Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сепаратистките партии печелят предсрочните избори в Каталуния

2 коментара
Сн. БГНЕС

Социалистическата партия на Каталуния с водач бившият министър на здравеопазването Салвадор Иля получи най-много гласове на извънредните парламентарни избори в автономната провинция, но шансовете ѝ да състави правителство са малки.

За сметка на това сепаратистите затвърдиха позициите си в 135-местния парламент и вече се готвят да управляват, съобщиха световните агенции.

Все още е рано да се каже кой ще застане начело на следващото правителство на Каталуния, но на този етап най-големи са шансовете на сепаратистите, които искат независимост и амнистия за политическите затворници.

Партията на Салвадор Иля печели 33 места в местния парламент, колкото и "Републиканската лява партия на Каталуния", начело със сегашния временен премиер Пере Арагонес. На трето място е другата сепаратистка партия - "Заедно за Каталуния", която ще вкара 32-ма депутати.

Така на практика 2-те партии, заедно с петата "Кандидатура за народно единство", която има 9 места в парламента, правят абсолютно мнозинство от 74 гласа.

"За първи път партиите, искащи независимост, надхвърлят 50% от гласовете и това е послание към света. Ние сме ангажирани да завършим процеса с Каталунската република", каза веднага след излизането на резултатите Пере Арагонес и поиска завръщането на изгнаниците и свобода за затворниците.

Според него е време с премиера Педро Санчес да приключат конфликта чрез гласуване на референдум.

Съставянето на правителство обаче ще е резултат от сложни преговори между отделните партии. На четвърто място с 11 депутати е лидерът на консервативния блок "Вокс", а на шесто – "Общо можем" с 8 места. Най-големият удар понесе "Граждани", която има 6 депутати, с 30 по-малко от предишните избори, когато беше първа политическа сила. На последно място с трима представители е "Народната партия".

Това означава, че сепаратистките партии взимат общо 51.2% от гласовете, а останалите 48.8 на 100. На теория все още е възможно и правителство начело със Салвадор Иля, но на практика е трудно да се обединят левите партии, защото искат различни неща.

Републиканската лява партия на Каталуния например подкрепя Педро Санчес в Мадрид, но в Барселона иска независимост, поради което и Ила за момента изключва възможността да се коалира с нея.

Крайностите набират сила

Крайностите отново набират сили, умерените формации отново отбелязаха спад и е вероятно сепаратистите да си преразпределят властта, въпреки горчивия триумф на Иля. Изглежда, че в тресавището на каталунската политика нищо не се променя кой знае колко, освен към по-лошо, пише в редакционна статия испанският в. "Мундо".

Дори пандемията не оказа върху социологическите проучвания друг ефект, освен спада на избирателната активност - но това не промени изобщо хегемонията на каталунските националисти, въпреки слабите резултати от управлението им начело на областта, довели до години на невъзможни обещания, законодателна парализа и икономически упадък. Поддръжниците на испанската конституция, която предвижда единство и неделимост на страната, са по-фрагментирани и слаби от всякога, неспособни да представят солидна алтернатива на сепаратистите - които са по-силни от всякога.

Тези избори насред третата вълна на пандемията изобщо не трябваше да се провеждат, но споразумението за отлагането им беше невъзможно за постигане. В резултат в момента на истината "Заедно за Каталуния" и Републиканската левица на Каталуния вероятно ще си поделят отново властта, защото те са обединени от вярата си в каталунската идентичност, неподлежаща на обезсърчаване и прагматизъм.

В известен смисъл се изпълнен онзи фатален закон, според който всеки път, когато се отварят избирателните секции по време на мандат на Педро Санчес, крайностите се засилват, а умерените отслабват, отбелязва в. "Мундо".

Санчес дойде на власт с обещанието да се справи с каталунския проблем. Но неговата политика на отстъпки пред сепаратистите ги насърчи повече от всякога. Каква полза от добрия резултат на Иля, ако това няма доведе до промяна, пита испанското издание.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гошо мъдреца
    #2

    Барселонската продукция с Путин или без Путин няма да се изнесе към Кремъл ? Зашото, не е собственост на братята Борис и Аркадий Ротенберг, на Абрамович или други приятели на Путин ? Тя е изградена от европейски промишлени групи.

  2. Емил Станоев
    #1

    Явно Путин е гласувал или е обикалял къща по къща да агитира !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.