Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сеул критикува подхода на САЩ към Северна Корея

6 коментара
Ким Чен-ун и Доналд Тръмп по време на срещата им в Ханой

САЩ трябва да се стремят към постепенна денуклеаризация на Северна Корея, защото стратегията "всичко или нищо" няма да помогне за преодоляването на застоя в преговорите, каза специален съветник на южнокорейския президент, цитиран от Ройтерс.

Според Мун Чун-ин - специален съветник по националната сигурност на южнокорейския президент Мун Дже-ин, и двете страни носят вина за провала на неотдавнашната втора среща на върха между президентите на САЩ и Северна Корея Доналд Тръмп и Ким Чен-ун в Ханой. Той каза, че Вашингтон, изглежда, внезапно е втвърдил позицията си, настоявайки за пълна денуклеаризация на Северна Корея въпреки предишните индикации, че може да се съгласи на поетапен подход.

"Съединените щати поставиха прекомерни искания пред Северна Корея за постигане на "голяма сделка", докато председателят Ким пък беше прекалено уверен, че може да убеди Тръмп да получи онова, което иска, срещу затварянето на главния си ядрен комплекс Йонбьон", каза съветникът.

Той насочи вниманието към неотдавнашно изявление на американския ядрен експерт Стивън Бигън, който е част от екипа за преговори със Северна Корея. Бигън се обяви за поемане на паралелни ангажименти и за "пътна карта на преговорите и декларациите".

Но във виетнамската столица Ханой американската страна даде заден ход и настоя за всеобхватно споразумение, отбеляза Мун. "След изказването на Бигън оставам със силно впечатление, че те са реалисти, но на срещата на върха фактически заеха позицията "всичко или нищо", отбеляза съветникът.

Според него Северът би постигнал споразумение, ако бе отчел американските опасения и бе поел ангажимент да се откаже от програмата си за обогатяване на уран не само в Йонбьон, но и в другите си инсталации.

Бигън каза на конференция във Вашингтон вчера, че "дипломацията все още продължава с пълна сила", макар че САЩ внимателно следят действията на Северна Корея на една от нейните ракетни площадки и не знаят дали тя не подготвя ново изстрелване.

Съветник Мун каза още, че Южна Корея може да изиграе роля на "улесняващ" диалога между САЩ и Северна Корея, което според него е повече от ролята на посредник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  2. Kiril Kovatchev
    #5

    Сеул има право да се страхува. На Пхенян това му е работата - да плаши. Не виждам никаква вероятност масовия убиец Ким трети да се разоръжи доброволно. Затова и проблема северна Корея продължава да си съществува, защото няма хубаво решение. Всички се надяват нещо да се случи с личната дикактура. Например дворцов преврат и разxлабване хватката на режима.

  3. Real ''Mickey''
    #4

    Все още съм на кантар. Дали журналистите от МСМедиите въобще имат акъл, логика и почтеност - или имат, но работодателите им не им позволяват да ги използват????

    "Сеул критикува подхода на САЩ към Северна Корея"(като под САЩ ни се обяснява, че имат предвид Тръм)
    И като прочетем статията, разбираме че всъщност ИНДИРЕКТНО критикува САМО "демократите" в САЩ. Точно те са тези които нападаха Тръм преди срещата, че щял да клекне на Ким за НЕЗАБАВНАТА ПЪЛНА денюклиеризация. А Тръмп, както и ЮКорейците знаят

  4. BTRDune
    #3

    Много обичам такива разбирачи като Никола Николов.

  5. Преслав
    #2

    Не ги разбираш тия неща. Кръвта вода не става. Един народ са и американците са им много по-чужди,колкото и въшно да не личи.

  6. Nikola Nikolov
    #1

    Южнокорейците се чувстват засегнати по две линии : 1. Най-близо са до малоумника и са най-уязвими. 2. По едни или други причини , подобно на японците , бяха относително неглижирани и пренебрегнати , при водените от американците преговори с откачалката. Това са основателни причини , за да правят усилия да се внедрят в процеса на преговорите , които , за сега , изглеждат половинчати...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.