Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравният министър се зае да тушира напрежението около детската болница

Медицинският факултет на СУ възобновява учебните си занятия, Педиатрията представя план за модернизация

4 коментара
Здравният министър се зае да тушира напрежението около детската болница

Новият здравен министър проф. Асена Сербезова се зае да тушира напрежението около плана на предшественика ѝ Стойчо Кацаров за премествване на съществуващата детска болница и изграждане на новата в базата на биввшата правителствена болница "Лозенец". Преди ден Сербезова замрази процедурата по сливане на "Лозенец" и Педиатрията до изясняване на всички обстоятелства, а в сряда проведе поредица от срещи с акаемичните ръководства на Софийския университет и Медицинския му факултет и ръководствата на двете болници - "Лозенец" и специализираната детска болница проф. "Иван Митев".

След среща на проф. Сербезова с ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков стана ясно, че студентите в Медицинския факултет на СУ възобновяват учебните си занятия от утре, 16 декември. Занятията бяха прекратени маналия петък в знак на несъгласие срещу предприетата от служебния здравен министър Стойчо Кацаров процедура по вливане на тяхната учебна база - болница "Лозенец" в специализираната детска болница проф. "Иван Митев".

"Не е редно да страда учебният процес и това не бива да се допуска, особено в тази ситуация при недостиг на лекари“, заяви проф. Сербезова на срещата с ректора, в която участваха също деканът на Медицинския факултет доц. Дорина Асенова, заместник-деканът на факултета проф. Любомир Спасов и представители на Министерството на здравеопазването. Проф. Спасов до лятото оглавяваше и болница "Лозенец", и Медицинския факултет на СУ и беше отстранен след скандални разкрития на Кацаров за незаконни трансплантации и източване на НЗОК, които още се разследват.

Сербезова запозна академичното ръководство с вчерашното си решение временно да бъдат преустановени всички действия по вливането на болница ''Лозенец'' в специализираната детска болница ''Проф. д-р Иван Митев''.

"Медицинският факултет има база за обучение и студентите могат да провеждат нормален учебен процес“, е посочил от своя страна ректорът на Софийския университет. Във факултета учат 1100 студенти, а болница "Лозенец“ е базата за обучение на СУ. "Студентите са изключително притеснени. 80% от преподавателите са наши лекари, а за съжаление някои от тях напускат. Ако загубим академичния си състав, трудно бихме могли да го възстановим“, обясни доц. Дорина Асенова.

Относно изграждането на нова детска болница проф. Герджиков посочи, че СУ е съгласен с изграждането ѝ на територията на болница "Лозенец“. "Но доброто и правилно решение би било да има две отделни болници. Не може да разрушиш вече съществуваща болница с 18 отделения, където се обучават студенти“, категоричен е ректорът на СУ.

Според него трайният изход от ситуацията е болница "Лозенец“ да премине към Софийския университет.

Здравният министър заяви, че след като разговаря с всички ангажирани страни, ще вземе окончателно решение, което да е най-доброто за детското здравеопазване в страната.

Проф. Сербезова и проф. Герджиков се договориха на следваща среща, предвид епидемичната обстановка в страната, да обсъдят възможностите за връщане на всички студенти към присъствена форма на обучение.

По-късно проф. Сербезова се срещна и с ръководствата на болница "Лозенец“ и на специализираната детска болница ''Проф. д-р Иван Митев'', като тема на срещата беше проектът за вливането на едното дружество в другото.

Пред здравния министър изпълнителният директор на университетска болница "Лозенец“ доц. д-р Радосвет Горнев настоя лечебното заведение да запази статуса си и да продължи да работи като база за обучение на студентите от Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“. "Поехме управлението на болницата в много тежък момент – тя беше в лошо финансово състояние и с просрочени задължения“, посочи доц. Горнев. Той уточни, че болница „Лозенец“ е ключово лечебно заведение и затова не трябва да се прибързва в решенията за преобразуването ѝ.

По време на срещата с директора на специализираната детска болница ''Проф. д-р Иван Митев'' д-р Благомир Здравков и с проф. Иван Литвиненко стана ясно, че екипът на Педиатрията е изготвил проект за подобряване на условията в лечебното заведение, до намирането на окончателно решение относно изграждането на нова детска болница. Д-р Благомир Здравков пое ангажимент следващата седмица да запознае здравния министър с изготвения проект. На срещата е било изразено опасението, че предприемането на действия без направен подробен функционален анализ ще демотивира специалистите. Има и риск голяма част от тях да откажат евентуална смяна на работното си място.

"Задълбочен анализ на всички факти и обстоятелства е абсолютно необходим. Именно затова предпочетох временно да замразя действията по вливането, за да съм сигурна, че ще вземем най-доброто решение за българските деца, за работещите в двете болници и за студентите на Медицинския факултет на СУ“, коментира здравният министърр. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #4
    Отговор на коментар #3

    Не само. Не е случайно, че т. нар. студенти не искат да учат с останалите - нормалните. Тези са за проверка как са влезли да следват и дали наистина са (поне) избутали изпитите. Защото ги готвят за началници в здравеопаСването. сЪрбелът е еманация на костоФФФ-ата проЗтопия със зъбара като министЕр. Сега е към по-ниското ниво - хапчета, вместо медицина. Цирк, но с печален край, защото вирусът е последна капка, а не причина за умиранията. Вижте, ако изобщо са оцеляли, данните за умиранията от 20 години насам. Пък и за доста умирания няма данни поради доказана повсеместна и всеобхватна организационна некадърност на чиновниците.

  2. Калико Джо
    #3
    Отговор на коментар #2

    То и без туй този медицински факултет е на доста по-ниско ниво от Медицинския университет, но доста хора си изкарват прехраната покрай него, така че ще се борят със зъби и нокти да няма сливане.

  3. Guest787
    #2

    По-ефективно за данъкоплатците е този така наречен "СУ - медицински факултет" да се обедини с Медицинския университет - София. Това няма да се хареса на няколко професори или доценти, но 60 университета за шест милионна България са много. В Австрия общо университетите били 6 или 8.

  4. асен
    #1

    ректумът на университета проф. герджиков...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.