Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Семейство Клинтън напуснали Белия дом с дългове за 12 млн. долара

0 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хилари Клинтън каза, че двамата със съпруга ѝ Бил са имали дългове от около 12 милиона долара, когато са си тръгнали от Белия дом през 2001 г. след като изтекъл президентският мандат на съпруга ѝ, предаде Франс прес, цитирана от БТА във вторник.

 

Бившата първа дама подчерта, че макар животът им да е бил много различен от този на повечето американци, и те са имали същите проблеми като много други хора. Думите ѝ пред телевизия "Ей Би Си" идват на фона на турнето на Хилари Клинтън за представяне на книгата ѝ "Трудни решения".

 

Стотици хора се наредиха на опашка пред нюйоркската книжарница "Барнс енд Ноубъл", където се очакваше Клинтън да представи книгата си и да раздава автографи.

 

Турнето ѝ ще има оттенъци на потенциална кампания за участие в президентската надпревара в САЩ през 2016 г. и може да даде поглед върху издръжливостта на бившия държавен секретар.

 

Президентското семейство задлъжняло около разноските за адвокати по аферата "Моника Люински", помрачила втория мандат на Бил Клинтън - от 1997 до 2001 г.

 

"Трябваше да се работи наистина здравата. Бях в Сената, не можех да правя кой знае какво, така че съм много признателна на съпруга си, който винаги е работел много, цял живот, горкият", отбеляза Хилари Клинтън.

 

"Ние нямахме пари, когато влязохме там, и се мъчехме да съберем средства за ипотеките, за къщите, за образованието на Челси. Не беше лесно", каза тя.

 

След като излиза от Белия дом, Бил Клинтън натрупва значително състояние от лекторски хонорари - около 106 милиона долара. Хилари Клинтън също изнася лекции след напускането на своя пост, като средният ѝ хонорар от една лекция е около 200 000 долара. Според наличните данни семейство Клинтън са платили дълговете си към 2004 г., а към 2009 г., когато Хилари Клинтън се готви да поеме поста държавен секретар, богатството на семейството е между 10 и 50 милиона долара.

 

Републиканците веднага реагираха на изказването на Хилари Клинтън. По думите на техни представители коментарът ѝ за финансовото състояние на нейното семейство показва, че тя е отдалечена от ежедневните проблеми на обикновените хора в Америка.

 

Публикуван от американския политически сайт "Политико" откъс от книгата показва бившия френски президент Никола Саркози като любител на клюките.

 

"Повечето чуждестранни лидери са по-спокойни в частен план, вместо в обществен. Но Саркози не е като тях. Той разказваше клюки, описваше другите европейски лидери като луди

или инвалиди. Според него еди кой си бил луд и пристрастен към дрогата, друг пък имал армия, която не знаела как да се бие, а трети произхождал от дълга поредица от грубияни", пише Клинтън в мемоарите си.

 

Тя разкрива, че Саркози критикувал факта, че в средите на дипломацията имало прекалено много мъже. "Саркози се питаше постоянно защо всички дипломати, които идваха да се срещат с него са стари, с посивели коси и мъже", разказва Клинтън.

 

В новата си книга Клинтън представя четирите си години като най-високопоставения дипломат на президента Барак Обама в период на вземане на трудни решения, стремежът зад които бил те да поправят отношенията по целия свят и да променят американската външна политика.

 

Думите на Клинтън се следят внимателно за някакви следи за намеренията ѝ за 2016 г. Ще "помогна в изборите по средата на мандата наесен, а после ще направя почивка и ще направя един вид анализ на своите плюсове и минуси", каза още в телевизионните интервю Клинтън.

 

Тя заяви, че нейната програма може да се проточи и през 2015 г., и посочи, че ще реши дали да се кандидатира, когато усети, "че моментът е правилен" за нея да вземе решение.

 

Републиканци заявиха, че здравето на 66-годишната Клинтън може да се окаже уместен въпрос, след като тя се бореше с мозъчно сътресение и бе подложена на лечение заради кръвен съсирек в края на 2012 г. Клинтън каза в интервюта, че е в добро здраве и отбеляза, че конгресменът от щата Уисконсин и потенциален кандидат на републиканците Пол Райън ѝ е разказал за собствения си опит с мозъчни сътресения. Тя посочи пред "Ей Би Си", че ще огласи медицинските си картони, както са направили предишни кандидати за президент.

 

Въпреки че книгата ѝ отвежда читателите през различни международни горещи точки, епилогът ѝ се заравя дълбоко във вътрешната политика и безпокойството от упадъка на доходите на средната класа, нарастването на бедността и нуждата от "повече възможности и по-малко неравенство".

 

Републиканците също правят свое представяне на книга. "Америка райзинг", политически комитет за действие, който подложи на сериозна критика политиката на Клинтън, публикува

онлайн книга със заглавие "Неуспешни решения". Там се твърди, че политиката на Клинтън е понесла вреди от "предпазливост, която идва от един пресметлив политик", и "лоша преценка". Сред републиканците основен пример остава справянето на Клинтън със смъртоносните терористични нападения в Бенгази в Либия през 2012 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.