Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сенчестата икономика в Русия

0 коментара

Сенчестата икономика в Русия обхваща всички отрасли на икономиката. Специалистите я делят на "сива" (легални предприятия, които укриват доходи, занимават се с фиктвен износ и други машинации) и криминална (търговия с наркотици, оръжие, рекет, проституция). През 2001 г. правителствени експерти оценяват "сивия" сегмент от руската икономика на 50 млрд. долара или 18 процента от брутния вътрешен продукт.

Освен тях между 40 и 60 млрд. долара се въртят в криминалния бизнес. Според последни данни на Генералната прокуратура до 60% от руските предприятия се контролират от организирани престъпни групировки.

Като цяло сенчестата икономика е стигнала фантастични мащаби - между 90 и 110 млрд. долара.

В сенчестата икономика са въвлечени чиновници, политици, бизнесмени. Лобистите действат почти открито, подкупът се смята за нещо нормално. Съществуват дори такси за получаване на разрешения и лицензии в различните организации. Например влизане в някои медицински вузове струва 15-20 хиляди долара, в икономическите и юридическите факултети - 10-20 хиляди долара.

В малкия и средния бизнес без плик с пари или скъп подарък не може да се направи нищо. Депутат в Държавната дума изнася шоркираща цифра: за подкупване на чиновници на всички равнища бизнесмените плащат около 10 млрд. долара годишно(!) А според данни на МВР за получаване на лиценз за производство на алкохол за една година са били платени 1,5 млн. долара на съответните хора.

Мръсните пари се перат, пускат се в обращение, значителна част от тях се изнася в чужбина. В едно интервю бившият генерален прокурор Юрий Скуратов казва, че преди няколко години руските чиновници с висок ранг са имали милиони долари на сметки в чужди банки. "Само в една банка в Лугано (Швейцария) бяха открити индивидуални сметки на десетки руски чиновници", казва той. Подобни сметки има в банки в Гърция, Кипър, САЩ, Франция.

Променило ли се е нещо през последните години? Според съветника на президента по икономическите въпроси Андрей Иларионов "мащабите на корупцията сега са дори по-големи: по-рано това се правеше любителски, а сега корупцията се институциализира".

Според директора на Федералната служба на данъчната полиция Михаил Фрадков сенчестата икономика в Русия представлява около 40 процента. "С използване на служебното си положение повече от 20 000 длъжностни лица са извършили 55 000 престъпления за една година. А в състава на организирани групи са извършени 1405 престъпления", съобщава първият заместник-генерален прокурор Юрий Бирюков.

Сред най-типичните схеми за получаване на нелегални доходи е например дейността на т.нар. фирми-еднодневки, разказва водещият аналитик от Федералната служба на данъчната полиция Дмитрий Макаров. Те се регистрират на загубени или откраднати паспорти, както и на подставени лица или на несъществуващи адреси. Тези фиктивни фирми се използват за всевъзможни машинации. Те причиняват огромни щети на държавата и чрез машинации с ДДС. Незаконно получават от бюджета сума на ДДС, който съгласно закона се връща на предприятията-износители след като изпратят продукцията в чужбина. В действителност тази продукция или въобще не се изпраща, или се декларира много го-голям обем.

Анализ на паричните преводи във външноикономическата сфера през 2000 г. показва, че изплатените суми на предприятията-износители са били значително по-големи от обема на самия износ. По този начин от бюджета са източени огромни средства, като за целта са били използвани не само фирми-еднодневки, а и фиктивни сметки в банки, завишаване на експортната стойност на стоката и подправяне на митнически декларации.

Огромните мащаби на тези машинации застрашават икономическата сигурност на държавата, поради което федералната служба на данъчната полиция разработва секретна операция с участието на работници от данъчната полиция, данъчните служби, органите на вътрешни работи, ФСС и митниците.

Друга операция с кодовото название "Подснежники" (кокичета) е насочена за разкриване на фирмите-еднодневки и пресичане на тяхната дейност. За девет месеца на 2001 са били констатирани щети от машинации с ДДС за повече от 6,9 млрд. рубли, в бюджета са били върнати 2,2 милиарда. Разкрити са били 115 258 фиктивни фирми, през които са минавали значителни суми (фиксирани са били 8,9 млрд. рубли).

При операцията е било констатирано, че посредством фиктивни фирми в чужбина са били изнесени повече от 33 млн. долара. А според данни на руската централна банка през 1999-2000 г. от страната са били изнесени общо повече от 40 млрд. долара.

Разбира се, не при всички преводи е бил заобиколен законът, но предприятията, които са използвали услугите на фиктивни фирми, в повечето случаи умишлено са правили сериозни нарушения. В рамките на операцията са били заведени 660 наказателни дела. Освен това повече от 1,5 млн. фирми са представили в данъчните органи или "нулеви баланси", или въобще не са подавали данъчни декларации. Както показва практиката, значителна част от тях са фиктивни.

Големите петролни компании също правят машинации. При операция "Стахановци", започнала преди около 1,5 година, са били проверени петролните компании. Някои от тях са използвали проучвателни сонди за промишлени цели, но не са отразили в документи получената печалба. Други са използвали сонди, които въобще не са били регистрирани. Петролните компании са получавали (вероятно получават и сега) огромни средства по нелегален път.

Например една петролна компания в момента на проверката е използвала сонди, които въобще не са били регистрирани. Като цяло са били регистрирани 146 престъпления, компенсирани са щети за 2,181 млрд. рубли.

Известно е, че легално работещи предприятия финансират престъпни групировки, включително бандите от чеченски сепаратисти. Главното управление на Федералната служба на данъчната полиция е изпратило във ФСС и МВР материали за 65 фирми, които се подозират във финансиране на престъпни банди на чеченска територия. Много от тези фирми са се занимавали с незаконно производство и продажба на алкохол, а получените пари са отивали в Чечения.

В момента Федералната служба на данъчната полиция проучва дейността общо на около 3000 юридически и физически лица, подозирани във финансиране на организирани престъпни групировки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.