува за Балтаков.

Той поема ръководството на медия, чиито водещи журналисти показаха недвусмислено, че искат и могат да отстояват своята независимост, за разлика от колегите им в други големи електронни медии.

"Свободата на словото е била винаги част от ценностната ми система. Свободата на словото не е само право, но и задължение... Няма и не може да има намеса в редакционната политика на радиото. Но аз съм и гарант пред обществото, че журналистическата продукция на медията ще отразява коректно явленията в света, мненията ще бъдат защитени, за да се изгради полифоничност и плурализъм", каза той в ефира на БНР малко след избирането му. Първата му работя щяла да е да поиска счетоводните книги.

"Аз освен журналист съм и икономист. Искам да видя баланса за приходите и за разходите… Краткосрочният ми план е да активизирам търговската дейност, за да можем да покриваме разходите, в случай, че разходите са повече от приходите. В дългосрочен план - да започнем да работим със законодателя и с изпълнителната власт, за да реализираме идеите за устойчиво финансиране на обществената медия… Ако радиото навлезе много агресивно на търговския пазар, то ще дисбалансира рекламния пазар в България, което не искам да правя", добави той.

При представянето на концепцията си за развитие на радиото той обясни, че бъдещето е в дигиталното пространство и радиото трябва да развива присъствието си там с приложения и стрийминг продукти. Сред идеите му е Радио България да развива подкаст.

Според него трябва да се търси разширяване на аудиторията и звученето на програмите трябва да бъде актуализирано. Смята, че трябва да се промени механизмът за финансиране на БНР. Той, както и много от останалите кандидати, е на мнение, че държавната субсидия трябва да се промени и да стане процент от БВП или от приходи от данъците на физическите лица и от корпоративния данък.

Балтаков бе избран за генерален директор при второто гласуване. Първоначално получи два гласа (от Бетина Жотева и Галина Георгиева), толкова имаше и досегашният и.д. генерален директор на радиото Антон Митов (от председателя София Владимирова и Розита Еленова). Митко Димитров пък получи гласа на Ивелина Димитрова. Гласове не получиха Жени Гаджалова, която е бивш главен счетоводител на БНР, Даниела Манолова, която е част от "Христо Ботев", и Александър Велев вече е бил генерален директор на БНР от 1998 до 2001 и от 2016 до 2019 г.  

Кандидатите бяха изслушани в два последователни дни – понеделник и вторник.

До изборът на нов генерален директор се стигна, след като СЕМ освободи предишния шеф Светослав Костов. Основна причина бе скандалът със свалянето от ефир на Силвия Великова и безпрецендентното спиране на излъчването на програма "Хоризонт". Костов така и не можа да даде смислено обяснение защо сигналът е бил прекъснат.

Костов обжалва пред съда решението за освобождаването му, но междувременно бе започната процедурата за нов шеф. Първоначално той се беше заканил отново да се кандидатира за поста, но в крайна сметка не го направи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #12

    Защо трябва да му вярвам. Колко пъти такива като него ни лъгаха и грабиха - царят, министрите на НДСВ, Дянков...всички те идват да си оправят СV-то за пред западните фирми или да се сдобият с някой ВЕЦ, затворено селище или хотел на морето, а България изобщо не ги интересуваI Има една приказка за неволята и братята.

  2. dimitardi100
    #11

    Относно #10: Заради това, че сега има проблеми не означава, че трябва да възхваляваш репресивния, тоталитарен комунизъм ! Не можеш и да си вадиш единични неща от него, които ти харесват , а трябва да гледаш цялата система дали е добра или сбъркана ! Иначе утре ще се появи някой , на когото много ще му харесат отделни неща от фашизма или всичко ! Демокрацията не е най-съвършенното и безгрешно нещо на света, но е най-доброто , до което е стигнало човечеството като обществено-политически модел !

  3. pere
    #10

    "Свободните" медии да вземат 30 г. период при комунизма и 30 г. период при капитализма. Да извършат сравнителен анализ какво е направено тогава и сега. Не, че не искат. Не им разрешават... Да пбликуват реалните заплати тогава и сега.., не номиналните. А не дали е имало банани ,или не. Сега няма български ябълки, домати, месо и демократичната Полша ни трови със салмонела. Сиренето , кашкавала нямат БДС и никакъв вкус. За печалба се прави всичко против хората

  4. Естествено
    #9
    Отговор на коментар #8

    При соц.-а въобще няма медии. Има "пропаганда и агитация на масите". ☺

  5. pere
    #8

    При капитализма свободни медии няма, както и свободна журналистика. Свободни са само собствениците на медии.

  6. Коментарът е изтрит в 12:37 на 30 януари 2020 от автора.
    #7
  7. Коментарът е изтрит в 12:37 на 30 януари 2020 от автора.
    #6
  8. Естествено
    #5

    Познавам стойностни хора, които постъпиха по подобен начин, но не в подобни сектори. То не значи, че няма и в тях. Но са малко, тези хора. Повечето са юпита или номенкратурни чеда. Във всеки случай му желая успех. В България нещата стават много по-трудно отколкото в САЩ, обаче.

  9. ефрейтора
    #4

    Изглежда сериозен човек , но дали ще успее да се пребори с котилото на Силвия Великова ?

  10. Лизи Гугуткова
    #3
    Отговор на коментар #1

    пРОЧЕТИ статиите от вчера и другата в горния десен ъгъл

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.