Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Македония: "Недоразуменията" с България трябва да се решат с интензивна комуникация

"Хубаво е да имаш добри съседи, но истинска победа е, когато те са ти приятели", каза министърът на външните работи Буяр Османи

12 коментара
Северна Македония: "Недоразуменията" с България трябва да се решат с интензивна комуникация

Един от основните приоритети на външната политика на Северна Македония е развитие на добросъседските отношения. В тази връзка "недоразуменията" с България от последните дни заради българския меморандум, изпратен до държавите-членки на ЕС, трябва да бъдат решени посредством интензивна комуникация както на политическо ниво, така и чрез заседания на смесената българо-македонска комисия по исторически и образователни въпроси", посочи на състояла се в събота пресконференция министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, предаде в неделя БГНЕС.

Споменатият меморандум поставя под въпрос македонската национална идентичност и македонския език.

"Целият този процес трябва да се развива в рамките на Договора за добросъседство с България, който е основата за преодоляването на различията с нашия съсед", заяви на състоялата се вчера пресконференция министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи.

Министърът представи външнополитическите приоритети на страната, по които ще се работи през следващите четири години, като постави акцент върху добрите отношения със съседите, които "навлизат в нов етап от нашето общо политическо и обществено развитие".

Той цитира мото, което е използвал в качеството си на вицепремиер по европейските въпроси: "Хубаво е да имаш добри съседи, но истинска победа е, когато те са ти приятели".

"Днес, след като на практика затворихме или може би по-добре поставихме в рамка всички отворени въпроси със съседите, пред нас се появи предизвикателството да изкачим стълбата на добросъседството, за да отворим възможностите за дълбоко и дългосрочно приятелство", каза Османи по повод ангажиментите, произтичащи от Договора за добросъседство с България и Договора за стратегическо партньорство с Гърция. Приоритетно през следващия мандат се предвиждат редица конкретни проекти.

Османи изрази увереност, че за България членството на Северна Македония в Евросъюза е стратегически интерес и че съществуващите различия ще бъдат преодолени посредством интензивен диалог и продължаване работата на комисията.

"Винаги, когато има празнина в комуникацията, нещо друго я запълва. Празнината се запълва от недоразумения, предразсъдъци, различни външни влияния и се създава всеки път, когато спрете да общувате. Мисля, че най-важното нещо сега е да се установи интензивна комуникация, за да се запълни празнината, която някой друг би могъл да запълни с друг дневен ред", подчерта Османи.

В разговор с българския външен министър Екатерина Захариева двамата са се договорили динамиката да стане по-интензивна, да се договорят срещи на възможно най-високо ниво, да продължи работата на комисията и да настояват цялата комуникация, разговорите между двете страни и преодоляването на различия да бъдат в рамките на инструментите, предвидени в Договора за добросъседство.

Според Османи, българският меморандум се отклонява от принципите, залегнали в Договора за приятелство, чиято цел беше именно създаването на рамка, на инструменти, посредством които да бъдат преодолени съществуващите от десетилетия различия между двете държави.

Той заяви, че не трябва да се позволява подобно отстъпление от създадената рамка да отклони вниманието на страната и да я извади напълно от "важния мост, който сме изградили", съобщава МИА.

В петък и премиерът на Северна Македония Зоран Заев коментира казуса.

"Македонският език и македонската етническа идентичност са неоспорим факт. Македонският език е съставна част от личната карта на Северна Македония в ООН и един от признатите съвременни езици, които се изучават в университетите в цял свят. През 21 век в Европа приемането на миналото, но и на съвременността, са отражение на отговорна и зряла политика и истинско изграждане на приятелство", заяви Заев.

С цел изграждане на добросъседство се планира откриване на шест нови гранични пункта със съседни държави, създаване на офиси за младежко сътрудничество между страната и Гърция, които ще позволят обмяна на опит и свързване на младите хора от двете страни, както и силен ангажимент за съществен принос в Берлинския процес като проект, който ще бъде реализиран през първите 100 дни от новото правителство в рамките на съвместното съпредседателство на срещата на върха в София на 10 ноември, добавя БГНЕС.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #12
    Отговор на коментар #6

    Е каква падкрепяш - че имал някакво седмо чувство че там имало хора с различна идентичност е затова "ние" - т.е. всички останали - "са длъжни" да се съборазим с неговото специално чувство. Я моля ти се не ни пробутвайте сърбомански пинизи под благовидни манипулачии...даже не чак толкова благовидни - да върви да си оправи чувствата преди да изразява обществено обвързващо мнение...

  2. Обектив
    #11

    Как политичарите на най-младата Балканска държавици РСМ си представят, че е възможно да се гради добросъседско доверие и сътрудничество, след като не се разграничават от агресивната Коминтерновска псевдонационалистическа идеология на Тито за "Велика Македония", от напъните за монополизиране на името на Македония и на дялове от хилядолетната история и култура на съседни държави и от дързостта да претендират на тази основа за "свои малцинства" в тях ? А после "Олеле, майко !"

  3. ivancho ivanov
    #10

    С признаване на Северна Македония ние признаваме езика и народността им, какви се чувстват е тяхна работа - по света има доста държави с англииски като официален език и самочувствие на независим народ със собствена история и самочувствие - "ако искаш даден въпрос да не бъде решен, създай комисия", имаше някъде такова заключение - опитът до тук показва, че няма смисъл от въпросната Комисия, разтурваме я и евентуално след приемането на Севрна Македония в ЕС и НАТО пак говорим, ние на български, те

  4. Ощавен маркиз
    #9

    По въпроса за нашите "братски и хисторически взаимоотношения" с малката независима ДЪРЖАВА Македония, /КОЯТО НИЕ ПЪРВИ ПРИЗНАХМЕ/, винаги съм поддържал меката позиция. По-малко приказки и пререкания - ПОВЕКЕ ДЕЛА! За жалост, химпер-лубянко-Рашия и "нова" СЕРПия, като изключвам "хистор-аналните ни препирни" от времето на Цоц-я, наложиха /чрез псевдонАучната си агентура по Нашенско, а и в МЪКЕдонско!/... вечмния и неразрешим спор. За език, за царе, за восток-праваславно клирство, за херои и поети,

  5. Контрапункт
    #8

    Саботират*

  6. Контрапункт
    #7
    Отговор на коментар #4

    Ми, неее.... Единствено нашите взаимоотношения се саботкрат от една държава с дълго име, което започва със Сев... и завършва на ...дония!

  7. Контрапункт
    #6
    Отговор на коментар #2

    Правилно! Подкрепям!!!

  8. Контрапункт
    #5

    Тия пък.... Пак имат недоразумения!

  9. BLM
    #4
    Отговор на коментар #2

    Много добър коментар!Та кой саботира разбирателството? Едната страна започва със Сър и завършва на бия. Другата започва с Ру и завършва на сия.

  10. QMTIKVA
    #3

    Да търсят комуникация с политическите трупове, които все още се водят управляващи в България е като да чакат от умрял писмо. Няма как да стане. Не знам защо в Македония се връзват на популизма на Тиквата и Шкембето, вместо да изчакат да заминат, защото повече тези душмани няма как да управляват каквото и да е.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.