Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СЕМ решава в сряда дали ще маха Гоцев

0 коментара

С 6 на 3 гласа Съветът за електронни медии (СЕМ) реши, че генералният директор на БНТ Кирил Гоцев не изпълнява концепцията си за управление и мениджърския договор.

В сряда съветът ще реши дали да започне процедура за прекратяване на мандата му. Ако това се случи и медийните надзорници прекратят договора с Гоцев, трябва да назначат изпълняващ длъжността генерален директор на БНР.

Това обяви говорителят на съвета Юлияна Тончева след повече от 4-часово закрито заседание на СЕМ. Тя добави, че въпреки мнението на две-трети от членовете на СЕМ, че Гоцев не изпълнява концепцията, е възможно на заседанието си в сряда надзорниците да решат, че няма да прекратят мандата му.

Против негативната оценка за Гоцев са гласували Стефан Димитров, Мария Стефанова и Юлияна Тончева. Изводът, че генералният директор на БНТ не изпълнява концепцията си, са подкрепили Райчо Райков, Маргарита Пешева, Тома Иванов, Марко Семов, Райна Николова и Лилия Райчева.

Пред Дарик радио Гоцев коментира решението на надзорниците с думите: "Не помня да съм правил концепция за две години. Концепцията ми е за три години, даже за някои от нещата вътре съм написал, че са за повече от 3 години".

Говорителят на СЕМ не съобщи мотивите на колегите си, според които Гоцев не изпълнява концепцията си за управление на БНТ. Те ще се обявят в сряда.

Днешното становище на СЕМ ще бъде предоставено на парламентарната медийна комисия, която започна обсъждане на случая "Гоцев" покрай скандала с договора между БНТ и руския медиа-шоп "Видео интернешънъл". Депутатите поискаха от СЕМ да им каже дали Гоцев изпълнява договора си за управление и концепцията, с която спечели конкурса за генерален директор на БНТ преди две години. Днешното отрицателно за Гоцев становище на надзорниците ще бъде предоставено на парламентарната комисия.

В сряда СЕМ ще започне да обсъжда аргументите "за" или "против" предсрочното прекратяване на договора за управление на БНТ с Гоцев. Тончева, която е сред оредяващите в СЕМ защитници на Гоцев, уточни, че в Закона за радио и телевизия няма текст, според който шефът на БНТ може да бъде махнат предсрочно заради неизпълнение на мениджърския договор.

Според нея имало както "безспорни пропуски", така и "положителни" неща в изпълнението на договора от Гоцев, затова категоричната негативна позиция към Гоцев била крайна.

С думите "Не мога да коментирам това" Тончева отказа мнение до каква степен договорът между БНТ и руската фирма Видео интернешънъл за рекламно търговско представителство е повлиял на днешното гласуване. Тя все пак не отрече, че това е един от основните аргументи срещу Гоцев.

Сметната палата вече излезе със становище, че договорът с ВИ крие рискове за БНТ, може да окаже неблагоприятно влияние върху бюджета на държавната телевизия и е незаконен, тъй като е сключен без санкцията на УС. Според Сметната палата поради този факт, договорът не поражда правни последици.

В становището на Сметната палата се казва, че приходите от реклама за БНТ през последните три години намаляват, а възнаграждението на руската фирма е по-голямо от предвиденото в договора увеличение на рекламните приходи за БНТ.

Противоположно обаче бе становището на подчинената на Милен Велчев Агенция за вътрешен държавен финансов контрол, според което договорът между БНТ и ВИ отговаря на законовите изисквания въпреки някои пропуски, за които финансовите контрольори са издали предписания.

Според финансовия контрол, този договор не е незаконосъобразен и подписването му е в правомощията на генералния директор на БНТ.

Заради становището на Сметната палата, шефът ѝ Георги Николов бе обвинен в сделка и подкупност от в. "Земя", издаван от бившия началник на 6-ти отдел в Шесто управление на Държавна сигурност Димитър Иванов.

Против договора между БНТ и руската фирма обаче се обявиха и парламентарната медийна комисия, и комисията срещу корупцията. Основният аргумент на депутатите от почти всички парламентарни сили бе, че контрактът е сключен зад гърба на Управителния съвет на телевизията и в него има клаузи, обвързващи БНТ с "Видео интернешънъл".

Прокуратурата все още не се е произнесла.

Бившият шеф на СЕМ Маргарита Пешева първа излезе с искане СЕМ да открие процедура по предсрочно прекратяване на мандата на Гоцев заради грубо нарушаване на мениджърския договор (визираше се игнорирането на УС на БНТ при подписването с Видео интернешънъл), непрозрачност и криминализиране на управлението, рязко спадане на рекламните приходи и компрометиране на идеята за обществена медиа. При първото гласуване на предложението, то бе отхвърлено с 5 на 4 гласа. В полза на Гоцев тогава гласуваха Райна Николова, Лилия Райчева, Юлияна Тончева, Стефан Димитров и Мария Стефанова.

На днешното заседание Николова и Райчева минаха на страната на проф. Марко Семов, Райчо Райков, Маргарита Пешева и Тома Иванов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.