Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сенаторите засилват атаките си срещу Ръмсфелд заради Ирак

0 коментара

Сенатори-демократи организираха истински кръстосан разпит на американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд. Последните слушания в сенатската комисия по въоръжените сили, посветени на Ирак, се превърнаха в истинско мъчение за Ръмсфелд, който беше подложен на най-сериозното си вътрешнополитическо изпитание от месеци насам.

Основните теми, около които се въртяха въпросите на сенаторите, бяха свързани с числеността на американския контингент в Ирак, с цената, необходима за неговата поддръжка и с очакваната продължителност на неговия престой. Пред комисията, освен Ръмсфелд, се изправи и генерал Томи Франкс, който ръководеше военните действия срещу армията на Саддам Хюсеин.

Генерал Франкс заяви пред членовете на комисията, че продължаващите насилия и несигурността в Ирак едва ли ще доведе в обозримо бъдеще до намаляване на числеността на американската армия. В момента САЩ разполагат с 145 хиляди свои войници, които, според Пентагона, в момента трудно могат да бъдат редуцирани.

Притиснат от сенаторите-демократи в комисията пък Доналд Ръмсфелд каза, че месечната издръжка на този контингент струва на бюджета 3,9 милиарда долара. Според експертите на Пентагона, това е сумата за поддръжка на армията в Ирак, като в тази цифра влизат разходите за военните операции, за гориво, транспорт, храна и техническо осигуряване. В сумата не влиза цената за възстановяването на Ирак. Цифрата 3.9 милиарда е почти два пъти по-голяма в сравнение с онези два милиарда долара месечно, която администрацията твърдеше, че са ѝ необходими през месец април. В тази сума не влизат и онези между 900 и 950 милиона долара, които се отделят за операциите и поддръжката на контингента в Афганистан.

Слушанията в комисията по въоръжените сили беше първата от няколко седмици насам възможност сенаторите да разпитат подробно Ръмсфелд за хода на операциите в Ирак. За този период от време се натрупаха доста проблеми: следвоенното възстановяване на страната върви бавно и неубедително, жертвите сред американските войници продължават да растат. Иракските нападения срещу съюзниците стават от ден на ден все по-методични и усъвършенствани, което е най-яркото доказателство за наличието на добре организирани огнища на съпротива.

Всички тези фактори дадоха обосновка за острия тон, с който редица сенатори проведоха слушанията на Ръмсфелд и генерал Франкс. Според наблюдателите смяната на реториката в редиците на демократите е забележителна, предвид подкрепата, която те като цяло бяха оказали на президента Буш в следвоенен Ирак. Въпреки всичко обаче сенаторите-демократи, поне засега, не дават знак, че възнамеряват да отправят призив за радикални промени по отношение на американската политика спрямо Ирак. Обратното - макар и необичайни, поради острия си тон, последните слушания в сенатската комисия едва ли ще се превърнат в повратна точка в отношението на Конгреса към администрацията по тази тема. "Макар и да има признаци на нервност и тревога, засега няма големи национални протести и това се отразява и в подхода на Конгреса", каза сенаторът-демократ Байрън Дорган. Председателят на комисията по въоръжените сили Пат Робъртс също призна, че има сериозно разочарование от случващото се в Ирак, но че проблемите са преодолими.

Според последното проучване на общественото мнение, направено от Изследователския център Пю, едва 23 процента от американците смятат, че военните усилия в Ирак се развиват по много добър начин. През април този процент беше 61. Същевременно обаче преобладаващото мнозинство - 66 на сто - все още подкрепя американското участие във възстановяването на Ирак и усилията на Вашингтон за налагане на силно управление в Багдад.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.