Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СЕМ удържа на натиска от руското посолство

0 коментара

Съветът за електронни медии (СЕМ) удържа на натиска на руското посолство и отказа да се намесва в програмата на Би Ти Ви и да "порицава" телевизията заради излъчено интервю.

Мисията на Москва се разгневи от излъчено на живо интервю от Лондон в предаването "Блиц" на Би Ти Ви и радио "Свободна Европа" на 22 януари. В него бившият руски контраразузнавач Александър Литвиненко обвини президента на Русия Владимир Путин, че покровителства престъпни групировки, свързани с наркотрафик.

Вместо да реагира директно чрез медията, излъчила интервюто, като отговори на обвиненията, руското посолство в София поиска с писмо СЕМ "да призове към отговорност" частната национална телевизия, тъй като било недопустимо да се излъчват клеветнически материали.

Междувременно днес Литвиненко потвърди, че разполага с конкретни доказателства, че Путин се е занимавал с търговия с нартотици и продължава да подкрепя престъпната групировка от позицията на президентския си пост. За нарковръзките на Путин е знаел и украинският президент Леонид Кучма, каза бивш служител на украинските спецслужби.

СЕМ се позова на закона

На днешното си заседание СЕМ единодушно реши, че не може под никаква форма да се обръща към Би Ти Ви, тъй като регулаторът няма право да следи и да се намесва в програмните схеми на тв и радио операторите, когато те не нарушават изискванията на закона за радио и телевизия.

Отказът да се изпълни "нареждането" на руското посолство ще бъде оформен в любезно писмо до мисията на Москва.

"Не е в нашите правомощия да даваме оценка на едно или друго предаване и на един известен и уважаван журналист", заяви при обсъждането Маргарита Пешева от СЕМ.

По време на самото обсъждане членовете на СЕМ показаха, че са силно смутени от писмото на руското посолство.

Номинираният от президента за член на съвета Марко Семов също посочи, че Би Ти Ви е спазила основния закон в журналистиката, като е предоставила на руското посолство възможност за отговор. Това бе подчертано нееднократно от водещия на предаването "Блиц" Георги Коритаров, който и днес в ефир прикани представител на посолството да изложи гледната точка на засегнатата от интервюто страна.

Още по-категоричен бе Стефан Димитров, който заяви, че СЕМ няма какво да дебатира по този случай, тъй като за 14 години в България все пак е извоювана свободата на словото.

Към становището на колегите си се присъедини и Райчо Райков с аргумента, че в Закона за радиото и телевизията има конкретни текстове, които не позволяват на СЕМ да се намесва.

Райков негодува, че се оплювала велика държава

Пред в."Сега" Райков обаче заявява, че формално Би Ти Ви не е извършила нарушение, но според "неписаните норми не е редно да се дава думата на предател, съден за побой, избягал в Англия, който оплюва велика държава".

Бившият председател на СЕМ, влязъл отново в регулатора от квотата на ДПС, се опита и да внуши, че известният с интервютата си журналист Георги Коритаров е действал под диктовка на бившия премиер Иван Костов.

"Не ми се иска да чуя, че някой е внушил на Коритаров на кого да се обади и му е дал телефона на Литвиненко в Лондон. Той е добър журналист и не би следвало да получава команди. Не ми се ще да повярвам, че е станал телевизионно-интелектуален шерп на Иван Костов, който търси реванш", коментира Райков пред в. "Сега".

Отговорът на Коритаров пред медиата е: "Въпреки всичко си мисля, че България е независима и суверенна държава, чиито журналисти са свободни граждани. Аз съм такъв и продължавам да стоя зад идеята за Харта на гражданската толерантност. Нейният смисъл ще бъде в журналистическата си професия да се ръководим от човешките си принципи и от чувството си за свобода. Аз нямам комплекси да задавам въпроси на всякакви хора по различни проблеми."

Руската медийна действителност - далеч от европейската

По повод писмото на руското посолство, в днешното предаване на "Блиц" председателят на сдружение "Свободно слово" Ясен Бояджиев коментира, че руската медийна действителност е доста по-различна от българската. Тя се различава и от европейската и като практика, и като регулаторна рамка.

Бояджиев допълни, че според българското медийно законодателство едно засегнато лице може да се обърне направо към регулаторния орган СЕМ или при създаден етнически проблем, или ако оператор откаже право на отговор на засегнатото лице. В случая с Би Ти Ви е точно обратното - на два пъти предаването "Блиц" покани за разговор представител на руското посолство, но досега няма отговор.

И Украйна намесена в обвиненията срещу президента Путин

За нарковръзките на руския президент Владимир Путин е знаел и украинският президент Леонид Кучма, обяви днес избягалият от Русия преди 4 години бивш контраразузнавач Александър Литвиненко.

Думите му бяха потвърдени в интервю по телефона отново в предаването "Блиц" от Микола Мелниченко, бивш старши офицер от украинската служба за сигурност към президента Леонид Кучма.

Мелниченко заяви, че той лично е записал на 12 юни 2000 г. разговор между Кучма и началника на службата за сигурност на Украйна Деркач. По време на този разговор Деркач уведомява украинския президент, че украинските спецслужби разполагат с информация за връзка на Владимир Путин с търговията на наркотици. По думите на Мелниченко, украинският президент се е опитвал да шантажира Путин с тези документи.

Става дума за връзка на Путин - преди да стане президент на Русия, с Рудолф Рихтер, арестуван в Лихтенщайн за подозрения за контрабанда на наркотици от Колумбия. По думите на Александър Литвиненко, Путин е бил консултант на фирмата "Спакс", в която е участвал Рудолф Рихтер и лидерът на тамбовската престъпна групировка Барсуков.

Мелниченко заяви още, че автентичността на този запис е доказана след проверка от Временната следствена комисия към Върховния съвет на Украйна. В комисията са проведени и разпити на свидетели, присъствали на разговора на 12 юни 2000 г. и те потвърждават автентичността на разговора.

Според него документите, които притежават украинските спецслужби, са много сериозни и Путин е заинтересован тази информация да не стане достояние на обществеността. Мелниченко призова руския президент да се обърне към съда, за да се реши казусът юридически. Аз съм готов да се обърна към съда, заяви той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.